A megmenekült ország

2014. április 16. 08:59

Tény, hogy a többségi elv érvényesítése felé mozdult el a szisztéma. De mi ezzel a baj?

2014. április 16. 08:59
Szerető Szabolcs
MNO

A Fidesz–KDNP 2010-ben megszerezte a felhatalmazást a választási rendszer átalakítására is, a győztes jutalmazása más demokráciákban is előfordul, a választókerületek átrajzolása a korábbi aránytalanságok miatt alkotmányos kényszer volt stb. Az új választási rendszer alapján zajló megméretésre volt ideje felkészülnie minden szereplőnek, s a balliberálisok technikai értelemben meg is oldották a feladatot. Ha több szavazójuk lett volna, mint a Fidesznek, a rendszer őket jutalmazza, s ők aratnak nagy győzelmet, amit a Bajnai-projekt kezdetekor, 2012 végén Szigetvári Viktor tudományos alaposságú elemzésében kivitelezhetőnek gondolt. 

Gyakran elhangzik, hogy többen szavaztak a Fidesz ellen, mint mellette. Ám ami matematikailag összeadható, a politikában nem mindig az. Itt válik világossá, hogy két forduló esetén sem született volna nagyon más eredmény: a Fidesz jelöltjeit csak akkor lehetett volna – matematikailag – legyőzni, ha a baloldal és a Jobbik kölcsönösen visszalép egymás javára. Az aránytalanságról annyit: 1994-ben az MSZP 32 százalékos listás eredménnyel szerezte meg a mandátumok 54 százalékát, az abszolút többséget. Az SZDSZ-szel együtt kétharmados többségű kormányt vezetett Horn Gyula, holott a választók kétharmada ellene szavazott. Mégsem háborgott ezen senki, a gratuláció sem maradt el. 

Amúgy csak a tisztán listás választási rendszer arányos, s 1990 óta egyszer sem ilyenben szavaztunk. Minden kormány illegitim lett volna? Ugyan!

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 29 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Box Hill
2014. április 16. 14:41
Az előző választási rendszer azért volt röhejes, mert több volt a listás képviselő a parlamentben, mint az egyéni. A listás képviselő a pártnak köszönheti helyét, míg az egyéni képviselő a szavazóknak. Így azoknak kell felelősséggel is tartoznia. Normális országokban a körzetben irodát tart fenn az egyéni képviselő, akihez bárki bemehet a problémáival javaslataival.
Zsolt75
2014. április 16. 10:08
A győztest jutalmazza. Fúj. Pedig micsoda 4 évnek néznénk elébe, ha mondjuk Fidesz 88, Összef. 52, Jobbik 49, LMP 10 képviselővel lenne a parlamentben. Mégis ki kormányozna kivel?
gandras
2014. április 16. 09:46
hagyjuk már a hülyeséget. Az nem kérdés, hogy ilyen eredménnyel minden rendszerben a fidesz nyer. De azért lássuk már be, hogy ez mostani jobban torzít, mint az előző. És az nem jó irány. Hiszen kb. 44% akaratából megint mindent meg lehet csinálni, megint nincs kompromisszumkényszer. És eddig is stabil kormányok voltak igazából.
csuka
2014. április 16. 09:39
Nagyon jól nyalatkoztál megint Szabolcs fiam! --- A csalás azért csalás marad, még ha előre, papirra irják is. „Persze lehet ezt csinálni, választást is lehet vele nyerni. 44 százalékkal kétharmadot is lehet szerezni, legfeljebb gyomorforgató, de hát kit érdekel ez, ha a hatalom a miénk. Nem? Cinizmus, arrogancia és hatalommánia. Szavazók utaztatása és igéret cunami a nyugdíjasoknak. Ez ma a Fidesz.” http://alfahir.hu/a_ciganyok_es_idosek_partja_fidesz_a_neved
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!