Felmerül a kérdés:
- Miért nem találkoztunk soha, sehol, bizonyos, a jelöltállításban országosan nagyon eredményesnek tűnő párt aktivistáival?
- Miért nem találkoztunk soha olyan választópolgárral, aki arra hivatkozva tagadta volna meg az aláírást nekünk, mert már leadta a friss pártok valamelyikének az aláírását?
- Azok közül, aki aláírt nekünk, miért nem említette soha senki, hogy ekkor vagy akkor már aláírt ezeknek a pártoknak, miközben az ismert pártok neveit rendre említették a polgárok, hogy már jártak náluk?
- Hogyhogy ezek a pártok időközben nem adták le a részeredményeket, ahogy az ésszerű, miért csak az utolsó pillanatban adták le egyben?
Lehet, hogy csak elkerültük egymást? Lehet, hogy mind a 106 körzetben nagyon más taktikát választottak ezek a friss pártok? Lehet, hogy nem volt színes egyenruhájuk mint az ismert pártoknak? Lehet, hogy az íveket nem mappákban tartották, hanem mindig elrejtve? Talán.
Felmerül azonban még egy másik probléma is. A választópolgárokat megismerve elmondható, hogy szinte kizárólag csak olyanoktól kaptunk ajánlást, aki ismert minket. Olyat, aki még nem hallott az LMP-ről, sosem tudtunk meggyőzni arról, hogy írjon nekünk alá. Az emberek részéről messze nem tapasztaltunk olyan mértékű bizalmat, ami ahhoz elengedhetetlen lenne, hogy ennyi friss szerveződést ilyen bőségesen lássanak el ajánlói aláírásokkal. Nézzen magába a kedves olvasó: odamegy önhöz egy ember, hogy ő az És a Haza Fényre Derül Egyesület* híveként szeretné elkérni a támogatói aláírását. Ha sosem hallott róla korábban… aláírna? Nemigen.
És mégis. Tizen-huszon párt szerzett mandátumot minden körzetben. Olyan helyeken is, ahol az utolsó napokban 30-50 emberrel jártuk az apró falvakat. Azokban a körzetekben, ahol nincs nagyváros, nincs egy meghatározó közlekedési csomópont, vagy hétvégi piac, ott a gyakorlatban óriási kihívás 70 különböző faluból begyűjteni 500 jó aláírást. A Boldog Magyarok a Szebb Jövőért* pártnak mégis sikerült, akár minket is megelőzve…