Ha elmarad a Kúria döntése

2013. december 23. 08:53

Jó három éve folyik a devizahiteles hideg „polgárháború” sok csatával, felcsillanó reményekkel és az illúziókat elporlasztó szakértői döntésekkel.

2013. december 23. 08:53
Boros Imre
Magyar Hírlap

Felmerül a kérdés, hogy mit is végzett nálunk a Kúria legutóbb. Senkinek sem lehetett olyan illúziója, hogy egyetlen döntéssel megoldható a probléma. De! Az érvényes jogra hivatkozva, azt mintegy fedezékül használva mondatott ki, hogy ami egyértelműen uzsorás, csalárd, megtévesztő az ügyben, s a hitelező erőfölényére épül, az bizony nem az, aminek látszik, mert az maga a jog és a tiszta erkölcs. A Kúria döntésének legfontosabb »vívmánya«, hogy a hitelező bankoknak ezzel szinte örök időkre szóló erkölcsi bizonyítványa van arról, hogy semmiben nem jártak el erkölcstelenül, hiszen a jog talaján álltak. (Pedig egyik volt miniszterelnökünk is tudta és fennen hangoztatta is saját védelmében, hogy ami jogszerű, az nem feltétlenül etikus.) Jog és erkölcs között ekkora szakadékot azonban csak ritkán tapasztal a világ. Az erkölcsi bizonyítvány kiállításban volt mire támaszkodniuk a bíráknak. Beszerezték ugyanis az azóta bankszakmai végelgyengülésében reneszánszát élő, s a jegybank intenzív osztályára utalt volt PSZÁF szakvéleményét. Eszerint leszakad az ég, ha a nyilvánvaló forinthitel a továbbiakban már nem devizahitel. Ez ugyan nem a főbírák asztala, de sikerült jól megijedniük, és a nyomasztó felelősséget vállukra kapni. Ami hitüket a kérlelhetetlen erkölcsi verdiktben megingathatta volna, azokat a tételeket szépen figyelmen kívül hagyták. Például azt, hogy miként lehet vételi és eladási devizaárfolyam-terhekkel megnövelni az adós terheit, amikor devizamozgásról szó sincs. Ítélje meg ezt inkább Strasbourg, hogy ez jogos, vagy jogtalan költség. Nekik ott ugyanis halvány gőzük sincs arról, hogy kapott az ügyfél devizát, vagy nem. Hallgatni kellett arról is, hogy miként lehetséges, hogy a svájci frank zuhanó nemzetközi kamatszintje mellett a helvét devizára való hivatkozás nálunk nem kamatcsökkentést indokol, mint a lengyeleknél, hanem éppen ellenkezőleg: kamatemelést. Ezek a kérdések – bár részét képezték a listának –, de mégis kommentár nélkül maradtak. Ezekkel együtt azonban már baj lett volna a jó erkölcsöt (jogszerűséget) igazoló bőrpapír kiállításával. Az erkölcsi bizonyítvány azonban már ki van állítva, bárkinek meg lehet mutatni. Meg is fogják mutatni szerte az euroatlanti világ sajtójában. A lista fontos tételei azonban még hátravannak, ezek ezen túl már puszta elszámolási tételekké fajulhatnak a legjobb esetben is, de ez sem lesz könnyű, hiszen egy minden részletében »erkölcsös és leginkább jogszerű« szerződéstömeggel állunk majd szemben. Ismét le lehet majd bunkózni minket, hogy utólag bűnös módon beavatkozunk a piac működésébe, európai normákat sértünk satöbbi. A legutóbbi ügyhalogató döntése után a Kúria ennek a folyamatnak nyitotta most tágra a kaput. Inkább ne is döntött volna.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 22 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
OberEnnsinnen
2013. december 23. 10:45
Ha tételesen, minden szerződés tartalmazta a következőt, legalább a Ft-árfolyam ésszerű változásának plafonjáig? ...195 Ft-os HUF/svájci frank esetén ...215 Ft-os HUF/svájci frank esetén ...270 Ft-os HUF/svájci frank esetén ...335 Ft-os HUF/svájci frank esetén ...375 Ft-os HUF/svájci frank esetén ennyit meg ennyit (pontos Ft-összeg "fillérre") kell fizetnie, törlesztenie, akkor az árfolyamváltozások ügyében felteszem a kezem. 1945 óta bizonyosan nem volt devizaalapú hitelkihelyezés Magyarországon. Következésképp a fogyasztóknak erről semmiféle tapasztalata nem lehetett. Ezért kellett volna minden banki hitelszerződésben szerepelnie az árfolyamváltozások minden Ft-nyi eltérése esetén fizetendő összegeknek, tételesen, tegyük fel, legalább 375 Ft-os svájci frank átváltási árfolyamon. Én ezt tartom döntőnek. Ha ez a szerződésekben nem szerepel, a szerződés érvénytelen. Miért? Azért, mert a szerződő nem köteles ismerni a pénzügyi mozgások hatását, ezt vele ismertetni a termék előállítója köteles, mintegy a termék kötelező használati utasításaként. Ha nem tette meg a bank, viselje ennek következményét.
kjkj945
2013. december 23. 10:31
Ha meg a voona nem voona, a devizáncsosok is felelősséget vállalnának, meg azok is, akik a devizát részesítették előnyben!!! A nép meg csak fizessen, azért mert felelőtlenek voltak. A forintos hitelesek meg csak fizessenek. Szerintem a devizáncsosok is vállaljanak felelősséget. Akik meg a devizát kisebb kamatra tették és ajánlották a felvételét, teljes vagyonelkobzás, abból talán fedezni lehet a kárt, amit okoztak! De ez csak szép álom!!!!
6qwasyx
2013. december 23. 10:23
Mit mondtak Orbánék, mikor szétdúlták a jogállamiságot? " A kormány döntésének legfontosabb »vívmánya«, hogy szinte örök időkre szóló erkölcsi bizonyítványa van arról, hogy semmiben nem jártak el erkölcstelenül, hiszen a jog talaján álltak. (Pedig egyik volt miniszterelnökünk is tudta és fennen hangoztatta is saját védelmében, hogy ami jogszerű, az nem feltétlenül etikus.) " Ez az, amikor a fagyi visszanyal!
bunko_jobbos
2013. december 23. 10:00
Önmagában az, hogy devizában rögzítették a szerződést, az én megítélésem szerint sem sért semmilyen jogot. Azt s írhatták volna, hogy kőszénben kell fizetni. Oszt ha felmegy az ára, akkor többe kerül. Ez jó döntés volt a Kúria részéről. A nagyobb baj viszont a kamatok utólagos mozgatása. Kiszámolta egy barátom, hogy a devizahitelesek nagyon kicsit buktak volna az árfolyamváltozással, ha a kamatok követik a nemzetközi trendeket. És itt van a kutya elásva. Mert a bankok UTÓLAG, jól felemelték a kamatokat, miközben a CHF kamata 0-ra esett!!! Ezért gyáva és szarházi a Kúria, mert erről mélyen kussol, és pótcselekvésként valami nagyon távoli (időben és térben is) döntésre nyomja át a felelősségét. Ezért biztosan nem érdemlik meg a fizetésüket.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!