Riadót fújtak Brüsszelben: rádöbbentek, hogy nagy a baj, és a magyar ötletbe kezdtek el kapaszkodni
Ráébredtek arra, hogy Európa nehezen tart lépést az Egyesült Államokkal és Kínával.
Eközben a jegybankok öntik a (köz)pénzt a piacokra, hogy kevésbé érezzük: a pénzügyi szféra felelőtlensége miatt tart még mindig a válság.
„Pontosan öt év telt el azóta, hogy az Egyesült Államok egyik legnagyobb befektetőháza, a kiváló hitelminősítésű Lehman Brothers egyik napról a másikra csődbe ment, magával rántva az amerikai, majd a globális tőzsdéket. Akkor azt hittük, hogy a pénzpiacokon napok alatt elégő ezermilliárdok, a megingathatatlannak hitt nagyvállalatok megrogyása és a betonbiztosnak vélt óriásbankok csődközeli helyzete egyszer és mindenkorra lezár egy korszakot, és egy tisztább világ következik.
Nem ez történt. Két, felettébb elgondolkodtató lista jelent meg nemrég a válság kirobbanásának évfordulójára: az egyik a mocskos ügyleteket megúszó bankárok névsora (Financial Times), a másik pedig a világ 400 leggazdagabb személyének listája (Forbes), akik csak tavaly 300 milliárd dollárral gyarapodtak, miközben a szegények száma még Amerikában is nőtt. Kezdjük a bankárokkal! A közpénzből megmentett, »túl nagy, hogy bedőljön« (too big to fail) pénzintézeteket – mint utóbb kiderült – túl nagy, hogy bebörtönözzék (too big to jail) vezetők irányították.”