Orbán Viktor annyira megdolgozik a sikerért, hogy az még a Le Figaro tudósítóját is elgondolkodtatta
A francia lap szerint a magyar miniszterelnök minden lehetőséget megragad.
Nyugodjon meg, és higgye el, Orbán Viktor folyamatosan kétkedik, mérlegel, és nem gondolja, hogy minden a legnagyobb rendben halad. Interjú.
„Ön elégedett a rendszerváltók, köztük a fideszesek huszonöt éves teljesítményével?
Maradéktalanul nem. Ha leszámítom a megalapozatlan illúzióinkat, akkor is azt kell mondjam, hogy sok szempontból el lett ez fuserálva. Ha Antall József nem hal meg olyan korán, tán minden máshogy alakul, bizonyára hosszú ideig ő irányította volna a jobboldalt. De Antall meghalt. A legnagyobb baj, hogy az elitben még a nemzet alapkérdéseit illetően sincs konszenzus. Az elitnek ugyanis az a dolga, hogy karban tartsa a társadalom erkölcsi, szellemi állapotát, föltegye a közösség élete szempontjából fontos kérdéseket, és azokra elvi válaszokat adjon, melyekben a politika gyakorlati válaszokra lel. Ám nálunk két elit létezik, és ezek kioltják egymást.
Tehát önök is oltanak.
Nagyon szerettük volna meghaladni a régi kocsmát. Minket nem terheltek a kommunista időszak alkui, konfliktusai, így joggal reméltük, hogy a múlton túllépve képesek leszünk normális politikai és ideológiai tagolódást kialakítani. Antall Józsefhez hasonlóan bíztunk benne, hogy az MDF-ből konzervatív, kereszténydemokrata pólus jön létre, az SZDSZ-ből egy szociáldemokrata pólus, a Fidesz pedig mindkét oldallal kompatibilis, liberális középpártként létezhet. Egyébként az 1990-es kormányalakítási tárgyalás idején az MDF-ben nem zárták ki, hogy a Fidesz is a koalíció tagja legyen. (…)
Vérig sértették önöket a liberálisok. Ma már nyilván bánják.
Megpróbáltak kiiktatni, eltaposni minket. Ennek legfőbb és majdnem sikeres eszköze egy lejárató szervezett sajtókampány volt, amelynek az volt az üzenete, hogy a Fidesz eladta magát az akkor népszerűtlen MDF-nek. Ha a köztársasági elnök két héttel későbbre írja ki az 1994-es választásokat, ma valószínűleg nincs Fidesz. Miért volt erre szükség? Miért tilos az élet a balliberális oldalon kívül?
Ön szerint miért?
Mert likvidálni akarták mindazt, amit az MDF képviselt, és amit az SZDSZ-ben összegyűlt értelmiségiek szívből gyűlöltek. Kis Jánosék – ahogy ezt többször meg is írták – a rendszerváltást az 1990-es választásokkal lezártnak tekintették, nem úgy a két világháború közötti időkben gyökerező küzdelmet, amelyet az SZDSZ-ben és az MDF-ben összegyűlt két középosztályi-értelmiségi társadalmi csoport vívott. A mi bűnünk az volt, hogy akadályát képeztük e szellemi-politikai polgárháború egyszer s mindenkorra történő lezárásának, s ezzel a balliberális hegemónia megteremtésének.”