„A Magyar Nemzeti Bank becslése szerint a devizahiteles mentőcsomag várható banki vesztesége – a frissített számítások szerint – legalább 700, de legfeljebb 900 milliárd forintos lehet. Egyébiránt a jegybank úgy tartja, hogy az egyszeri forintosítás kérdésével nagyon óvatosan kell bánni, még akkor is, ha magas az MNB devizatartaléka. Lehet, hogy be kell szállnia a központi banknak a folyamatba, azonban az összes érintett hitel forintosítását nem képes megoldani!
Opciónk van arra is, hogy a bankok igyekeznek megtámadni minden lehetséges fronton a formálódó devizahiteles mentőcsomagot – összességében azonban kicsi az esélye annak, hogy az elfogadott törvényjavaslat főbb kereteit meg lehessen változtatni. Noha az állam felelőssége fennáll, miután a költségvetésnek szűk a mozgástere, aligha várható, hogy az egész csomag terhét szétterítsék. Viszont kompenzálásra lehet mód: például a bankadóból nyújtandó esetleges kedvezmény jöhet szóba, valamint érdekelt lehet a gazdaságpolitika az úgynevezett »rossz bank« felállításában, hogy ez az intézmény segítsen tisztítani a banki mérlegeket a nem teljesítő hitelek felvásárlásával. Számolhatunk majd azzal is, hogy a veszteségek miatt egyes bankok elhagyhatják a magyar piacot, mások hitelezését pedig tartósan hátráltathatja az elszenvedett veszteség és az emiatti új üzemmód. A külföldi hátterű bankokat feltehetően hazai hátterű bankok vásárolhatnak majd meg - a konszolidáció így is végbe mehet.
Ügyelni kell azonban arra, hogy a bankrendszeri veszteségek miatt a bankok még óvatosabbak lesznek a hitelezésben, és ez egyfajta kiszorító hatást okozhat majd, a Magyar Nemzeti Bank pedig nem lesz önmagában képes betölteni a hiteláramoltatás funkcióját.”