„Nem több a bére…”

2014. február 18. 08:39

A nyugati tőke egyetlen évtized alatt felmondta a nyugati társadalmakkal kötött szerződéseit, és sorsára hagyta a nyugati munkaerő tízmillióit.

2014. február 18. 08:39
Bogár László
Bogár László
Magyar Hírlap

„A KSH szerint a magyar népesség legalább negyven százaléka ma a fiziológiai létminimum alatti szinten él. József Attila korának hárommillió koldusa helyett ma négymillió koldus országa vagyunk. Az egy keresőre jutó havi nettó bér reálértéke legfeljebb pár százalékkal több, mint 1978-ban volt. Ez önmagában is nagy dráma, de attól válik igazán azzá, hogy a jelentősen növekvő jövedelem-egyenlőtlenségek miatt a vesztes többség pozíciója még ennél is sokkal rosszabb. Ráadásul a hetvenes években az újraelosztó állam ezt a persze akkor is igen szerény bért szociális transzferekkel egészítette ki. Ezt a szociális újraelosztó államot a rendszerváltást kezdettől uraló liberális doktrína szétverte ugyan, de azt homályban hagyta, hogy akkor minek alapján vár sokszoros teljesítményt ugyanazért a bérért cserébe. Hisz ő maga harsogta el nap mint nap, hogy »nincs ingyenebéd«. 

Mint kiderült, valóban nincs in­gyen­ebéd, azaz van, de kizárólag neki. Alapvetően itt valamiféle cseréről volna itt szó. Csak vajon ki cserél, kivel, mit, és vajon milyen mélyebb törvényszerűségek szabályozzák ezt a cserét, amelyről az uralkodó közgazdaságtan azt hirdeti, hogy »egyenértékű«, ám a valóság drámaian mást mutat. József Attila pontosan látta, hogy a »munkásnak nem több a bére, mint amit maga kicsikart«. Vagyis a munkaerő bére, ami a tőke számára kizárólag költséget jelent, azaz profitot csökkentő tételt, kizárólag annak a konfliktusnak a kimenetelétől függ, ami kettőjük között zajlik. Az 1929–33-as nagy válság utáni Amerika és a második világháború utáni Nyugat-Európa példája azonban kissé árnyalja ezt a képet. Kétségtelen tény, hogy rövid távon, és az egyes tőkés számára a bér csak költség, »szükséges rossz«, amit mindenképpen minimalizálni kell. Ám hosszú távon és az összes tőketulajdonos stratégiai érdekeit tekintve már más a helyzet. Mert a magasabb bér a munkaerő magasabb szintű képességeit, a „humán-tőke” magasabb szintjét jelenti, vagyis hosszú távon nemhogy csökkentené, de inkább emeli a profit szintjét.

A hetvenes évekig az Egyesült Államok és Nyugat-Európa globális tőkései – belátva az alapvető összefüggést – elfogadták ezt a számukra is kiválóan működő társadalom- és gazdaságszerveződési modellt. Ám a hetvenes–nyolcvanas évektől kezdve a világ gyökeresen átalakult. A drámai változások lényegét az jelentette, hogy a lezajló technológiai »forradalom« a sokszorosára növelte a tőke térbeli és időbeli mozgásának lehetőségeit. Megkezdődött a Nyugat globális tőkerendszerének nagy kivonulása azokba a térségekbe a világban, ahol éppen az ottani tradicionális viszonyok miatt a munkaerő hihetetlenül olcsó. A nyugati tőke egyetlen évtized alatt felmondta a nyugati társadalmakkal kötött szerződéseit, és sorsára hagyta a nyugati munkaerő tízmillióit. Világossá tette, hogy a nyugati munkavállaló vagy elfogadja a reálbérek folyamatos csökkenését, vagy elveszíti a munkáját. Vagyis a nyugati munkavállaló elvesztette minden alkuerejét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 177 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
1istvan
2014. február 18. 15:39
nem óriási a különbség. mi azt hallgattuk itthon, hogy nem termeljük meg az ebédet. és ezért a fizetésünk az eu átlag 30 %a. emlékszem a ripoortra, mikor egy magyar buszvezető meg ápolónő felesége magyarországról járt át három négyszeres fizetésért ugyanazt a munkát buszvezetés, betegápolás, végezni. mert a határ mellett laktak. és még nem is volt rendszerváltoztatás az árak meg többé kevésbbé ugyanazok, na jó itthon 5-10al alacsonyabb. a szolgáltatásra meg nincs pénz. gondolod nem lenne annyi esze a magyar államnak, hogy hasonló óvodát működtessen. pénz kérdése. ész nem kell hozzá.
gross
2014. február 18. 14:36
Nem az a normális, hogy a korábban hihetetlen nyomorban élő fejlődő világbeli munkások most több munkához, jobb bérekhez jutnak? Már persze ott, ahol a globalizáció nyújtotta előnyöket okosan használják ki. Mondjuk Kína, Vietnám, Maharasthra, Mexikó... Egyfajta kiegyenlítődés zajlik.
Tündér_Lala
2014. február 18. 12:55
A cikknek tökéletesen igaza van és ez a gyökere a mai válságnak, minden további csak következmény. A tisztelt pénzguruk csak ott tévednek, hogy ha elfogy a pénz (már régen elfogyott) és a további hitelek felvétele is lehetetlenné válik, NA AKKOR KINEK ADJÁK EL A KÜTYÜKET fizetőképes kereslet híján ? (Aki megtermeli a bérei miatt nem tudja megvenni, azok a társadalmak pedig akik megvennék tönkre mennek / mentek.)
Robinzon Kurzor
2014. február 18. 12:30
A neomarkcista már megint a kizsákmányolt bajor proletáron aggódik ... pont mint 30 éve ...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!