120 éve hunyt el Kossuth Lajos, a „magyar Mózes”

2014. március 20. 13:46

Ha a magyar nemzet egy vallás, akkor Kossuth az isten. Százhúsz éve, 1894. március 20-án hunyt el Torinóban.

2014. március 20. 13:46
Csunderlik Péter
Csucsu - REFLUX

Most, hogy kéthetente emigrál valaki hazánkból, akiről az emigrálásakor hallunk először, emlékezzünk a régi időkre, amikor még teljesítmény kellett ahhoz, hogy valaki neves emigráns lehessen és beszéljenek róla. Mondjuk végigcsinált egy szabadságharcot, mint Kossuth Lajos, a »nemzet atyja«, a »magyar Mózes«, »Isten második fia«.

Pedig papíron csak pénzügyminiszter volt, de mivel pénz mindenhez kellett, mindennel foglalkozott. 1848/1849-ben olyan teljesítményt nyújtott, mint a magát felszívó Maradona 1986-ban. Úgy játszott a magyar lélek húrjain, ahogy még Sean Connery sem a Bond-lányok testén. Ha kellett, megmondta a tutit, ha arról volt szó, leborult a nemzet nagysága előtt, és mindezt dakota közmondások nélkül. Pénzt szerzett az IMF-től, bankókat nyomatott, keresztülvitte a jobbágyfelszabadítást és honvédséget toborzott. »Kossuth Lajos azt üzente«, ugyebár. Az pedig a magyar néplelket és hozzáállást tükrözi, hogy »ha még egyszer azt üzeni«, mert ha csak egyszer üzen valaki, az le van szarva, biztos nem komoly a baj. És míg ilyen vezetői teljesítménnyel se volt hosszabb távon esélyünk. Az orosz–osztrák szövetségre ugyanis nem lehetett erősebb lapot húzni a Kárpát-medencében. Persze, ha ez nem a Szent Szövetség Európája lett volna (a Szent Szövetséget értelmezzük úgy, mint egy korabeli konzervatív-reakciós NATO-t) az orosz–osztrák–porosz szövetségi rendszerrel, tarthattuk volna magunkat még jó ideig, de így nem. Ezt Kossuth is tudta: ezért adott kormányzó-elnökként néhány nappal a fegyverletétel előtt diktátori hatalmat Görgeynek.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 40 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Peter8811
2014. március 21. 04:48
Engem csak az érdekel volt e Kossuthnak Bissau Guneai útlevele.
Akitlosz
2014. március 20. 22:03
A cikk mondanivalójával egyetértek, a szóhasználatával nagyon nem. Kossuth Turinban hunyt el. Mózesnek pedig semmi köze sincsen Kossuth Lajoshoz. A szabadságharc megnyeréséhez pedig jobb katonai stratégia kellett volna, azaz a magyar hadvezetés túl sokat hibázott és ezt Mars hadisten nem bocsájtja meg. Aztán az sem ártott volna, ha a katonák jobban harcolnak. Így sem lett volna könnyű, de a győzelemhez Magyarországnak már annyi is elegendő lett volna, ha nem hagyja magát legyőzni, így előbb utóbb kénytelen lett volna a világ elismerni a fennálló helyzetet, Magyarország függetlenségét. Kossuth Lajos megtette, amit lehetett, jól menedzselte az országot.
Zanzi bár
2014. március 20. 16:13
"Magyarország mégiscsak a legtömörebb erő, s a magyar az egyedüli, mely kifelé semerre nem gravitál. Bizony-bizony mondom, nem jó politika elkedvetleníteni egy ily nemzetet. Loyalis maradhat elkedvetlenítése mellett is, de jelleme elmállik, s még legjobb esetben is legföllebb közömbössé leszen a sors iránt. E közömbösség pedig oly «clitallas dum portem meas» állapot, a mellyel minden megtörténhetik, még az is, hogy teljesedjék Deák Ferencznek a 40-iki országgyűlésen mondott eme megdöbbentő szava: «Urat cserélni könnyű»" Kossuth
rommy
2014. március 20. 16:03
ez nem friss és mai,pusztán erőltetett
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!