Európai ügyeinkről

2014. május 23. 11:38

Elég ránézni a térképre, és megérteni: kis és közepes méretű nemzetek boldogulásához, sőt akár létéhez is, szükség van az integrációra.

2014. május 23. 11:38
Bod Péter Ákos
Bod Péter Ákos
KKVHÁZ

„Most, hogy a GDP két százalékát meghaladó - valójában a Marshall-tervhez mérhető – nettó támogatásban részesülünk az uniós alapokból, a nemzeti érdekek és a realitások felismerésének teljes hiányát tükrözi az a dacos, EU-ellenes hangulat, amelyet sok helyen érzek. Jogos lenne az elégedetlenség, ha az uniós pénzek felhasználásának módjára, hatékonyságára irányulna. Ám ez alapvetően belső ügy: valami oknál fogva nálunk az uniós támogatás túl nagy hányada ment-megy el nagyméretű presztízs-beruházásokra, és túl kevés jut el a »végekre«, a KKV-körbe, ahol pedig több valódi munkahely jönne létre, az eddiginél olcsóbban. De hát valami oknál fogva a pénzosztók jobban kedvelik a nagy és látványos projekteket. (Rossz nyelvek szerint e mögött az áll, hogy egy nagy beruházásból könnyebb kiszedni a visszaosztható pénzeket, mintha kisvállalkozások százainak támogatására menne a pénz.) Mindezért persze kár a támogatást nyújtó európai integrációs keretet okolni.

De így is túl sokat foglalkozunk a támogatási pénzekkel, holott az európai integráció lényege nem itt van. Elég ránézni a térképre, és megérteni: kis és közepes méretű nemzetek boldogulásához, sőt akár létéhez is, szükség van az integrációra. Hogyan boldogulna mondjuk Észtország, a maga 1.3 millió lakójával független államként, egymagára hagyva? De gondoljunk a nem sokkal nagyobb szlovén vagy horvát vagy szlovák államra. És itt vagyunk mi a kevesebb mint tíz millió lakosságunkkal: ilyen ország-méretek (és piacméretek) mellett teljesen világos, hogy a kereskedelmi és pénzügyi nyitottság valamilyen formája szükséges a boldoguláshoz. Ezért lenne jó, ha ideológiai és érzelmi viták helyett arról folyna a társadalmi vita, hogy milyenek legyenek ezek a formák és keretek, és itt belül mit kellene másképpen tenni a lehetőségek sikeresebb kihasználásáért.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Senye Péter
2014. május 24. 08:26
Nagy birodalmak vagy a közös egymásrautaltság, vagy egy központi akarat révén jöttek össze. Európából most mindkettő hiányzik.
Akitlosz
2014. május 23. 23:46
"Hogyan boldogulna mondjuk Észtország, a maga 1.3 millió lakójával független államként, egymagára hagyva?" Valahogyan csak elboldogul Liechtenstein, Vatikán, San Marino, Monaco és Andorra is. Egyik sem EU tagállam. "horvát vagy szlovák államra. És itt vagyunk mi a kevesebb mint tíz millió lakosságunkkal:" Akkor miért is vagyunk három államban egy helyett?
Akitlosz
2014. május 23. 23:43
Ehhez képest még sohasem volt ennyi ország Európában mint manapság. S továbbiak (Skócia, Katalónia, Velence) szeretnének létrejönni. Azon a területen, ahol száz éve Magyarország volt ma 9 azaz kilenc ország osztozik. Pedig száz éve Magyarország sem volt független állam. Szóval a folyamat éppen ellentétes. Nem integrálódnak az országok, hanem osztódnak, Szovjetunió, Csehszlovákia, Jugoszlávia, volt nincsen. Az egyetlen integrálódás az utóbbi 50 évben NDK beolvadása volt az NSZK-ba.
locsaba
2014. május 23. 23:07
ezt a faszt is megvették kilóra. de legalább befogná a pofáját, hogy ne legyen triviális
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!