Az utolsó resti

2013. szeptember 20. 07:38

Paradigmatikus a kertészi viszonyulás. Eladdig úgy tűnt, hogy az emigráció vagy a behódolás/kiegyezés a lehetséges létmód egy diktatúrában.

2013. szeptember 20. 07:38
Jakab Bálint
Reposzt.hu

Paradigmatikus a kertészi viszonyulás. Eladdig úgy tűnt, hogy az emigráció vagy a behódolás/kiegyezés a lehetséges létmód egy diktatúrában. A kívülállás csak oly szenvtelenségben vállalható, amelyben már az életet csak a végre nézve lehet élni, azért, hogy lehetetlenségéről beszéljen, de annak továbbadásra képtelen. Nehéz terepre, a lét határhelyzetébe érkezünk, ha van bátorságunk belépni ebbe a világba. S az sem biztos, hogy megértjük azt.

Kertész Imre hosszabb berlini tartózkodás után visszatért Magyarországra. Kényszer, mondja ő. A feltartóztathatatlan betegség kényszere. Különös visszatérni abba a nyelvbe, amely az értelem utolsó pillanatában az első eszmélésig vezet vissza. A közötte lévő életben mégis volt néhány mély érintettség: „Egyszer Pápán jártam, egy magyar városban. Miután a nyilaskeresztesek széttépték a könyveimet, megtelt a templom, és ahogy a feleségemmel beléptem, mindenki felállt és egyházi énekbe kezdett./ Die Zeit: Keresztény templomi énekbe?/Kertész: Igen, miért?”

Az a templom a pápai református templom volt.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 9 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. október 06. 18:19
Míg a baloldal mindenbe beleköt amit Orbán és a jobboldal csinál, ki nem hagyva egyetlen alkalmat se, a jobboldal nem akar semmit észrevenni.Aki moslékzabáló disznóknak nevezte a magyarokat,most visszaszorult a hazai moslékra - úgy tűnik, magyarok mocskolásáért csak itthon fizetnek. Nem téma a Mandin Tabajdi és Göncz árulása, a Tavares jelentés sok gondot okozott az országnak,ám a hazaárulóknak semmi bajuk, még csak nem is szidják őket.
Zokni
2013. október 01. 12:47
"...az emigráció vagy a behódolás/kiegyezés a lehetséges létmód egy diktatúrában" - írja. De ez a megfogalmazás leegyszerűsítően méltánytalan. Nem fejtegetem itt, hogy miért - szubjektív - lelki, intellektuális, és objektív - történelmi tényezőket felhozva,- és megértem, hogy egy keresztény érzelmű ember így érzi. De továbbra is úgy gondolom, hogy a szocializmus nem CSAK a diktatorikus elnyomó berendezkedése miatt bukott meg, hanem főleg (!) más miatt is. Amiatt, hogy MÉGSEM vált a kor kihívásait, problémáit, gondjait leghatékonyabb (!) módon meghaladó társadalmi-közösségi berendezkedéssé. Ezért az akkor is élők, és gondolkodók, cselekvők nevében tudatlannak, és igazságtalannak kell minősítenem ezt az "ítéletet". Ahogy egyébként az író sommás megnyilatkozásait is annak érzem. Mint, amikor valaki megtalálja a legszebb kéket, zöldet és fehéret egy havasi hegyes és erdős táj megörökítésére, és aztán már minden témához ezeket használja, mert egyszer már olyan jól bevált.
Zokni
2013. október 01. 12:47
Valami olyasmit találtam eddig, hogy "Magyarországon nem hallgathatok szabadon". Ami az jelenti, hogy a propagandista szerepét nem vállalja.
Zokni
2013. október 01. 12:47
Sütő András kontra Kertész Imre. És "...ha itthon marad, nincs Nobel díj!" - írja. Ez igaztalan. Minden író tudja, hogy a Nobel-díj szubjektív, és minden író "tudja" (hiszi), hogy MÉGIS megérdemelné. És lehet, hogy sok esetben így is van. De a Nobel-díj Kertész esetében inkább "megérdemelt" volt, mert egy egyetemes tragédiáról írt, - újszerűen. Pontosabban: évtizedekkel utána (1975 a megjelenés éve) számított annak. És ez valahol tényleg újnak számított, még 2002-ben is. Még ma is. A Sütő-féle "emberi sorsok" repkedése sajnos nem izgatná fel a világot, ha tudnának róla. Mert mindenütt annyi röpdös fel, s alá...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!