Dekoncentráltságok halmaza?

2013. november 14. 17:12

Az az eszmeiség ugyanis, amelyet az ellenzék egyes pártjai kínálnak, pillanatnyilag nem eléggé versenyképesek a jobboldal kínálatával.

2013. november 14. 17:12
Csizmadia Ervin
atv.hu

Az 1990-es évek végétől Európa-szerte mutatkozik ez a trendváltás; nevezzük ezt „a történelem visszatérése” paradigmának. Ebbe a paradigmába, úgy tűnik, a jobboldal beleállt, a bal-liberális oldal pedig mintha nem akarna tudomást venni róla. Utóbbi tábor továbbra is a rendszerváltás idején győzedelmesnek hitt »a történelem vége« paradigma híve, ám mára ez a megközelítés már nem olyan evidens még két évtizeddel ezelőtt volt. Akkor azért tűnt úgy, hogy »vége a történelemnek«, mert véget ért a kommunizmus/szocializmus és a helyébe lépő liberális demokrácia a történelemmel való diszkontinuitás ígéretét hordozta. Ma viszont inkább a történelem hosszabb trendjeivel való folytonossági elemek tűnnek fel, s pontosan ezt fejezi ki a Fidesz nagy fölénnyel megnyert választása, valamint esélye az újrázásra.

Ebben a helyzetben a bal-liberális ellenzéknek legalábbis célszerű volna újradefiniálni eszmei arculatát. Ám e helyett azt látjuk, ahány ellenzéki párt, annyiféle program, ami rendjén is, ha (mint kifejtettük) nincs egy integrálásra képes erő. Viszont a helyzet nagy hátránya, hogy a sokfajta arcélből nem rajzolódik ki valamiféle közös és a trendváltásra is reflektáló eszmei tartalom. Az ellenzék éppenséggel elmulasztja, hogy eszméket adjon, helyette inkább szakpolitikai szinten fejti ki a maga alternatív elképzeléseit.

Második tanulság: amíg a bal-liberális oldal nem nyeri vissza azt az eszmei innovációt, amely a liberális demokrácia bevezetéséhez kapcsolódott, akkor – egy megváltozott helyzetben – a jobboldallal szembeni versenyképessége korlátozott marad.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 21 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
catalina9
2013. november 15. 07:58
nagykutya [Hozzászóló kiszűrése] 2013. november 15. 07:03 @catalina9 Reference? William Odom amerikai tábornok és kémfőnök: „A szocialistáknak bűntudatuk van, és gazsulálnak nekünk. Ez olyan előny, amit csak a bolond hagy kihasználatlanul. A volt magyar kommunisták úgy adják be a derekukat, mint ahogy annak idején ezt tették a szovjet gazdának. És meglepi őket, hogy velünk mégiscsak könnyebb tárgyalni.” Hát Nagykutya, jelentse ki, hogy nincs ilyen mondás, és akkor utánaások. Aztán, ha van, akkor maga nyilvánosan elismeri, hogy valós a kijelentés.
catalina9
2013. november 14. 22:13
Az az eszmeiség ugyanis, amelyet az ellenzék egyes pártjai kínálnak, pillanatnyilag nem eléggé versenyképesek a jobboldal kínálatával " Eszmeiség? Jól hallok? Milyen eszmeiség várható el ezektől? William Odom amerikai tábornok és kémfőnök: „A szocialistáknak bűntudatuk van, és gazsulálnak nekünk. Ez olyan előny, amit csak a bolond hagy kihasználatlanul. A volt magyar kommunisták úgy adják be a derekukat, mint ahogy annak idején ezt tették a szovjet gazdának. És meglepi őket, hogy velünk mégiscsak könnyebb tárgyalni.” Vagy ezektől: "A küldöttgyűlésen / Magyar / Bálint hosszan érvelt a koalíció mellett. A kampányunkat sokan, sok pénzzel támogatták, mondta. Ezek az emberek azért adták a pénzt, hogy kormányozzunk." Vagy ezektől: Nem régen Újlipótvárosban /hol máshol/ összeült Mesterházy a liberális "értelmiség" krémjével...Heller, Vágó és társai, és előttük imígyen szólt: "A bizalom szerintünk hamarabb helyreállítható, mint egy normál helyzetben, mert utáljuk annyira az Orbán-kormányt, hogy van egyfajta fogadókészség Európában arra, hogy segítsenek Magyarországnak, ha büntetni nem tudnak, akkor legalább tudjanak nekünk segíteni, tehát én ebben, a bizalom helyreállításában optimistább vagyok a menetrendben."
gandras
2013. november 14. 18:33
Magyarországgal kapcsolatban semmifajta elméletet nem lehet felállítani jobboldali, vagy konzervatív politikáról. Itt nagyjából baloldali programok vannak, a vicc az, hogy a fideszé a leginkább. Sőt, ugyebár a demokráciát, az önrendelkezést, a polgári jogokat csökkentő...
Türelem
2013. november 14. 18:30
Csizmadia Ervint én a legkulturáltabb és legfelkészültebb, tárgyilagos megközelítéseiről ismert politikai elemzőnek tartom. Ez már a sokadik alkalom, amikor a mostani témájához nyúl, s számos helyen próbálta megismertetni elméletét a közönséggel. Miként tett ezt a Klub Rádióban is, ahol a kulturálatlan, modortalan Rangos Katalin egyszerűen lesöpörte Csizmadia, aktuális trendektől eltérő álláspontját. Pedig Csizmadia a "baloldali-liberális" képződmények legbelső, leglényegibb esszenciáját veszi górcső alá, nevezetesen viszonyukat a magyar nemzethez, annak történelméhez. S ez a viszony egyszerűen nem létezik, nem is létezhet, mivel a "baloldali-liberális" erők, teoretikusok számára sem létezik olyan, mint magyar nemzet. Számukra Magyarország pusztán egy földrajzi fogalom, hosszúsági és szélességi koordinátákkal, de nem telve élő, perszonális, a többség által érzelmileg is elfogadott-átélt-ünnepelt-büszkén vallott történelmi múlttal és jelennel. Egy hely, ahol, miként hirdették Budapesten a palátok, " Jó zsidónak lenni!". DE, hogy a többiek is otthonuknak érezzék az országot, s azok is elmondhassák, hogy jó magyarnak, németnek, horvátnak, vagy akár cigánynak lenni, az már nem érdekli őket. Azaz balliberálisaink teljesen érzéketlenek a nemzet múltja, jelene iránt, de hiperérzékenyek mindenkori saját egszisztenciális érvényesülésük, vagyonosodásuk, jólétük iránt. Igényük sincs arra, hogy második identitásként a magyart felvállalják, s így rendelkezzenek azzal tulajdonsággal is, amit Csizmadia is hiányol náluk. S bizony, a Fidesz sikere nagyban köthető a nemzeti fordulathoz, s igaz, hogy e téren nagyon messziről indultak, s még van mit ledolgozniuk a hitelesség érdekében, de e szempontból helyes irányba tartanak. Amennyiben az ellenzék tavasszal bukni fog, abban csak kis része lesz annak, hogy nincs koherens programjuk, vásári árusként civakodnak a koncon, nincsenek hiteles, felkészült vezetőik. A nemzethez való viszony tisztázatlansága, illetve a nemzet,a jobboldal meghatározó attribútumaihoz való viszonyulásuk folytonossága vezeti őket a szakadékba. Talán Schiffer lesz az elsőként, akit láthatunk majd a Kurultáj rendezvényein... Azt megsajnálom, hogy Csizmadia Ervint, a korábbiaktól eltérően már nem hívják meg a jobboldali televíziókba, rádiókba, csak emelné a színvonalat.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!