„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Liberális újságírók különösen szeretik azt gondolni, hogy azok a jó politikusok, akik időnként szembeszállnak a pártjukkal, és azok a rossz mamelukok, akik tartják a párt irányvonalát. Szerintem ez nem így van. Interjú.
„Mi volt az első ügy politikai karrierje során, amikor mást képviselt, mint amit gondolt?
Az őszinte és tartalmi válasz érdekében a kérdést szerintem nem innen érdemes megközelíteni. Liberális újságírók különösen szeretik azt gondolni, hogy azok a jó politikusok, akik időnként szembeszállnak a pártjukkal, és azok a rossz mamelukok, akik tartják a párt irányvonalát. Szerintem ez nem így van.
Nyilván vannak olyan morális határok, amelyek nem léphetők át. Akárhogy döntene a frakció, a halálbüntetés bevezetését nem szavaznám meg. Ettől még az nem dicsőség, ha valaki a saját frakciójával szemben szavaz. Én sem törekedtem arra soha, hogy rólam bárkinek jobb véleménye legyen, mint a pártomról.
Milyen hasznokkal jár a pártban, ha valaki végigvisz egy ilyen ügyet a nyilvánosság előtt?
Van egy viselkedésmód, ami elvárható attól, aki egy párt tagja. Egy párt akkor működik jól, ha egy döntés után annak tagjai tartják magukat ahhoz. Ha nagyon nem tetszik valakinek, legfeljebb nem vállal szerepet a kommunikációjában. Sosem láttam olyat a Fideszben, hogy valakit azért díjaztak volna, mert a saját véleményével szemben éllovasa lett egy küzdelemnek.
Tehát végső soron akkor jár el helyesen egy képviselő, ha követi a párt irányvonalát minden egyes ügyben, akkor is, ha ellenzi azt?
A frakciószabályzat lehetőséget ad arra, hogy valaki jelezze, ha nem kíván támogatni egy döntést. És a döntést megelőző vitában is mindenki úgy foglal állást, ahogy kedve tartja. Úgy viszont semmilyen közösség nem tud működni, hogy egy döntés után a többség akarata nem érvényesül. Ez nem az önállóság hiánya, hanem a demokrácia alapja. Egy ország nem kormányozható úgy, hogy az a politikai erő, amely erre felhatalmazást kapott, önmagával civódik. Kerülhet valaki olyan helyzetbe, hogy rendszeresen kerül kisebbségbe, vagy úgy gondolja, hogy olyan döntések születnek, amelyek az ő értékítéletével, vagy a ország érdekeivel - ne adj’ Isten mindkettővel – tartósan ellentétesek. Ebben az esetben akkor teszi jól, ha felhagy a politikával.