Az úriember

2013. december 12. 08:44

Üdítő volt, amikor jött egy olyan miniszterelnök, aki összefüggően, papírok nélkül képes volt beszélni, akár órákon keresztül.

2013. december 12. 08:44
Stefka István
Stefka István
Magyar Hírlap

Antall József, a higgadt politikus, a nyugodt erőnek titulált Magyar Demokrata Fórum elnöke etalon volt és példakép. Elévülhetetlen érdeme, hogy vér nélkül vezette át az országot a kommunista diktatúrából a parlamentáris demokráciába. Bátorságával nagy mértékben hozzájárult a Varsói Szerződés és a KGST felbomlásához, a visegrádi országok kormányfői együttműködésének megszervezéséhez. Sorolhatnánk érdemeit, kiváló nemzetközi kapcsolatait, elismertségét – Helmut Kohl német kancellár a barátjának tekintette, Margaret Thatcher brit miniszterelnök fontos partnernek látta, Bush amerikai elnök számított rá, Giscard d’Estaing francia elnök hallgatott rá, Jelcin orosz elnök pedig bocsánatot kért a szovjetek 1956-os bűneiért –, de népszerűségét elsősorban itthon és a határainkon kívül élő magyarságnál vívta ki. Sütő András erdélyi magyar író Antall József legfontosabb kijelentésének ezt tartotta: »...lélekben, érzésben tizenötmillió magyar miniszterelnöke kívánok lenni.« Sütő szerint alig néhány héttel a marosvásárhelyi magyarellenes pogrom után ezek a szavak hatalmas visszhangot keltettek a Kárpát-medencében, egész Európában, mivel ez a gondolat a Bethlen Gábor-i bölcsességgel átgondolt új nemzetstratégiai feladat elvi megalapozásának tekinthető. Sajnos egyedül Orbán Viktor vitte tovább azt az antalli gondolatot, hogy legyen kettős állampolgárságuk és szavazati joguk is az elszakított országrészeken élőknek és a kényszerből emigrált magyarságnak. Duray Miklós felvidéki magyar író így látta Antall Józsefet: »...ő volt az első, aki hangosan kimondta, amire vágytunk. Így itt ő lélekben az egész magyarság első miniszterelnöke Trianon óta.« (...)

Három és fél éves kormányfői tevékenysége sok megválaszolatlan kérdést vetett fel. A többi között azt is, hogy miért kellett így megkötni a magyar–ukrán alapszerződést, miért volt szükség a gyors privatizációra, a jól menő iparágak megsemmisítésére, hogyan kerültek hektárok ezrei a külföldiek kezére. Kérdések, kérdések sora a számos pozitív döntés mellett, amelyek megítélése most már a történészek dolga.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
tatka46
2013. december 12. 11:23
Papír nélkül Orbán se tud beszélni, legfeljebb a bandájának. Gyurcsány tud , de sokszor nem jön ki jól belőle. Orbán direkte irritál ha egyszerű dolgokat is csak amit leírtak neki , papiron olvassa fel, pár éve pedig még dadogott is, hiába a logopédia sokat segített neki beszédhibáján.
Senye Péter
2013. december 12. 10:17
Antall József Deák Ferenc szellemi örököse volt. De hol van már a XIX. század?
tango47
2013. december 12. 09:54
Ritka tehetetlen panoptikumi figura volt Antall. A "tetszettek volna forradalmat csinálni!" cinikus mondásával megpróbált kibújni a felelősség alól. Egyedül a komcsik lehetnek hálásak neki, akik már becsomagoltak munkahelyeiken, aztán maradhattak: ment minden tovább a kedvük szerint. Ne hamisítsunk történelmet!
kukagyerek
2013. december 12. 09:31
Sana, akiket most is lehet hülyíteni, azokat akkor is lehetett.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!