Mikor ért véget az 1956-os forradalom?

2013. november 04. 21:29

A szovjet csapatok újbóli bevonulása, és Kádár kormányának megalakulása a valóságban egyáltalán nem jelentette a forradalom végét. Csak az MSZMP-propaganda szerint.

2013. november 04. 21:29
Tóth Csaba Tibor
Tóth Csaba Tibor
Alternatíva

„A rend helyreállítása ugyanis csak és kizárólag az újonnan a szovjeteket támogató párttá emelt MSzMP-propaganda szerint fejeződött be novemberben. A valóságban - noha november 4. utáni fegyveres tevékenységért később biztos halál járt- több, a forradalom idején aktív fővárosi és vidéki felkelőcsoport döntött úgy, hogy az ellenállást a megszállás után is folytatni fogja. Nagyon sokan a földalatti tevékenységhez - kiadványszerkesztés, plakátozás, illegális tüntetések szervezése - folyamodtak, és a kialakuló spontán munkás-közigazgatás, munkástanácsok pedig éppen ekkor kezdtek valójában működni, mintegy bizonyos mértékben pótolva a menekülni kényszerülő Nagy Imre-kormányt. Ám voltak olyanok is, akik továbbra is fegyverrel álltak ellen ideig-óráig a nyilvánvalóan óriási túlerőnek. (...)

Amint az sejthető, Biszku »megbúvó orvlövészeit« érdemes legalább néggyel felszorozni, ha a középtávú fegyveres aktivitás mértékére vagyunk kíváncsiak. Noha mind a szovjet hadsereg, mind pedig a hamarosan felálló, félhivatalos magyar karhatalom (pufajkások) gyorsan és igen kíméletlenül igyekeznek felszámolni a felkelő csoportokat, egy-két helyen nem sikerül azonnal megtörni az ellenállást. Hogy miért nem, arra tökéletes példa a Baross téri felkelőközpont november 4. utáni története.

A kiemelkedő szervezőként leírt Baross téri felkelőparancsnok, Nickelsburg László és ad-hoc vezérkara az őket ért november 4-i kemény szovjet csapás után sokakkal együtt a Péterfy Sándor utcai kórházban húzták meg magukat, ez vált a továbbiakban egyfajta pót-törzssé a VII. és VIII. kerületben elszórtan továbbra is tevékenykedő felkelőcsoportoknak. Ezek vagy tartották a kapcsolatot a vezérkarral, vagy bizonyos szervezettségi fokon a helyzet miatt önállósodásra szánták el magukat.

Az ilyen, november 4 után izolált csoportok közül kétségtelenül a legkeményebbek a Royal Hotel védői voltak. Hiába kerítették be őket a megszállók, Hotelben még november 10-ig - tulajdonképpen az utolsó molotov-koktélig és töltényig tartották magukat, jelentős és nem várt veszteségeket okozva a szovjeteknek. A másik, talán nem is annyira meglepő, jelenség a felkeléssel kapcsolatban, hogy míg a belvárosi ellenálló központokról sokat beszélünk, szinte fel sem merül az emlékezéseken a kőbányai Éles sarok, vagy Csepel védőinek emléke: előbbi november 8-ig, utóbbi pedig egészen november 20-ig (!!!) tartott ki. (...)

Összességében elmondhatjuk azt, hogy noha november 4-e fordulópontot jelentett az 56-os szabadságharc történetében, viszont semmiképpen sem tekinthető végpontnak. Ekkor még maga a tankon Magyarországra érkező Kádár János sem tekintette egyértelműen "ellenforradalmi támadásnak" a történteket, és arra is volt matematikai esély, hogy valamiféle kiegyezésre kerül majd sor Nagy Imre és közte. Éppen ezért voltak nagyon sokan, akik a további, aktív ellenállás valamely formája mellet döntöttek.

Nagyon fontos volt a novemberi-decemberi időszak is, hiszen a földalatti ellenállás, a vidéki aktív lázadás folytatása (volt olyan város, ahol fegyverrel a kézben, a főtéren várták a szovjeteket) egyértelmű és kemény akadály volt a megszállók és az Kádár-kormány előtt. Ezt csak részben sikerült erőszakkal megfékezni, és valójában igen sok szociális engedmény azért született meg, hogy a még mindig élő forradalom tömegbázisát, mint hatalmi riválist, megszüntessék.

Ezért érdemes lenne lassan átlépni az megemlékezésnek is a hagyományos, november 4-i záró dátumon. Ugyan a kemény fegyveres megtorlások miatt már senki sem kezdte újra október 23-át márciusban, az ellenállás, és maga a forradalom is, az év végéig aktív, élő és dinamikus mozgalom volt. November 4-e tehát nem is abszolút gyásznap, csupán a szabadságharc átalakulásának dátuma.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Obulus
2013. november 05. 08:41
"Mikor ért véget az 1956-os forradalom?" Nagyon jó kérdés. Még most sem ért véget. Akkor lesz vége, ha demokratikus kormányunk lesz, és a szociáldemokrácia keretei között működő fejlett piacgazdaság mindenkinek megteremti a minőségi élet lehetőségét.
Apáczai
2013. november 05. 07:00
"...az ellenállás, és maga a forradalom is, az év végéig aktív, élő és dinamikus mozgalom volt." Oly annyira, hogy létezett egy széles társadalmi támogatottsággal bíró MUK (Márciusban Újra Kezdjük) mozgalom is, ami csupán a kádári-biszkui véres terror és a szovjet megszállók jelenléte miatt nem robbanhatott ki. A MUK betűszó mindvégig félelmetes emlékeztető volt a diktatúra számára.
almafa
2013. november 04. 22:42
A szervezett FEGYVERES ellenállás kb. nov. közepén véget ért. Lehet azon vitatkozni, hogy 1-1 későbbi akció még ide számít-e, vagy azt már egyéni akciónak tekintjük, de nem hiszem, hogy ez lenne a leglényegesebb. Az ellenállás sztrájkok formájában SZERVEZETTEN tovább folytatódott és ebben kulcsszerepe volt a Munkástanácsoknak, és természetszerűleg a Rácz Sándor vezette Nagybudapesti Munkástanácsnak. Kádárék nov. végétől erre koncentráltak. Rábeszéléssel, fenyegetéssel, letartóztatásokkal és ígéretekkel (korbács és mézesmadzag). A decemberi lapok olyan ígéretözönökkel voltak teli, hogy még ma is lehet rá csettinteni. Idézek Kádár nov. 12-i beszédéből, amit minden lap lehozott: "A kormány november 10-i ülésén elhatároztuk, hogy legkésőbb január 1-i végrehajtási határidővel a munkabéralapot fel kell emelni 10 százalékkal, mégpedig úgy, hogy az 1200 forintnál kevesebbet kereső munkások bérét 15 százalékkal, az 1200–1500 forint közötti keresetű munkások bérét 8–10 százalékkal fel kell emelni. Ugyanezen az ülésen elhatároztuk, hogy a gyermektelenségi adót eltöröljük. Megerősítette a kormány a dolgozó parasztságot sújtó beszolgáltatási rendszer eltörléséről hozott korábbi határozatot is." A béremelés is az ígéretek része volt és be is tartották. Kádárék is tudták jól, hogy az 50-es évek nyomorgatásai után e nélkül nem érhetnek el eredményt. Kádár úgy jött vissza az oroszoktól, hogy ebben (is) megegyeztek előre.
sagramor
2013. november 04. 22:34
és ne feledjük a mecseki láthatatlanokat sem! tisztelet a hősöknek!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!