Öt állítás a formálódó közös listáról

2014. január 10. 17:39

Bajnai Gordon nem most adta fel miniszterelnök-jelölti ambícióit.

2014. január 10. 17:39
Tóth Csaba
Republikon

Bajnai Gordon nem most adta fel miniszterelnök-jelölti ambícióit. Bár a közös lista ötletének felvetését és különösen Mesterházy Attila miniszterelnök-jelöltségének elfogadását sokan Bajnai Gordon teljes politikai megsemmisüléseként értelmezték, az egykori miniszterelnök a szocialista pártelnök primátusát már hónapokkal ezelőtt elfogadta. Az eredeti, szeptemberben kötött megállapodás alapján az MSZP-Együtt szövetség győzelme esetén a miniszterelnököt az a párt adta volna, amelyik listán több szavazatot szerez – márpedig az Együtt támogatottsága soha nem haladta meg a szocialistákét. A baloldal miniszterelnöke e megállapodás alapján – győzelem esetén – a korábbi formula szerint is Mesterházy lett volna; legfeljebb a megoldás e pontja nem kapott akkora figyelmet. 

Ebből pedig az következik, hogy Bajnai a héten nem miniszterelnök-jelölti ambícióit adta fel, hanem a külön lista jelentette önállóbb identitás cserélte le a parlamentbe kerülés a bizonyosságára. Kérdés azonban, ez a külön lista az őszi megállapodás után mennyire jelentett ténylegesen önálló identitást – miután az Együtt valamennyi választókerületben eleve közösen indult volna a szocialistákkal. Az SZDSZ annak idején úgy sodródott össze sok választó fejében az MSZP-vel, hogy ilyen széles, valamennyi választókerületre kiterjedő megállapodást soha nem kötött a szocialistákkal. A mostani megállapodás joggal nem tetszik azoknak, akik az Együttet egy önálló, az MSZP-től külön erőközpontnak képzelték – ám ez az elképzelés már idén ősszel megbukott. Ezt figyelembe véve Bajnai kezdeményezése egyáltalán nem volt irracionális: ha az Együtt a választókerületi megállapodás révén úgyis összesodródik az MSZP-vel, legalább ennek egy potenciális előnyét, a biztos parlamentbe kerülést biztosítja a most kialakulni látszó forgatókönyv. Bajnai Gordon és pártja így ott lesz a következő parlamentben – míg a korábbi megállapodás fenntartása magában hordozta a kiesés nem elhanyagolható esélyét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 37 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
enes
2014. január 11. 09:59
Egyáltalán B.G. miért akar már képviselő lenni? Nem lenne jobb nek/nekünk, ha "eltünne" a politikából?
Brigadéros
2014. január 11. 09:35
A lényeg, hogy a Fletó innentől biztos befutó. Ami egyrészt szégyen erre az országra nézve, másrészt legalább a megszólítani kívánt bizonytalanoknak nem lehetnek kétségei, kit is erősítenek a libsi listára adott szavazatukkal... Fletó kannibál természetét ismerve simán felzabálja majd a kis pufókot, meg az öreg arcú lelassult kisgyereket...
Peter8811
2014. január 11. 08:19
Formálódó lista A Bérlistával kell kezdeni Gordon, és bejelenteni, ha ti nyertek nem lesz béremelés
hátakkor
2014. január 11. 05:51
Kár már ezen rúgózni. A CAP újabb projektje bukott meg. A State Departmentben sok hollywoodi filmet néznek.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!