Kudarcaink magja: a siker gyűlölete

2013. október 14. 12:44

Nemzeti kudarcaink magja éppen ez: a siker gyűlölete. Nálunk az eredményt produkáló embert, szervezetet nem utánozni akarják, hanem megfosztani erőfeszítéseinek eredményétől.

2013. október 14. 12:44
Ansinn
Kapitalizmus blog

Mert ez hiányzik a kommunikációból mindkét oldalon: mitől lesz itt jobb annak, aki megtermeli az ország jövedelmét? Azt tudhatja, aki (még) figyelemmel kíséri a nyilatkozatokat, melyik formáció hogyan osztaná azt el. Az összes pártot áthatja az a meggyőződés, hogy akinek sok van – legyen szó jövedelemről, vagyonról -, az nem tisztességesen jutott hozzá. (Van persze valami valóságalap e mögött, az országban a feltárt ügyeknél jóval nagyobb a korrupció, a feketegazdaság, a »maffiaállam« se ma keletkezett. Eközben az elszámoltatási kormánybiztosok sorra csődöt mondtak, de az ügyészségi feljelentések is futószalagon buknak el a bíróságok előtt, korrupciós ügyeket elvétve sikerül bizonyítani. )

De azért bárkit, aki azt állítja, ebben az országban nem lehet tisztességes úton meggazdagodni, könnyen cáfolni lehet néhány név említésével. Művészek, tudósok, feltalálók, informatikusok, versenyképes terméket előállító, új üzleti modelleket létrehozó vállalkozók sorából állnak az ellenpéldák. A gazdagság általában való elutasítása, támadása az ő lenézésük. A mottóban idézett újszövetségi tanítások tagadása.

Nemzeti kudarcaink magja éppen ez: a siker gyűlölete. Nálunk az eredményt produkáló embert, szervezetet nem utánozni akarják, hanem megfosztani erőfeszítéseinek eredményétől, a régi jó sárga irigység faktor nevében. A szocializmusban már kipróbáltuk ezt, láttuk hova vezet. Muszáj megismételni?

Az ellenzéki váltógondolat magja éppen az lehetne, hogy olyan Magyarországot kínálnak nekünk, ahol az, aki hozzájárul mások jólétéhez, maga is jobban élhet, és csak az élhet jobban, aki ezt teszi.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 15 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. október 14. 17:33
""“Mert méltó a munkás a maga bérére.” (Lk 10,1-9)"" ""A munkabér, a munkaerő ára, cincog zsebünkben, úgy megyünk haza."" ""A javasolt váltógondolat tehát lefordítva a közkassza kezelésére: normatív adózás, egyedi szociális ellátás. Lehetőleg helyi adókból (a saját befizetéseit és annak felhasználását a helyi közösség tudja a legjobban ellenőrizni), a hátrányos helyzetű térségekben a központi bevételekből, uniós forrásokból kiegészítve. Már csak egy olyan politikai erő kéne, amelyik felvállalja.""
mustármag
2013. október 14. 15:43
Baja is siker volt. Nem a Feri, de az is lehet.
KannibálTatárÚr
2013. október 14. 15:34
A magánvállalkozás célja a vállalkozó meggazdagodása. Nem érdekli őt az ország, az ország népének sorsa. Ez a természetes. Azon a szinten, hogy legyen egy jó vadász, aki mindent levadász, a tübbiek pedig szívjanak, már az ősközösség túlhaladt. Tudták, hogy vannak tehetségesebbek, akik képesek a közösséget úgy vezetni, hogy mindenkinek jusson. Ha olyan volt a vezető, hogy nem tudta ellátni a feladatát, megölték. A csoportosan, falkában élő állatoknál is már látható ez a szerveződés. Az ősközösség fokozatosan fejlődött és kialakult az állam, aminek szintén az egész állam tagjainak az ellátása volt a célja. Nincs ok ezen változtatni: minden halandó azonos jogokkal rendelkezik születése óta. Az állam polgárai döntenek, hogy a polgárai megfelelő életszinvonalának eléréséhez milyen forma a legjobb. Ma látjuk a tömeges elszegényülésen, hogy a korlátlan magánvállalkozás ehhez nem megfelelő út. Mint a hsz. elején írtam, a magánvállalkozó célja saját meggazdagodása, nem a közösség, jelen esetben az állam tagjainak ellátása. Mielőtt a sikeres magánvállalkozók megszólalnak, megjegyzem, hogy a legsikeresebb is csak a közösség ROVÁSÁRA tud gazdagodni. Általában nem tehetségük, hanem gátlástalanságuk, szerencséjük folytán lesznek sikeres vállalkozók. Legjobb példa erre a rendszerváltás utáni kor: a leggátlástalanabb szerencsések a felhalmozott állami vagyonból meggazdagodott. Ma, mikor már megvan a vállalkozás egyik alapja, a gazdagság, nem tudják tovább növelni a teljesítményüket, mert már kevés az ellopható érték.
hátakkor
2013. október 14. 15:33
"Kudarcaink magja: a siker gyűlölete" lépjünk tovább, mitől van - ha van - a siker gyűlölete?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!