Az elvtelenség nem menő

2013. november 15. 12:38

Bede Márton tényleg mondott valamit. Kábé ezt: ő hisz a büdös sertéstelep szükségességében, de nem rajong érte. Vagy : együtt kell élnie ezzel a rokonnal, bár nagyon nem szereti.

2013. november 15. 12:38
Letter Force
Kapitalizmus

Bede Márton tényleg mondott valamit. Kábé ezt: ő hisz a büdös sertéstelep szükségességében, de nem rajong érte. Vagy : együtt kell élnie ezzel a rokonnal, bár nagyon nem szereti. Igaz, hisz benne, bízik benne, vagy inkább szeretne hinni, de nem nagyon megy. Azért nem megy, mert disznóságnak (»sertéstelep«) látja valójában. Mégis kell neki a kapitalizmus, mert van haszna. Kell a pénz, a haszon (»kolbász«), de azért csak az orrát befogva tudja elviselni a profit bűzét.

Bede ennek alapján olyan kommunistának tűnik, aki szabadság- és piacpárti öltönyt visel, mert a profit azért az kell. A rajongással van a legnagyobb baja. Mit is jelent neki a rajongás? Nekem úgy tűnik, Bedének az a rajongás, amikor valaki elvből pártol valamit, nem csupán a kolbász miatt. Az rajong szerinte, aki lelkes, akinek csillog a szeme, amikor egy olyan dologról beszél, amivel egyetért. Bede nemigen tesz itt különbséget vakhit és elvhűség között, ez neki egyre megy.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
shenpen
2013. november 15. 13:04
De ugye az az alapvető probléma, hogy a kapitalizmus nem egy objektív jellemzőkkel leírható tárgy, amit mindenki a maga jobbos, balos, satöbbi szemszögéből megvizsgálgat, de alapvetően ugyanazokat a tényeket nézegeti. Hanem a kapitalizmus egy absztrakt definíció, mint az igazság vagy a demokrácia vagy a kommunizmus, amit mindenki úgy definiál, ahogy neki jólesik. A kapitalizmusnak KÉT közkelető definíciója van, 1) szabad piac 2) bérmunkarendszer. A kettő nem ugyanaz. Például egy családi vállalkozásról nem lehet objektíven eldönteni, hogy kapitalista intézmény-e: az egyik szerint ha szabad piacon működik, akkor igen, a másik szerint nem, mert nem bérmunkára épül. Egy állami vállalatról sem lehet objektívan eldönteni, hogy kapitalista-e: az egyik szerint nem, mert ez nem a szabad piac része, a másik szerint igen, mert bérmunkára épül. Hűha. Akkor most mi van? Az van, hogy legalábbis NEM EGY kapitalizmusról kellene beszélni, hanem kapitalizmus_OK_ról, hasonlóan ahhoz, ahogy a szocializmus is mást jelent a Kádár-korszakban, mert a svéd szocialistáknak, meg Sztálin alatt, meg Észak-Koreában, meg Nehru Indiájban, meg Jugoszláviában, mert ez nem volt mind pont ugyanaz. Legalábbis két különböző kapitalizmusról kellene beszélni. Az egyik nemzetközi, nagytőkés, és nagyon erősen a (pl. kínai) bérmunkára épül, ahol a tőzsdéző részvénytulajdonosok nem hogy munkásként nem, de még vezetőként sem dolgoznak benne. (Ezt például hívhatjuk globalizmusnak, de ez nem teljesen igaz, mert nem csak a kapitalizmus globalizálódik. Az is egyfajta globalizmus, hogy Az Ember Tragédiájának van vagy négyféle angol fordítása, nem?) A másik családi vállalkozásokon alapul, ebből logikusan következően nemzeti, sőt gyakorta még annál is kisebb, lokális, városi, kerületi, és legalább részben a tulajdonosok munkájára (vagy legalább a vezetésére) épül. A Letter Force által említett PJ O'Rourke-nak például nagyon tetszett a vietnami kapitalizmus, de az egyértelműen a második kategória, ahogy írta, minden földszintes nappali szobából ételbár, műhely, bolt lett. A tulajdonos és családjaik dolgoztak főleg bennük. (Forrás: http://www.amazon.com/All-Trouble-World-Overpopulation-Ecological/dp/0871136112) Azt egyébként a Bede Márton is látta. Ha jól láttam, tetszett neki: http://kk.blog.hu/tags/vietnam
1234
2013. november 15. 13:02
Végre valaki vette a fáradságot szembesíteni a rengeteg önellentmondásos gagyiságot, amiket a semmirekellő idióta nagyarcú firkászok pötyögtetnek.
kamasuka
2013. november 15. 12:43
Bede Márton nem menő.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!