Négymillió

2013. október 30. 07:36

Tízezer fő híján ennyien dolgoznak ma Magyarországon, ami huszonegy éves rekordot jelent a foglalkoztatottságban.

2013. október 30. 07:36
Szabó Anna
MNO

„Hazánkban a növekedési fordulat idén végre megtörtént, és már a 2008 előtti szintet is meghaladja a foglalkoztatási mutató, ám a statisztikák két súlyos problémára is rávilágítanak. Az egyik, hogy a rendszerváltással hirtelen elveszett egymillió munkahelyet szinte lehetetlen visszaszerezni, mert az ország már 2008 előtt is szerkezeti válságban volt. 1990-ben még háromszázalékos volt a munkanélküliség, és hetven százalék feletti a foglalkoztatottak aránya. A szocialista nagyvállalatoknál csak papíron létező munkára bejelentett, alacsony képesítésű, úgynevezett vattaembereknek azóta sem sikerült integrálódniuk a kapitalista munkaerőpiacon.

A mai munkanélküliek több mint fele egy éve vagy annál régebben keres munkát, zömük még általános iskolai végzettséggel sem rendelkezik. Többek között nekik szól a télre meghirdetett közmunkaprogram, amelyben a 200 ezer részt vevő jelentős része „alapkompetencia-képzésben vesz részt, illetve a hetedik és a nyolcadik osztály elvégzéséhez próbálják őket felzárkóztatni”. 23 évvel a rendszerváltás után! A közfoglalkoztatás havonta átlagosan 110 ezer főnek biztosít munkát, a mostani munkahelyszám-emelkedésnek tehát csak egy része fűződik az államhoz, az új munkahelyek másik részét, csaknem százezret a versenyszféra ad. A másik nagy tanulság, hogy az ország területileg is megosztott, és a leszakadt rétegek felzárkóztatása egyre nagyobb feladat. A szegényebb régiókban az államnak sokkal nagyobb arányban kell támogatnia közmunkával a munkanélkülieket: míg Szabolcs-Szatmár-Bereg, Baranya, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj Zemplén megyében tíz állásból nyolc támogatott álláshely volt, addig az ország északnyugati részében ez az arány csak tíz a kettőhöz.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 77 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
bigyomail
2013. október 30. 12:05
Ok. Akár le is szakadhatunk a személyeskedésről mindannyian és folytathatjuk az érdemi vitát a témában, miután tisztáztuk ezt az apróságot, hogy mennyi volt és most mennyi a közmunkáért járó pénz. Én részemről már bocsánatot kértem, de meg is ismétlem. Szóval Bocs! És akkor innen folytathatjuk.
IgazságosIzomViktor.
2013. október 30. 09:56
Mai sikerpropaganda.Lófaszt dönt a foglalkoztatottság,nem rekordot.Ezeknek tényleg elment az eszük.Komoly már ez.Mennek ki az emberek külföldre tömegével,itthon meg bebasszák őket közmunkára szarért-húgyért.Stabil,fix munkahely nem teremtődik.Ki dől be ennek a maszlagnak?Komolyan mondom ez a hazudozás kezd már röhejes lenni.4 év alatt szinte minden statisztikán rontottunk,de a fidesz a világ csúcsára repíti magyarországot.Veszélyes méreteket ölt a hazudozás.De a mai hataléomnak nem számít ez sem.A lényeg hogy megmaradjon a hatalmuk.
BőröndÖdön
2013. október 30. 09:50
Annácska,próbálja ki a közmunkát / 8 óra 48 ezerért/azután ujjongjon!!
bigyomail
2013. október 30. 09:19
A munkanélküliség probléma. Ez tény. Probléma a gazdaságnak és a vállalkozásoknak. Az viszont nem megoldás, ha az állam csinál állásokat, mert akkor a vállalkozásoknak több adót kell befizetni ahhoz, hogy ezeket is eltartsák. Az sem megoldás, hogy átnevezem a munkanélkülieket közmunkásnak és ta-damm máris kevesebb a munkanélküli. Aki meg nem megy közmunkára, azt törlöm a munkanélküliek közül, mert az is jól mutat a statisztikába. A probléma persze megmarad: termelő cégek nem tudják felvenni a munkanélküliek tömegeit, de legalább a számok szépen alakulnak. (Erről amúgy Hofi malacos vicce jut eszembe.) A megoldás az lenne kedves elvtársak ott fent a nagy parlamentbe, hogy nem a statisztikát kozmetikázzuk, nem közmunkásnak álcázzuk a munkanélkülit és még csak az sem, hogy az állam létrehoz teljesen felesleges munkahelyeket, hanem az, hogy a vállalkozókat hagyják kibontakozni. Azok meg adnak munkát és adóbevételt az államnak. Csakhogy ez a verzió nem szimpatikus, hiszen akkor a politikus a választási kampányban nem tudja saját érdemének feltüntetni a jobb világot, ahol mindenki jobban él, hanem a gyűlölt kapitalistáknak kellene hálálkodni érte.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!