Marxizmus vs. szélsőbaloldal

2013. november 02. 10:28

A baloldal „nemzeti fordulatával” sokat veszítünk a réven és semmit sem nyerünk a vámon: igen veszélyes gondolatoknak adunk teret, lényegében teret nyitunk egy „baloldali populista” mentalitásnak.

2013. november 02. 10:28
rednews
www.rednews.hu

„Jappe szerint semmiféle jele sincs annak, hogy a nemzeti tőke fogékonyabb lenne bármilyen szociális követelésre, mint »nemzetközi«, »globális«, »pénzügyi« fajtája. Ez éppen a válság logikája miatt van így: a jelenlegi, minden politikai-ideológiai táborban népszerű, regulálási vágyálmok a feje tetejükre állítják a valós viszonyokat. Az államnak nincs mit regulálnia, ehelyett egyszerűen a megbénult valós felhalmozást kellene pótolnia. A mentőcsomagok és konjunktúra programok nem indítják be a fellendülést, ezért kényszerből majd állandóvá kell tenni őket. A pénzügyi buborékok helyére a robbanásszerűen kiterjesztett államadósság és a bankóprés lép. S a verebek is azt csiripelik, hogy a valós értéktöbblet-termelésnek ez a pótléka egy középtávú inkubációs szakasz után vágtató globális inflációba csaphat át. Ezért nem lehet az új »állam-orientáltság« szociális irányultságú. Inkább annak a vonalai rajzolódnak ki, hogy a krízis legyűrésére tett kétségbeesett kísérletek a szociális szükségállapot-igazgatást drámai mértékben brutálisabbá fogják tenni. Mindegy milyen koalíció áll a kormányrúdnál, csak az államháztartás válságának lefutási formáját tudja modulálni, ami épp annyira történelmi mértékű lesz, mint a pénzügyi piacok és a globális konjunktúra válsága. A különböző transzferjövedelmek létminimum szint alá való leszorítása és a közszolgáltatások végleges likvidálása mind kikerülhetetlen következményként fognak feltűnni a rendszerszintű válságfeltételek fényében, és a politika csak puszta végrehajtója lesz ennek a parancsnak, mivel a tőkeviszony saját maga előfeltételét alkotja végső soron.

Azaz a baloldal »nemzeti fordulatával« sokat veszítünk a réven és semmit sem nyerünk a vámon: igen veszélyes gondolatoknak adunk teret (hiszen azt állítjuk, hogy nemzeti kereteket szembe lehet állítani nyilván valami »nemzetközivel«), lényegében teret nyitunk egy »baloldali populista« mentalitásnak – amelynek ugyan a korlátaival mi tisztában lehetünk, mindenestre hatásai jóval túlmehetnek a mi elképzeléseinken.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 7 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Feltuki és Gogylász
2013. november 02. 15:30
A marxizmus megbukott. Nem vette észre?
Autofocus
2013. november 02. 12:08
"Módszertanilag a szabotázs alapelveit kell követnünk: célunk minimális kockázattal és időráfordítással maximális kárt okozni." stb. :-) Srtácok, fejezzétek be a játékot, mossatok kezet, kész az ebéd! :-)))
Messire
2013. november 02. 11:51
A "baloldal" sürgősen keresse fel orvosát, gyógyszerészét.
Berecskereki
2013. november 02. 11:51
Azért ne mossuk össze Engels, Marx, Lenin tanait, megállapításait és következtetéseit, még akkor se ha vannak közös pontjai. A baloldali radikalizmus, vagy szélsőbaloldal nagyon sok megfogalmazása hasonló a jobboldaléval. A mögöttünk lévő század pedig azt bizonyítja, hogy a technika fejlődése ugyan hozzájárult a anyagi javak bővítéséhez, a tőke mind nagyobb értékesüléséhez, ugyanakkor csökkentette az élőmunka igényt, amely növelte a munkanélküliséget, és ugyancsak növelte a társadalom egyes rétegei közötti szakadékot. Az is észlelhető, hogy a fejlett államok demográfiai problémákkal küzdenek, melyet a bevándorlókkal pótolnak, s ez egy idő után újabb konfliktust okoz. Szerintem e századnak meg kellene találni azt a kompromisszumos megoldást, amely a háborút, polgárháborút mellőzni tudja. Ebben lehet szerepe a nemzetállamoknak, a nemzetközi szervezeteknek, Európában pedig az uniónak.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!