Csak semmi pánik!

2014. április 04. 07:54

Sokat hallottunk már az „elmúlt nyolc évről”, s minden bizonnyal sokat hallunk majd az „elmúlt négy évről” is, de most legyünk pragmatikusak: nézzük, mit hozhat a következő négy esztendő!

2014. április 04. 07:54
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

Túl azon, hogy rengeteg recept létezik a növekedés felpörgetésére – valószínűleg formálódnak az új gazdaságpolitikai célok is –, az elmúlt négy év leszűrhető konzekvenciája az, hogy a magyar gazdaságot összességében a leginkább a kiszámítható befektetői környezettel lehetne ösztönözni. Az üzleti szférában erre nagyobb szükség van, mint a pénzbőségre vagy az alacsony kamatokra, a vállalkozó ugyanis nem fejleszt, ha nem tudja, hogy meg térül-e a befektetése, ha közben fennáll a szabályozói környezet megváltozásának veszélye. Magyarország pedig kis, nyitott gazdaságként – a magyar export eléri a GDP 95 százalékát, ezzel Kelet-Európában az első helyen állunk, adósságunk jelentős részét a Lajtán túlról finanszírozzák – rá van utalva a külföldre, vagyis komolyabban kell vennie a nemzetközi szervezetekkel, az EU-val – ha már nettó haszonélvezői is vagyunk a közösségnek – a kapcsolatot.

Rögzítsük azonban, hogy a piac is látja azokat a mutatókat, amelyek javulásáról az MNB hónapról hónapra küldte a jeleket. A magyar fundamentumok lassan, de folyamatosan javulnak; a legfontosabb persze az, hogy a közeljövőben a hitelminősítők részéről felminősítésre is sor kerüljön.

Ugyanakkor a stabilizálási folyamat fenntarthatóságát a következő négy évben – a piaci bizalom mellett – csak a tartós növekedés szilárdíthatja meg.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 18 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
belga
2014. április 04. 10:46
Legyen igaza! Ez mindannyiunk érdeke. (Azoké is, akik ezt a kormányt nagyon nem kedvelik -mint pl én.) Ezt jó lenne ha egyszer s mindenkorra tudatosítanánk magunkban, mi állampolgárok. Egy hajón ülünk -amit ha egy aktuális kormány elsüllyeszt azzal mi is süllyedünk- ezért alapvető érdekünk, hogy az épp aktuális kormány valóban jól kormányozzon, akkor is, ha nem mi választottuk őket. Én minden esetre ha észreveszem hogy -egyre kevesebb az eladó ház, -beindul az építő ipar/lakáspiac, -kisvállalkozók szűkebb-tágabb ismeretségi körömből érzékelik a javuló környezetet, -javul az eü-i ellátás színvonala, -a valós munkahelyek száma elkezd érzékelhetően emelkedni, -a fiatalok nem elmennek, hanem hazajönnek, -az elszegényedés megáll, -legalább kicsit javul a lét határán élők helyzete nos, akkor azt fogom mondani, hogy tévedtem, s azoknak volt igazuk akik Orbánnak másodszorra is megadták a fölényes győzelem lehetőségét. Addig viszont bizony pánikban vagyok (ill leszek vasárnap után minden bizonnyal).
Tündér_Lala
2014. április 04. 10:12
A kiszámíthatóság azonnal megvalósul, amint a környezet is kiszámíthatóvá válik. :)) (A legfontosabbnak ítélt dolgokban pedig eddig is kiszámíthatóak voltunk. Tessék egy termelő multikat sujtó külöadót mutatni.) Ha a növekvés valóban beindul, azt a kisemberek is érzékelhetik amellett hogy tovább építkezhetünk.
Antigoné
2014. április 04. 10:03
A makrogazdasági mutatók tényleg jaulnak, most már csak mikroszinten is érezhető hatásúvá kellene válniuk.
Agricola
2014. április 04. 09:40
"a vállalkozó ugyanis nem fejleszt, ha nem tudja, hogy meg térül-e a befektetése, ha közben fennáll a szabályozói környezet megváltozásának veszélye." Ha ezt a szöveget komolyan vesszük, akkor azt gondolhatnánk, hogy az lenne a jó, ha minden szabály örökre megmerevedne és a szabályok nem követnék a valóság veszedelmes változásait. Maga az EU sem gondolkodik olyan mereven a szabályokról, mint Szajlai. A válsághelyzet miatt mások is szokatlan módszerekhez nyúltak. Az EU részéről, például a ciprusi válság kezelésével kapcsolatban olyan megoldások is születtek, amelyek a magántulajdon szentségével nincsenek összhangban. Érthető, hogy a szerző vágyakozik a gazdaságpolitika kiszámíthatóságára, de az élet nem ilyen egyszerű. A Ciprusi helyzet stabilizálása érdekében az EU is kiszámíthatatlan döntéseket hozott, amikor a 100000 euró feletti betéteket megdézsmáltatta.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!