Atomot Európának?

2014. június 09. 13:29

Ha elemezzük az elmúlt évtizedek atomerőmű-építéseit a régióban, egyértelműnek látszik, milyen veszélyei vannak a tervezett paksi bővítésnek.

2014. június 09. 13:29
Mező János Bálint
hvg.hu

Bulgária

Bulgáriában a belenei erőmű építése éppen nyolc éves csúszásban van. Ehhez tervezési, kivitelezési és ellenőrzési akadályok egyaránt hozzájárultak, a legnagyobb gond ugyanakkor pénzügyi: a bolgár költségvetés nem tudja kitermelni az erőmű folyamatosan növekvő költségeit. Bár az a projekt az első becslések szerint negyed-ötödannyiba került volna Bulgáriának, mint nekünk a paksi tervek, az építési költségek rohamosan emelkedtek: a 2008-ban megkötött szerződés 3,99 milliárd euróról szólt, 2011-ben a projektet átvilágító HSBC már pedig több, mint 10 milliárd euróval számolt. Ezért 2012 márciusában a kormány bejelentette a projekt leállítását. Erre válaszul az erőművet építő orosz Atomsztrojexport (a Roszatom leányvállalatának)  kieső haszna és addig felmerült költségei miatt Oroszország választottbírósági eljárásokat kezdeményezett Bulgária ellen, egymilliárd euróra perelve a bolgár kormányt. A belenei projektből feltételezhetően soha nem lesz semmi, a bolgár kormány pedig jó esetben kb. egymilliárd eurót veszít az ügyön. Amennyiben az oroszok javára ítél a bíróság, úgy ennek a duplája is lehetséges.

Szlovákia

A szlovákiai mohi (mohovcei) atomerőmű két blokkjának befejezését komoly aggályok kísérik. Az erőmű építését 1982-ben kezdték, de pénzhiány miatt csak az első két blokkot helyezték üzembe a 90-es évek közepén, a 3-4-es blokkokat félbehagytak. A kétezres évek végén az olasz ENEL bevonásával (az energiacég lett a szlovák villamosművek 66%-os tulajdonosa) újrakezdték a munkálatokat, ezt azonban számos kérdőjel övezi. A hetvenes években tervezett VVER-440 V-213 (a paksival azonos) típusú erőmű mára elavulttá vált, így a két blokk befejezése nem csak környezetvédőket, de pénzügyi és atomipari szakértőket is aggaszt. Az erőműnek ugyanis nincs olyan védőkupolája, ami sérülés (például egy repülőgép lezuhanása) esetén megakadályozná a radioaktív szennyeződés szabadba jutását. Anthony Churchill világbanki szakértő véleménye szerint »Ezek az erőművek semmilyen körülmények között sem hozhatók a nemzetközileg elfogadható biztonsági szintre.« A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakvéleménye szerint a védőkupola nélküli atomerőmű rendkívüli veszélyforrást jelent, ami nem elhanyagolható állítás az egyébként akár 7-es erősségű földrengések által különösen veszélyeztetett régióban. A munkálatokat ráadásul az atomerőmű-építések szokásos tünetei kísérik: a tervezetthez képest drágább lesz az építkezés, amivel időben is megcsúsznak. Idén áprilisban a szlovák kormány engedélyt adott az ENEL-nek a költségvetés emelésére, a két blokk befejezése így csaknem 4 milliárd euróba fog kerülni, az eredetileg tervezett 2,8 milliárd euro helyett. Hogy energiát mikor termelnek majd, az egyelőre kérdéses: a két blokknak 2012-13-ban kellett volna működésbe állnia, jelenleg 2015-16-ról van szó.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Papuska
2014. június 09. 15:50
Elég furcsa a két rendszerváltást átívelő beruházást példaként hozni, pláne két olyan országban, amilyen Szlovákia és Bulgária. Nálunk úgy tűnt, hogy a paksi építés különösebb zökkenők nélkül ment. Nagyon nehéz olyan természeti erőt elképzelni, ami kárt tehetne egy Paks környéki erőműben. Ráadásul éppen környezeti okokból reméljük, hogy a felhasznált energia 80-85%-a elektromos áram lesz. Reményeink szerint legfeljebb egy, másfél évtized múlva megszűnnek, mindenhonnan kitiltásra kerülnek a robbanó motoros autók. Vélhetően benzin, gázolaj sem sok marad. Én titkon azt remélem, hogy a központi fűtés is átalakul elektromos hőmérséklet-szabályozássá. A füsttől fuldoklunk, az állítólag olyan természetbarát fa, vagy faapríték fűtés, rengeteg más méreganyagot termel, a városon átívelő hőcsövek pedig hatalmas veszteséggel, sok meghibásodással működik. Ha ezt fel lehet cserélni néhány ujjnyi réz vezetékkel, csupa nyereség. Azt hiszem az embereknek nincs fantáziájuk, vagy reális jövőképük!
magnamater
2014. június 09. 15:30
Inkább világítanék olajméccsel, mint sugármérgezéssel kínlódnék a kórházban. A Muhi szónak rossz a csengése, másodszorra is kaphatunk belőle. Szeméttelep és atomerőmű ügyben a szomszédoknál ez a tender:határra kell telepíteni, a haszonnal nem, csak a kárral kell a magyarokkal osztozkodni
oskar
2014. június 09. 14:44
Bírálni azt mindenki tud!!!! Minden energiatermelőnek vannak hátrányai. Ezt fel lehet nagyítani. No de MIT HELYETTE??????????? Vagy azt is lehet mondani, hogy el lehet felejteni az elektromos áramot??????
Peter8811
2014. június 09. 14:24
Atomot Európának? És az epicentrum legyen a HVG?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!