Nem feltételeztünk többet, mint ami bennünk volt?

2013. december 23. 08:41

Ahhoz, hogy Magyarország felzárkózásáról beszélhessünk, el kellene érni – ha nem is a jövő héten, de hosszabb távon – egy legalább 3-4 százalékos növekedést. Interjú.

2013. december 23. 08:41
Chikán Attila
Origo

Mik azok a területek, ahol viszont nem sikerült előrelépni, vagy épp visszacsúsztunk?

Azokon a területeken nem sikerült, amik a tartós problémáinkat okozzák. A legnagyobb gond, hogy nem tudtuk erősíteni a társadalomban meglévő bizalmat, ami pedig abszolút kulcskérdés. Az emberek egymás közti bizalmától a külföldi tőke bizalmáig ezt mindenre értem. A bizalom hiánya ott villog mindenhol: a jogrendszerrel, a hitelfelvétellel, a rezsicsökkentés jövőjével kapcsolatban is.

Ha egy ember elveszíti egy másik ember bizalmát, azt már nagyon nehéz visszaszereznie. Egy kormány, amelyik négy évig szabadságharcol, vissza tudja szerezni a piacok bizalmát?

Vissza, elvileg vissza tudja szerezni. A korrektség kedvéért tegyük hozzá, hogy a bizalmat nem ez a kormány vesztette el, hanem a magyar politikai elit jóval korábban. Nagyon komoly dilemmám, hogy a rendszerváltáskor nem feltételeztünk-e sokkal többet magunkról, mint amennyi bennünk volt. Vajon nem az a normális helye ennek az országnak, amelyet most elfoglal? Valószínűleg a mi generációnk már nem fog erre választ kapni, kell ötven év, mire kiderül. (…)

Amennyire meg tudom ítélni, a kormány éppen azon dolgozik, hogy létrehozza a magyar tőkés osztályt. A bizalmat romboló politikai eszközök alkalmasak erre?

Arra, hogy létrehozzák, úgy tűnik alkalmasak, mert itt elég sokan gazdagodnak, de ennél árnyaltabban látom a kérdést. Van egy vagyonos réteg, amelyet a kormány, illetve a politikai elit le akar cserélni. A Fidesz percepciója szerint ennek a rétegnek erősek voltak a kötődései a volt szocialista rendszerhez, ezt kéne lecserélni egy másik pénzelitre.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 34 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Felebarát
2013. december 23. 22:47
Mint az utóbbi hetek legsúlyosabb gazdasági ügye, az áfacsalási ügy. Az ügyet kirobbantó Horváth András ezermilliárdról beszél évente. Ön szerint reális ez az összeg? Ezt nem tudom, de számomra ebben az ügyben a legfontosabb elem az volt, amikor a miniszterelnök azt mondta, hogy mindenki tudja, hogy ez folyik. Oda jutunk vissza, hogy ilyen ország vagyunk, akkor miért akarunk jobbat? Miből gondoltuk valaha is, hogy előre fogunk lépni, ha huszonhárom évvel a rendszerváltás után a miniszterelnök kénytelen ilyet mondani? Állami rangra emelkedik az elismerése, hogy ilyenek vagyunk. Ilyenkor jön a bürokrata, aki előkotor még harminchét törvényt, amivel meg lehet akadályozni az áfacsalást, ha másért nem, azért, hogy elmondhassa, én megpróbáltam. kemény
Felebarát
2013. december 23. 22:44
A kkv-k fejlesztésére vonatkozó kormányzati szándék az megvan, már a kormányzás elején kitűzték az adminisztráció- és adócsökkentést. Ezek szerint ennek három év alatt sem lett látványos nyoma? Nem hogy látványos jele nincs, de az ellenkezője valósul meg. Én nagyon gyakran találkozom kisvállalkozókkal, akik többnyire megnyomorítva érzik magukat. Azt mondják, hogy az első évben valóban volt könnyítés a munkaerőpiaci szabályokban és az adókban, de ezeket azóta rég túlkompenzálták a nehezítésekkel. Miket emlegetnek? A kiszámíthatóság hiányát, az adórendszer változásának gyakoriságát, az adók elaprózódását, a rengeteg bürokráciát, és persze a finanszírozási, hitelhez jutási gondokat – azokat, amelyeket húsz éve folyamatosan emlegetnek. Lehet, hogy csak ugyanúgy érzik magukat, mint korábban is, de hogy nem javult a helyzet, az biztos.
cudaregyvilág
2013. december 23. 12:26
"Nem feltételeztünk többet, mint ami bennünk volt?" Nem hinném, csak az politikai elit java olcsó jános, ennyi, semmi több. Egyébként tényleg nem beszélt, a Berecskereki által említett okokról, amely a jelenlegi helyzetünkhöz vezetett. -rendszerváltás -előző rendszer szereplői helyzetben hagyása, emiatt olcsó, szakszerűtlen privatzáció és ezen belül a mezőgazdaság, energetika, feldolgozó ipar szétverése -népesedés politika -államadóság görgetése, kezelése -EU-s csatlakozás, hátrányok növelése a közöspiacon, (rosszul lettek a fejezetek kitárgyalva) -és végül: a mai napig a fentiek elhallgatása, a szembenézés hiánya
Geo
2013. december 23. 12:13
Hogy legyen Chikán ellen mivel érvelni: http://hetivalasz.hu/uzlet/hosszu-hallgatas-utan-adott-interjut-71647 Persze, előtte néhány dologra válaszolni kell: 1. MNB-s korában miért is tartotta Járai olyan magasan a kamatot? 2. Hol van a hivatkozott adósság-csökkentés és valós költségvetési konszolidáció?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!