Jézus élete után a kiválasztottak maradtak meg nekünk
Isten igéjét nemcsak a Biblia hirdeti, de minden ihletett mű, így például akár egy festmény, egy regény. Vagy éppen egy sorozat, amely Jézus élete alapján még rekordot is állított.
Paradigmatikus a kertészi viszonyulás. Eladdig úgy tűnt, hogy az emigráció vagy a behódolás/kiegyezés a lehetséges létmód egy diktatúrában.
„Paradigmatikus a kertészi viszonyulás. Eladdig úgy tűnt, hogy az emigráció vagy a behódolás/kiegyezés a lehetséges létmód egy diktatúrában. A kívülállás csak oly szenvtelenségben vállalható, amelyben már az életet csak a végre nézve lehet élni, azért, hogy lehetetlenségéről beszéljen, de annak továbbadásra képtelen. Nehéz terepre, a lét határhelyzetébe érkezünk, ha van bátorságunk belépni ebbe a világba. S az sem biztos, hogy megértjük azt.
Kertész Imre hosszabb berlini tartózkodás után visszatért Magyarországra. Kényszer, mondja ő. A feltartóztathatatlan betegség kényszere. Különös visszatérni abba a nyelvbe, amely az értelem utolsó pillanatában az első eszmélésig vezet vissza. A közötte lévő életben mégis volt néhány mély érintettség: „Egyszer Pápán jártam, egy magyar városban. Miután a nyilaskeresztesek széttépték a könyveimet, megtelt a templom, és ahogy a feleségemmel beléptem, mindenki felállt és egyházi énekbe kezdett./ Die Zeit: Keresztény templomi énekbe?/Kertész: Igen, miért?”
Az a templom a pápai református templom volt.”