Bródy János keményen megkapta a magáét, dőltek a tabuk a Kontextusban
A költő és irodalomtörténész szerint a magyarság léte most is a kultúrán múlik.
A baloldal feladata e helyzetben nem elsősorban politikai, hanem kulturális-közéleti: nem a jobboldal ellenkezőjét, hanem valóságos megoldásokat kell kínálni a keményen globalizált világban, amelyből azonban nem lehet kiszállni.
„Két-három évtizede a baloldal hozta fel, nevezte meg a közélet problémáit, az ő kultúrájához tartoztak a szavak, a fogalmak, amelyekkel ezekről beszélni lehetett.
A baloldal vitte el a hétköznapi helyzetekig a rendszerproblémákat, és az ezekről szóló gondolatai adtak reményt és víziókat az embereknek, az országnak arra, hogy a jövő jobb lesz, mint a jelen.
A világválsággal megterhelt liberális globalizációra azonban nincs meg a válasza. Elveszítette kulturális referencia voltát. Minden más ebből következik. Ennél csak egy baj a nagyobb: a jobboldal rendelkezni látszik mindezzel. Védi a tradíciókat, elhiteti, hogy ezekhez visszafordulva menedékhelyeket tud adni.
Ezek üres szavak, de az emberek sok helyen örömmel veszik őket. A világ így a felelőtlenség állapotába kerül.
A baloldal feladata e helyzetben nem elsősorban politikai, hanem kulturális-közéleti: nem a jobboldal ellenkezőjét, hanem valóságos megoldásokat kell kínálni a keményen globalizált világban, amelyből azonban nem lehet kiszállni. Ha nem teszi, tényleg meghaltat. Miként a jobb is. Mintha ez lenne a zárszó.”