„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Ahhoz, hogy Magyarország felzárkózásáról beszélhessünk, el kellene érni – ha nem is a jövő héten, de hosszabb távon – egy legalább 3-4 százalékos növekedést. Interjú.
„Mik azok a területek, ahol viszont nem sikerült előrelépni, vagy épp visszacsúsztunk?
Azokon a területeken nem sikerült, amik a tartós problémáinkat okozzák. A legnagyobb gond, hogy nem tudtuk erősíteni a társadalomban meglévő bizalmat, ami pedig abszolút kulcskérdés. Az emberek egymás közti bizalmától a külföldi tőke bizalmáig ezt mindenre értem. A bizalom hiánya ott villog mindenhol: a jogrendszerrel, a hitelfelvétellel, a rezsicsökkentés jövőjével kapcsolatban is.
Ha egy ember elveszíti egy másik ember bizalmát, azt már nagyon nehéz visszaszereznie. Egy kormány, amelyik négy évig szabadságharcol, vissza tudja szerezni a piacok bizalmát?
Vissza, elvileg vissza tudja szerezni. A korrektség kedvéért tegyük hozzá, hogy a bizalmat nem ez a kormány vesztette el, hanem a magyar politikai elit jóval korábban. Nagyon komoly dilemmám, hogy a rendszerváltáskor nem feltételeztünk-e sokkal többet magunkról, mint amennyi bennünk volt. Vajon nem az a normális helye ennek az országnak, amelyet most elfoglal? Valószínűleg a mi generációnk már nem fog erre választ kapni, kell ötven év, mire kiderül. (…)
Amennyire meg tudom ítélni, a kormány éppen azon dolgozik, hogy létrehozza a magyar tőkés osztályt. A bizalmat romboló politikai eszközök alkalmasak erre?
Arra, hogy létrehozzák, úgy tűnik alkalmasak, mert itt elég sokan gazdagodnak, de ennél árnyaltabban látom a kérdést. Van egy vagyonos réteg, amelyet a kormány, illetve a politikai elit le akar cserélni. A Fidesz percepciója szerint ennek a rétegnek erősek voltak a kötődései a volt szocialista rendszerhez, ezt kéne lecserélni egy másik pénzelitre.”