Egy Gyurcsány miatt a Népszabadságtól idegen írás

2014. január 10. 16:36

Jellegzetes politikusa ő a rendszerváltozás utáni idők balliberális univerzumának: sokkal inkább végjátékuk figurája, semmint bármiféle újrakezdésé.

2014. január 10. 16:36
GB
Civilhetes

„A fundamentumát ennek az univerzumnak az 1991-es Demokratikus Charta rakta le, s az 1994-es MSZP-SZDSZ nagykoalíció építette tovább. A szocialisták rendszerváltó imázsuk szentesítését várták tőle, az SZDSZ meg azt, hogy az MSZP fogadja el állítólagos erkölcsi-szellemi fölényüket. Közös nevezőjük a konzervatívok elleni politikai fellépés volt; ekkor szilárdult meg az a többpárti, mégis kétpólusú törzsi gyűlöletstruktúra, amely – a »bal-jobb« ellentét fedőneve alatt – mindmáig a »liberálisok kontra konzervatívok« zéró-összegű játszmáját tételezi a közélet fő törésvonalának. A pártlojalitások szerint felsorakozó médiumok és értelmiségiek készséggel sulykolták belénk, hogy eme két pólus aktuális erőpozíciójától függ minden, a valóság lényege pedig nem más, mint ami harcukból a médiában megjelenik. A valóságérzékelésnek ez a pontatlansága napi »követelmény« lett szinte, hiszen a gyűlöletstruktúrában korántsem az a fontos, mit mond valaki, hanem az, hogy ki ellen s milyen hőfokon mondja.

Ma már egyre világosabb, mi e gyűlöletstruktúra rejtett funkciója.  Paravánja hatékonyan fedi el a kriminális tőkeszerzés - ha kell, a törzseken is átnyúló –  műveleteit, tudatosan leplezi a megdöbbentő társadalmi folyamatokat. E negyedszázados irányított gyűlölködés alatt az ország kis hányada mértéktelenül meggazdagodott, a »maradék« egy része retteg az elszegényedéstől, négymillió honfitársunk pedig már-már végzetes szegénységbe süllyedt. A gyűlölet-biznisz tette lehetővé, hogy a kisebbség orránál fogva vezesse a szegények többségét, s hogy a pártpolitika kíméletlenül maga alá gyűrje a társadalmat.

A balliberális gyűlöletközösség persze maga sem homogén, kezdettől fogva egyenlőtlen felek fordítottan arányos viszonyát jelentette. Ha nem bal-liberálisnak, azaz nem a bal- és a liberális oldal szövetségének írjuk le összebútorozásukat, hanem, ahogyan az szokás, balliberálisnak, akkor a magyar nyelv szabályai szerint ez a liberálisok baloldalát jelenti, még csak nem is a baloldal liberális szárnyáét tehát. Észrevétlenül egy olyan nagy liberális pártba olvasztjuk be ezzel az MSZP-t, amely valójában legföljebb némelyek vágyelvű képzeletében létezik. Ehhez a manipulatív nyelvhasználathoz persze a szocialisták részéről némi behódolás is szükségeltetett. (...)

Ami a politikacsinálás időtlen bizánci technológiáját és korszerű kommunikációs követelményeit illeti, Gyurcsány nagyjából tisztán látta, mi a teendője. Pártja szociológiai skizofréniájának tudatában volt, s az SZDSZ-t is jól ismerte. A szabad demokraták politikai eszéről nem bírt valami nagy véleménnyel, éppúgy lenézte őket, mint saját párttársait. Nem is akarta hát az egyik gyenge pártot a másik gyengébe beolvasztani, mikor személyében informálisan egyesíthette a kettőt. Minek ide két párt, amikor itt az új fejedelem? – gondolhatta.  Megújhodást hirdetett, kreatív rombolást, és zubolyi elánnal minden szerepet el akart játszani: a baloldali ideológusét éppúgy, mint a ravasz koalíciós politikusét, sőt az oroszlánt is magának követelte. Nagy akarásából többnyire aztán csak a rombolás valósult meg, mert saját társadalmi és nemzetközi mozgásterét, lehetőségeit és eszközeit rosszul mérte fel, s ahogy múlt az idő, egyre inkább csupán az oroszlán szerepét mímelhette. Egy vehemens, de valójában fogatlan oroszlánét.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 27 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Vén Csataló
2014. január 11. 11:46
Egyébként remek az elemzés. Az egyik legnormálisabb, amit mostanában olvastam.
nimród
2014. január 10. 20:50
(Gyurcsány) "Megújhodást hirdetett, kreatív rombolást, és zubolyi elánnal minden szerepet el akart játszani: a baloldali ideológusét éppúgy, mint a ravasz koalíciós politikusét, sőt az oroszlánt is magának követelte. Nagy akarásából többnyire aztán csak a rombolás valósult meg, mert saját társadalmi és nemzetközi mozgásterét, lehetőségeit és eszközeit rosszul mérte fel, s ahogy múlt az idő, egyre inkább csupán az oroszlán szerepét mímelhette. Egy vehemens, de valójában fogatlan oroszlánét.” Szellemes és tökéletesen találó jellemzés. A "zubolyi elán" különösen tetszik. Gyurcsány valóban nem betöltötte a miniszterelnöki pozíciót, hanem eljátszotta a miniszterelnök szerepét. És "kurvára" élvezte. Borderline személyiség Gyurcsány- mint valaki az imént írta? Vagy inkább pszichopata? Az biztos, hogy nem normális, miközben bizonyos értelemben kiváló képességekkel rendelkezik. Ami persze az említett személyiség zavarok esetében nem szokatlan. Az viszont biztos, hogy a kormányzásra alkalmatlan, az ehhez szükséges intellektuális, mentális és morális adottságokkal nem rendelkezik.
tunde04
2014. január 10. 17:40
hát az a helyzet, h idáig a népszabadságban másról sem lehetett olvasni, csak arról, h a zorbán megosztotta az országot és gyülölet kampányt folytat. erre meg kiderül h még a népszabadság szerint sem csak az orbán a hibás. " Gyurcsány nagyjából tisztán látta, mi a teendője. Pártja szociológiai skizofréniájának tudatában volt, s az SZDSZ-t is jól ismerte. A szabad demokraták politikai eszéről nem bírt valami nagy véleménnyel, éppúgy lenézte őket, mint saját párttársait." baszod alássan G.B.! ezt miért nem tudtad leírni a népszabadságban, mondjuk úgy 2006 tájékán?
marko11
2014. január 10. 17:11
Ritka jó elemzés. Gratulálok a Szerzőnek és CIVILHETES Esztergomi közéleti magazinnak, ahol megjelent az eredeti írás. Érdemes elolvasni az egészet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!