A maláj gép tanulságai

2014. március 21. 07:34

Dermesztő azzal szembesülni, hogy miközben nincsenek, nem lehetnek privát titkaink, el lehet téríteni-lopni-rontani (ki-ki válasszon hite és kedvenc összeesküvés-elmélete szerint) úgy egy modern, széles törzsű repülőgépet, hogy hiába keresi hetekig huszonhat ország hatvan hajója és ötven repülőgépe.

2014. március 21. 07:34
Lukács Csaba
MNO

„Józan paraszti ésszel az ember azt gondolná: a Mathias Rust nevű fiatalember esete óta (a nyugatnémet tinédzser 1987. május 28-án Cessna típusú kisrepülőgépével leszállt a Vörös térre úgy, hogy landolásáig senkinek sem tűnt fel a légtérsértés a hidegháború kellős közepén) a világ tanult az esetből, és az ultramodern radarok, katonai és civil műholdak, valamint ki tudja, milyen más műszaki eszközök birtokában nem lehet összevissza repkedni a világban. Ehhez képest a hatóságok maldív halászok észleléseire alapozva küldenek ki kutatóhajókat, hogy aztán ne találjanak semmit. Láttak már gyanús olajfoltot (nem az volt), és e sorok írásakor egy műholdkép nyomán keresnek sokan egy huszonnégy méteres úszó valamit Ausztrália partjainál – persze egyáltalán nem biztos, hogy az észlelt tárgy a Malaysia Airlines Boeing 777-es típusú repülőgépének a része volt. Az is elgondolkodtató, hogy a vasárnap készült felvételek miért csak csütörtök reggel jutottak el a hatóságokhoz – ezzel a sebességgel akár lármafák útján is kommunikálhatnánk és figyelhetnénk az égen-földön történteket.

Edward Snowdennek, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori informatikusának szökése óta tudjuk, hogy gyakorlatilag bárkit bármikor lehallgathatnak – a Nagy Testvér füle elől még a német vagy a francia elnök sincs biztonságban. Most kedden az is kiderült, hogy a cég képes egy egész ország összes telefonbeszélgetését letölteni és egy hónapig tárolni – a tároláson elemzést és adatfeldolgozást kell érteni. Naponta 200 millió SMS-t gyűjtött be az NSA szerte a világból, és ezekből pontosan tudta, ki lépett át másik országba (a szolgáltatók rövid üzenetben értesítik az előfizetőt a roamingtarifákról), értesült sok tízezer jelszóról és számtalan pénzügyi tranzakció adatairól. Ha én kétszer leírnám e-mailben a „bomba” vagy a „terror” szavakat, azonnal rám szállna több ország titkosszolgálata, és nekem kellene bizonygatnom, hogy nem készültem semmi rosszra. Erre van kapacitás, de arra egyelőre nincs válasz, hol van és mi történt tizennégy ország 239 állampolgárával. És persze hogy hol van a háromszáz tonnás felszálló súlyú gépmonstrum.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bloki
2014. március 21. 09:38
Rust nem a Vörös térre szállt le, hanem egy hídra. Eredetileg a Kreml udvarára tervezte a landolást, de tartott attól (joggal), hogy - mivel zárt terület az - eltüntetik a világ szeme elől. A térre meg azért nem szállt, mert sok volt ott a járókelő, a balesetet el akarta kerülni. Józan ember nem Showdentől, meg Assagnetől, egy-egy hecckampány szintjén kiszivárogtatott adatok révén ismeri a technikalizáció lényegét. A naivitásban gyökerező félelmek elfedik azt a nyilvánvalóságot, hogy a rendszerek szerves része a kontroll, amely kontroll nélkül nem működnének, nem működhetnének, hiszen egyfajta visszacsatolásról van szó - szabályozási körről (technikai, társadalmi értelemben egyaránt). A gép ilyetén eltűnése szokatlan, de mint a mellékelt ábra mutatja, nem lehetetlen. Fájó az érintetteknek, de armageddont nem kell vízionálni. Új trendeket generál majd az eset, s az élet megy tovább. 911-nél sem merevedett meg rendszer a félelemtől, adekvát válaszok születtek, megváltozott néhány szabály, írtak újakat is, s a gépek repkednek, még nagyobb elánnal . Ahogy mondani szokták, a repülésbiztonsági szabályokat vérrel írják.
simonvitéz
2014. március 21. 08:38
A válasz sajnos valószínűleg már megvan anélkül is hogy megtalálnák a gépet. A kép pilóta öngyilkos merényletet akart elkövetni a diego garciai amerikai katonai bázis ellen. Az amerikaiak meg nem tudván igazán mást tenni, lelőtték a gépet. Ami furcsa, hogy magyar web oldalon erről az elméletről semmit sem találtam. Ha mégis van ilyen, valaki linkelné nekem?
paraklétosz
2014. március 21. 08:16
Technológiai fejlettségünk mindig az ehhez hasonló szélsőséges gyakorlati helyzetekben mérhető le. Elméletben, a fikció világában stb. mindig nagyon erősek és jók vagyunk. A valóságban - ennyi.
öszödibeszéd
2014. március 21. 07:54
Így van, ez az alapkérdés. Felszáll 240 ember ipadekkel, mobiltelefonokkal; közösségi oldalakat olvasgatnak, posztolnak, telefonálnak, majd zutty, egycsapásra megszüntethető a külvilággal /értsd NSA-ve/ az összes kapcsolat. Ja, biztos két mezei arab tenorista csinálta! LOL Aki ezt így elhiszi...!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!