Bírni kell

2013. október 24. 07:26

Az érzelmi alapozás megvolt, átéreztük, amit át kell éreznünk: hogy bírni kell a nyílt és agresszív politikai harcot, a korán kezdődött kampányt, s ez nem ronthatja meg mindennapjainkat.

2013. október 24. 07:26

„Sok szép gondolatot olvashattunk mostanában arról, hogy egy jelentős történelmi évfordulón leginkább ünnepelni kellene, méltósággal, ott politikai demonstrációnak helye nincsen. A szép gondolatok azonban nem mindig pontosak. Ugyanis az 1956-os forradalom évfordulóját ünnepelni a politika kizárásával nem lehet. Karácsonyt lehet, télbúcsúztatót is; sem Jézus születését, sem a busójárást nem szükséges átpolitizálni. Ötvenhattal azonban más a helyzet, mivel politikai tartalma elsődleges és meghatározó. Ezt kihagyni belőle nem lehetséges, ugyanakkor az ellenzéki szónokoknak tudniuk kellett volna, hogy politika és aktuálpolitika közt nagyjából akkora a különbség, mint a szemüveg és az üvegszem között. ’56-ról ontották a politikai közhelyeket, s közben belesüllyedtek a kampányharcba, az aktuálpolitika mocsarába.

Van egy felvétel a YouTube-on, Kavafisz versét énekli egy görög énekes Thermopülai hőseiről, a halálba menőkről. Ugyanúgy, mint Cseh Tamás dala a Corvin-köziekről, az előadás nem ironikus, nem idézőjeles, hanem emelkedett, komoly és tiszteletteljes. Mert van, amikor ennek van helye. (Weöres Sándor az ’56 előtti állapotokról azt írta: »rabtábor volt az egész ország«.) Orbán Viktor beszéde csakis komolyra hangszerelt emlékezés lehetett, háromnegyede a történelemről, ’56 szelleméről, jelenségéről, a szovjet birodalmi érdekek ránk telepedéséről, a hatalom ostobaságáról és erőszakosságáról, a húr túlfeszítéséről, a függés elviselhetetlenségéről szólt. Jellemzően a legnagyobb tapsot akkor kapta, amikor beszéde vége felé, nagyjából az utolsó pár percben jelezte, hogy áttér a jelenre. Ezt várták, ezt várjuk tőle. Az érzelmi alapozás megvolt, átéreztük, amit át kell éreznünk: hogy bírni kell a nyílt és agresszív politikai harcot, a korán kezdődött kampányt, s ez nem ronthatja meg mindennapjainkat. Ha győzni akarunk, a kormánytámogató nagy többségnek még erősebb szálakkal kell kapcsolódnia egymáshoz.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 5 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
BőröndÖdön
2013. október 24. 10:23
Zsuzsa,ne aggódj,bírni fogjátok,az állampárt kézben tartja az országot!
*ufó*
2013. október 24. 08:24
igen, az jó lett volna, ha a fidex-kdnp-cöf nem kezdi korán a kampányt, sőt, ha esetleg az ország dolgaival, jobbításával foglalkoznának, az üdvözlendő lenne de a tény az, hogy az egész társaság egy nagy homály
IgazságosIzomViktor.
2013. október 24. 08:13
"korán kezdődött kampányt, s ez nem ronthatja meg mindennapjainkat." Ezzel az igénnyel már el tetszett késni.
Berecskereki
2013. október 24. 08:07
Szerintem Körmendy Zsuzsanna két lényeges kérdésben téved és e tévedés káros következtetést von maga után. Az egyik, hogy „(Az állami vagyon elherdálását pedig tárgyi tévedés a ’89 előtti ellenzéki erők nyakába varrni.)”. Ez a megállapítás túl általános, melynek következtében elvész a lényeg. Kezdjük azzal, hogy az állami vagyon elherdálása 1976-tól kezdődött és a 80-as években csúcsosodott ki. A kerekasztal tárgyalás során erről elfeledkeztek, vagy olyan paktumot kötöttek, amely a feledés irányába vitte. Ebben pedig hibás az ellenzék, elsősorban a két legnagyobb párt, az SZDSZ és MDF. Ma már tudjuk, hogy a privatizáció levezénylése szervezetlen, átgondolatlan és ellenőrizetlen volt. Többet ártott, mint használt. A másik. Azt írja; „bírni kell a nyílt és agresszív politikai harcot, a korán kezdődött kampányt, s ez nem ronthatja meg mindennapjainkat.” Szerintem a Békemenet, Orbán Viktor beszédének nem ez az üzenete, hanem az; el kell utasítani az erőszakot, a gyűlöletet, a gyűlöletkeltést, az agresszív magatartást, mert ez káoszhoz, anarchiához vezet. Annak érdekében, hogy ez ne történhessen meg össze kell fogni és 2014-ben el kell menni szavazni és ismét hitet kell tenni; a békés együttélés mellett, megvédve és tovább folytatva az elért eredményeket. Mindennek paródiáját láthattuk és hallhattuk az ellenzék nyolc személyének beszédében, melyre a „koronát” Gyurcsány Ferenc beszéde tette fel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!