A gloire fakuló fénye

2014. július 03. 08:29

Franciaország most azért küzd, hogy tisztázza magát a politika iránt híresen érdeklődő népe előtt, vagy legalábbis bebizonyítsa: az ország folytatja útját a fényes jövő felé, az említett ügy pedig nem csökkenti különösebben a gloire-t.

2014. július 03. 08:29
Sitkei Levente
MNO

Megrengeti a jogállam alapját, ha kiderül, hogy az ország egykori vezetője gyakorlatilag első kézből értesült a róla szóló perek állásáról? Igen, ez nagyon könnyen előfordulhat, Franciaország ugyanis ezen az egyenlőségen, szabadságon, testvériségen alapul, még akkor is, ha a valóságban ez soha nem valósulhat meg. Bizony, az ország korábbi vezetője kicsit több az egyenlőknél, a nép egyszerű gyermekénél, s ma is lekapják a kalapjukat előtte a bírák. Ha így van, akkor talán hiába volt a nagy küzdelem az arisztokrácia zsarnoksága ellen, az egész jakobinus diktatúra, a polgári társadalom felfedezése és kierőszakolása. Franciaország most azért küzd, hogy tisztázza magát a politika iránt híresen érdeklődő népe előtt, vagy legalábbis bebizonyítsa: az ország folytatja útját a fényes jövő felé, az említett ügy pedig nem csökkenti különösebben a gloire-t. (...)

Nicolas Sarkozyt nem először gyanúsítják törvénytelenség elkövetésével, s tehetségét, valamint befolyását ismerve nem lenne meglepő, ha a vádak mögött politikai ellenfelei állnának, akik nem akarják, hogy a politikus visszatérjen az elnöki székbe. Sarkozy védői szerint erről van szó, befeketítik ellenségei, újságírók, vizsgálóbírók, üzletemberek, s törvénytelenül támadnak ellene, fittyet hányva arra, hogy a volt elnökről nem bizonyosodott be semmi törvénytelen cselekedet. Vélhetően se Sarkozy nem tiszta, mint a hó, se a vele szemben álló csoportok nem a demokrácia elkötelezett védői, hanem mindkét oldalon van bőven takargatnivaló, hátsó szándék, csúsztatás és hazugság. Az a kérdés, hogy ezt a franciák elfogadják-e vagy sem, a megkötött társadalmi szerződésben még belefoglaltatik-e néhány politikai és gazdasági elcsúszás (mivel azt tudjuk, hogy magánéleti bőven belefoglaltatik). Persze nem lesz se nagy megtisztulás, se drámai összeomlás, Franciaország is öregebb és tapasztaltabb annál, hogy ezt megengedje. Fenn kell tartani a látszatot, hogy a bírák függetlenek, a sajtó pártatlan, a politikai csoportok hazafiasak és erkölcsösek, s a szentek keze egyáltalán nem hajlik önmaguk felé.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 3 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
napvilág
2014. július 03. 09:40
kieg: Lassan talán ezt IS sikerülni fog levetniük.. stb.
napvilág
2014. július 03. 09:38
Franciaországban nagy hagyománya volt a korrupciónak, a nepotizmusnak, a folyamatos politikai válságnak. De Gaulle tábornok autoritáriusba hajló rendszere véget vetett a kormányozhatatlanságnak, de nem a nepotizmusnak, az elit törvények felett állásának. Lassan talán ezt sikerülni fog levetniük, ahogy konvergálnak "a nagy-károlyi terület másik feléhez", Németországhoz.
Ursa Maior
2014. július 03. 09:35
Én csak a demokráciát irigylem, mert az minden szempontból csak győztes lehet: ha sikerül a látszatot fenntartani, akkor azért, ha pedig nem, akkor lehet példálózni, hogy csak igazi demokráciában derülhet ki disznóság. Persze pontosítanom kell: ez csak a nyugati (francia, német stb.) demokráciára igaz, a magyarra (illetve keleti országra) mindig pont az ellenkezője: ha kiderül, akkor lám-lám itt a példa az antidemokratikus attitűdre és berendezkedésre, ha pedig nem derül ki, akkor ez csak a demokrácia hiánya miatt lehet..
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!