Megjegyzések egy Lánczi András-interjúhoz

2014. október 02. 10:56

Lánczi a demokráciának olyan meghatározását adja, amelyet Arisztotelész óta bírál a mainstream politikai gondolkodás. Ez a pőre többségi demokrácia és a Vezér közötti intimitás konstrukciója.

2014. október 02. 10:56
Béndek Péter
1000 A Mi Hazánk

„Elfelejti, hogy a nyugati liberális demokráciák konzervatív, evolutív, kísérletező módon álltak elő: a polgárok (emberek) szükségleteit és vágyait tükrözve. Az kristályosodott ki bennük, hogy a hatalom erkölcsileg legjobban alátámasztható és leghatékonyabb menedzselése annak megosztása. Minden más ennél rosszabb eredményhez vezet a közjót illetően. (A magánjavakat illetően persze nem, ezt egyre többen tudják filozófiai képzettség nélkül is.) Amit Lánczi szeretne elérni – egy újabb próbálkozást Carl Schmitt szellemében –, arra volt már elég precedens, köszönjük. A gondolat, finoman szólva, nem új. Kár a generális korrupciót úgy előadni mint unortodox megújulást.

Egy másik tévhit: hogy ez a hatalom működtetni képes az országot. Nem tudja. Ne tévesszük ezt össze azzal, hogy a hatalom működik (az általános meglepetés körülményei között, amely az agresszió teremtette önvédelmi dermedtségbe fordult át). Se gazdaságilag, se szociológiailag, se erkölcsileg nem látni a hasznát – ellenkezőleg. Világosan kártékony.

Lánczi a demokráciának olyan meghatározását adja, amelyet Arisztotelész óta bírál a mainstream politikai gondolkodás, de nem csak bírál, hanem joggal bírál. Ez a pőre többségi demokrácia és a Vezér közötti intimitás konstrukciója. Az intézmények, a checks and balances, az erkölcs, a törvény, és az átláthatóság kiselejtezése, a források elvonása a társadalomtól, a félelemkeltés, a manipuláció és a populizmus. Örüljünk, hogy most csak ennyi. Kétezer-ötszáz éves hibás paradigmát kaptunk a nyakunkba politológusi-filozófusi segédlettel, amit megköszönhetünk annak, hogy nem jártuk ki a polgárosodás iskoláját, amiben szintén a hasonszőrű, korábbi autokraták akadályoztak meg. És a felkészületlen ellenzékünk, amely rendre betagozódott a rendszerbe, mint most, mert óriási többségben kényelmesebb volt neki eladni a lelkét, mint vigyázni a strázsán. Köszönjük meg egymásnak, hogy most Lánczi kollégával szólva a nyakunkban hordhatunk »egy baráti közösséget egy farokkal meghosszabbítva«.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 24 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tevevanegypupu
2014. október 02. 16:50
Hát kétharmada van Orbánnak, amilyen itt még nem volt senkinek.És él vele és nem érdekli különösebben az ellenzék véleménye, de ettől azok még nyugodtan mondhatják.Nem kell ide sem Arisztotelesz sem a tagadói..most élünk és szavaztunk..kedves Ember vegye tudomásul.
Onurisz
2014. október 02. 13:14
Hát, bizony Béndek Péter átgondolatlan és szerkesztetlen szövegeit olvasni sem gyönyörűség. A liberális demokráciához képest "minden más ennél rosszabb eredményhez vezet a közjót illetően". Egyrészt ennek kijelentése még nem bizonyíték, másrészt át kellene ezt az állítást gondolni történeti szempontból. Hogy csak a legismertebb példára, a német "liberális" demokrácia bukására és Hitler hatalomra kerülésére utaljunk. Bizony vannak problémák, vannak helyzetek és vannak személyi, kulturális és társadalmi feltételek, amelyek között a liberális demokrácia csődöt mond és egy erős egyéniség vagy egyenesen egy diktátor menti meg a helyzetet és lesz eredményes. Egyébként is, mi az "eredményesség" kritériuma? "Egy másik tévhit: hogy ez a hatalom működtetni képes az országot. Nem tudja." Bizony, ez a kijelentés is eléggé véleménygyanús. Mint az arra a kérdésre adott válasz, hogy Orbán, vagy bárki hasonló pozícióban, él vagy visszaél a hatalmával. Értem és tisztelem, hogy a jelentörténeti "liberális demokrácia" hívei (bármit jelentsen is ennek tartalma), makacsul képviselik az álláspontjukat, de alaposabb érvelésre, több vitára lenne szükség. Szerzők neveinek szakértői pózból való ide-oda dobálása nem helyettesíti a logikus és árnyalt mondatokat.
balbako_
2014. október 02. 12:21
A demokrácia értelmező és magyarázó művekkel teli van a hócipőm.
abraxas
2014. október 02. 12:09
1. Elég nagy bátorság, felkészültség és szakmai múlt kell ahhoz, hogy valaki Lánczi Andrást bírálja. Nos a tisztelt szerzőnk mindegyikből elég nagy hiátussal küzd. 2. Lánczi az interjúban elég világosan beszélt. Ha valaki már ezt sem érti, akkor a hiba az ő készülékében vagyon. 3. Mivel az úgynevezett baloldalon igen komoly zavar van a fejekben, előbb ezt a problémát kellene rendbe tenni, ha bármit el akarnak még érni ebben az országban.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!