Kétszer kettő

2014. február 28. 10:18

Szó se róla, a magyar gazdaság többször is produkált már négyszázalékos bővülést, legutóbb 2006-ban, vagyis nem a gazdasági irrealitás kategóriájába tartozik a bűvös kétszer kettő. Azonban sokat kell érteni tenni.

2014. február 28. 10:18
Szajlai Csaba
Magyar Hírlap

„Miután szakértői becslések alapján évente négy százalékkal kellene növekednünk ahhoz, hogy belátható időn belül felzárkózzunk az Európai Unió fejlettségi átlagához, pártolandó célkitűzés a miniszterelnöki négyszázalékos bővülési koncepció: Orbán Viktor erről Kínában beszélt. Egyébként a kormányfő 2016-ra teszi ezt a gyarapodási lehetőséget. (...)

A felzárkózás – amiről számokra lebontva szól Magyarország konvergenciaprogramja – úgy tűnik, korántsem lineáris folyamat. Nekünk például az elmúlt tíz évben nagyon nem sikerült tovább lépnünk: annak ellenére sem, hogy az EU ezermilliárd forintokkal támogatott bennünket. Csekély vigasz, másutt sem volt az éppenséggel egyszerű a történet: az Európai Unión belül a kevésbé fejlett dél-európai országok a belépést követően már nem, vagy csak egy kis ideig voltak képesek felzárkózni, az utóbbi két évtizedben pedig nőtt a centrum és a periferiális országok közötti távolság. Vagyis senki sem garantálja a növekedési pályát. Az említett hazai sztori sem kerek, miután 2004-ben Magyarország az EU fejlettségi átlagának 61, 2010-ben a 65 százalékán állt, tavaly pedig 67 százalék körül. Lehangolóbb a kép, ha azt vesszük, hogy Budapest nélkül a magyar gazdaság nem létezik. Mert amíg Budapest fejlettsége rendkívül magas – Budapest Pest megyével egy statisztikai térséget alkot, de a közép-magyarországi régió fővároson kívüli része »lehúzza« Budapest teljesítményét –, addig a többi régió, a nyugat-dunántúli kivételével, igen rosszul áll. A négy hazai régió az uniós átlag ötven százaléka alatt található, s ebből a csoportból Észak-Magyarország épphogy eléri a negyvenet. Vagyis a budapesti régiót leszámítva az összes többi térséget be kellene „indítani”, és a felzárkózási folyamatot esetleg úgy ütemezni, hogy egy-egy fázis elérése rövidebb idő alatt érzékelhető legyen a lakosság szélesebb rétegei számára, hogy legyen sikerélmény és még erősebb ösztönzés a további konvergenciára.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 8 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
gross
2014. február 28. 14:54
A budapesti adatok torzak, mivel a fővárosi vállalati központokban és intézményekben van kimutatva számos olyan tevékenység, amely gazdasági alapja valójában (részben, arányosan) vidéken termelődik meg.
pedroamigo
2014. február 28. 11:18
Produkált de nem volt fenntartható. Szemfényvesztés. Az volt.
USsange
2014. február 28. 11:15
"Szó se róla, a magyar gazdaság többször is produkált már négyszázalékos bővülést, legutóbb 2006-ban" Hitelből!
Shom_Ford_All
2014. február 28. 10:56
Na a 4% is "azemútnyócévbe" volt.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!