A válság vámszedői

2013. szeptember 20. 07:59

Eközben a jegybankok öntik a (köz)pénzt a piacokra, hogy kevésbé érezzük: a pénzügyi szféra felelőtlensége miatt tart még mindig a válság.

2013. szeptember 20. 07:59
Szabó Anna
MNO

„Pontosan öt év telt el azóta, hogy az Egyesült Államok egyik legnagyobb befektetőháza, a kiváló hitelminősítésű Lehman Brothers egyik napról a másikra csődbe ment, magával rántva az amerikai, majd a globális tőzsdéket. Akkor azt hittük, hogy a pénzpiacokon napok alatt elégő ezermilliárdok, a megingathatatlannak hitt nagyvállalatok megrogyása és a betonbiztosnak vélt óriásbankok csődközeli helyzete egyszer és mindenkorra lezár egy korszakot, és egy tisztább világ következik.

Nem ez történt. Két, felettébb elgondolkodtató lista jelent meg nemrég a válság kirobbanásának évfordulójára: az egyik a mocskos ügyleteket megúszó bankárok névsora (Financial Times), a másik pedig a világ 400 leggazdagabb személyének listája (Forbes), akik csak tavaly 300 milliárd dollárral gyarapodtak, miközben a szegények száma még Amerikában is nőtt. Kezdjük a bankárokkal! A közpénzből megmentett, »túl nagy, hogy bedőljön« (too big to fail) pénzintézeteket – mint utóbb kiderült – túl nagy, hogy bebörtönözzék (too big to jail) vezetők irányították.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 42 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Secnir
2013. szeptember 20. 12:52
..mindamellett torkos matildkának is volt egy beszólása a tolvaj közalkalmazottak felé: most akkor mi van? nem kapták meg a rendes apanázst, és azt írják, amit szeretnének?
Secnir
2013. szeptember 20. 12:45
"És eközben a jegybankok öntik a (köz)pénzt a piacokra, hogy kevésbé érezzük: a pénzügyi szféra felelőtlensége miatt tart még mindig a válság." ööö... ...kuszaszem most mit csinál?
bsandor
2013. szeptember 20. 11:46
nahhhh,végig olvastam és én Berecskerekinek adok igazat,Zokni úr változtathatna az enyhén személyeskedő stilusán,sziasztok
Karcolt
2013. szeptember 20. 09:33
Szép, hogy felsorolja a bankárok és brókerek viselt dolgait, amiért megérdemlik az ekézést. Csak az utolsó mondat nem következik ebből, ugyanis attól, hogy egy bróker ellopja az ügyfelek (vagyis végső soron a cége) pénzét, nem attól lesz válság. Volt ilyen Magyarországon is. Még attól sem feltétlenül, hogy amerikai nagybankok kamatot manipulálnak, ezek szimpla csalások. A cikk szerzője - mint ahogy itt mindenki -, szerete elfeledkezni róla (pedig ott van a cikkben az utalás rá), hogy az ingatlanhiteles lufit azt masszív politikai támogatással sikerült ekkorára fújni. Állami volt az a cég, amely ezeket a rossz hiteleket hihetetlen tömegben kitolta, a pénzügyi szektor csak ezután jött, amikor mindenféle módon újracsomagolgatták ezeket és bár lehet felelősségről beszélni, ott két lépés után már senki nem látta, hogy ezek a termékeik nem annyira kóserek. Az európai válságnál pláne látszik, hogy a politikusok pont ugyanennyire nyakig benne vannak: ők osztogattak a megválasztásuk érdekében felelőtlenül. Ez pedig azért működött, mert a nép is magasról leszarta, hogy mi férne bele, nekik általában jár a jó sok állami segítség. Persze, a felelősség vállalása nem kimondott magyar erény, jobb a bankárokat célkeresztbe állítani és mindennel őket vádolni. Ez a legalább ugyanakkora gazember politikusoknak is nagyon jól jön és remekül értenek hozzá, hogyan kell maguk helyett másra dobálni a szart. Persze, aki ennyire utálja a bankokat, az jobb lenne, ha nem tenné be a pénzét, nem kötné le, nem utalna a közműcégeknek (még működik a sárgacsekk, nem?), ha lakást felújít, nem venne fel hitelt, a kártyás vásárlást felejtse el és az iTunesból se vásároljon eróért. (Na jó, ez utóbbit felesleges mondanom, rendes magyar ember nem költ zenére, csak ingyen letölti torrentről.) Lehet élni bankolás nélkül, nyugodtan ki lehet próbálni. Ha viszont valaki használja a bankok szolgáltatásait, akkor nyugodtan nézzen utána, ahhoz hogy a pénzét őrizzék illetve a pénze eljusson egyik számláról a másikra (és ne lopódjon el valahol, biztonságban legyen) milyen infrastruktúrát kell fenntartani, milyen szigorú ügyviteli rendet kell kidolgozni, fenntartani és ellenőrizni, mennyi ember munkája kell ehhez, milyen tőkekövetelményeknek kell megfelelni. Ezek közül semmi nincs ingyen. Aki pedig spekulál - márpedig minden befektetés a betétlekötéstől a határidős devizakereskedésen keresztül a hitelfelvételig spekuláció, hisz a jövőbeli várakozásokról szól, az ne a bankokat basztassa, tessék a kockázatokat és a várható nyereséget összevetni és vállalni érte a felelősséget.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!