„A rend helyreállítása ugyanis csak és kizárólag az újonnan a szovjeteket támogató párttá emelt MSzMP-propaganda szerint fejeződött be novemberben. A valóságban - noha november 4. utáni fegyveres tevékenységért később biztos halál járt- több, a forradalom idején aktív fővárosi és vidéki felkelőcsoport döntött úgy, hogy az ellenállást a megszállás után is folytatni fogja. Nagyon sokan a földalatti tevékenységhez - kiadványszerkesztés, plakátozás, illegális tüntetések szervezése - folyamodtak, és a kialakuló spontán munkás-közigazgatás, munkástanácsok pedig éppen ekkor kezdtek valójában működni, mintegy bizonyos mértékben pótolva a menekülni kényszerülő Nagy Imre-kormányt. Ám voltak olyanok is, akik továbbra is fegyverrel álltak ellen ideig-óráig a nyilvánvalóan óriási túlerőnek. (...)
Amint az sejthető, Biszku »megbúvó orvlövészeit« érdemes legalább néggyel felszorozni, ha a középtávú fegyveres aktivitás mértékére vagyunk kíváncsiak. Noha mind a szovjet hadsereg, mind pedig a hamarosan felálló, félhivatalos magyar karhatalom (pufajkások) gyorsan és igen kíméletlenül igyekeznek felszámolni a felkelő csoportokat, egy-két helyen nem sikerül azonnal megtörni az ellenállást. Hogy miért nem, arra tökéletes példa a Baross téri felkelőközpont november 4. utáni története.
A kiemelkedő szervezőként leírt Baross téri felkelőparancsnok, Nickelsburg László és ad-hoc vezérkara az őket ért november 4-i kemény szovjet csapás után sokakkal együtt a Péterfy Sándor utcai kórházban húzták meg magukat, ez vált a továbbiakban egyfajta pót-törzssé a VII. és VIII. kerületben elszórtan továbbra is tevékenykedő felkelőcsoportoknak. Ezek vagy tartották a kapcsolatot a vezérkarral, vagy bizonyos szervezettségi fokon a helyzet miatt önállósodásra szánták el magukat.
Az ilyen, november 4 után izolált csoportok közül kétségtelenül a legkeményebbek a Royal Hotel védői voltak. Hiába kerítették be őket a megszállók, Hotelben még november 10-ig - tulajdonképpen az utolsó molotov-koktélig és töltényig tartották magukat, jelentős és nem várt veszteségeket okozva a szovjeteknek. A másik, talán nem is annyira meglepő, jelenség a felkeléssel kapcsolatban, hogy míg a belvárosi ellenálló központokról sokat beszélünk, szinte fel sem merül az emlékezéseken a kőbányai Éles sarok, vagy Csepel védőinek emléke: előbbi november 8-ig, utóbbi pedig egészen november 20-ig (!!!) tartott ki. (...)