„Fidesz 93-ban,a megroggyant jobboldalon vette át a kezdeményező szerepet. Most ugyanilyen űrt látunk a baloldalon. Az LMP lehet elég erős, hogy átvegye a vezető szerepet?
Nyilvánvaló, hogy a mostani politika egy ütőképes váltópártért kiált. Viszont jelenleg nem látok olyan erőt, aki betöltheti ezt a szerepet. Ami képes új narratívát megfogalmazni, új konfliktusokat teremteni, és másfajta értelmezési keretet nyújtani. Ehhez neves szakértői gárdára is szükség van, és ez még nincs meg a sem az MSZP-ben, sem az LMP-ben, sem a Jobbikban. De a Schiffer Andrásra rátették a billogot baloldalon, ami nem segíti az LMP baloldali térnyerését.
Sokszor mondják, hogy a Jobbik és az LMP programja sok pontban megegyezik. Schiffer András írta Tamás Gáspárnak, hogy a Jobbik a „játékteret” játszotta be, amelyet szerencsésebb országokban a radikális baloldal foglal el. Az LMP elhódíthatja ezeket a szavazókat?
Ha azt nézzük az összes párt baloldali Magyarországon. A Fidesz az államkapitalizmusra jellemző gazdasági berendezkedést honosította meg, az MSZP szintén eléggé etatista hozzáállással bír, de a Jobbik és a LMP is több állami szerepvállalást szeretne. Ezek a pártok mind az általános választói attitűdök akarják kiszolgálni. Nem szélsőbaloldalra lenne szükség. Hanem egy olyan erőre, ami képes megszólalni azoknak a hangján, akik a saját erejükből akarnak boldogulni és nem az állam csöcsein csüngeni. A Jobbik ebből a szempontból nem tudott újat hozni. A kiszolgáltatott rétegek képviseletét akarja ellátni, amellyel pontosan a baloldaltól happolt el szavazókat. Azok a politikusok, aki saját narratívájukból fakadóan úgy mond, egy libertariánus vonalat kellene képviselniük, azok ugyanúgy etatista szólamokat zengik. Bajnai bukásának ez volt a fő oka, az emberek nem másik MSZP-t akartak. Véleményem szerint, 2018-ban csak a rendszerkritikus erők tudnak majd érvényesülni. A következő négy év kormányzásában erodálódik a Fidesz támogatottsága. A MSZP-ben nem látszódik a hajlandóság a megújulásra, a régi konfliktusokhoz való ragaszkodás annál inkább. Hiszen a mögöttük álló szellemi holdudvar kényelmesen érzi magát abban a pozícióban, hogy lebunkózhatják azt, aki nem olvas Spirót.