Karinthy Frigyes négy nappal a halála előtt adott, soha meg nem jelent interjúja bukkant fel 86 év elteltével
A 22 éves, kezdő újságíró cikke az író halála miatt nem került nyomtatásba.
A magyar politikai kultúra kellően torz, így sokan a kormány világnézetét jobboldalinak nevezik, holott európai mércével mérve gyökeresen más. Interjú.
„Miben tud újat mondani a MOMA?
A MOMA konzervatív jobbközép párt. Négy olyan értéket vall magáénak, amelyet így együtt semelyik másik szervezet sem. A nemzeti elkötelezettség, az európai irányzat, a piac és a szabadság értékeit képviseljük. A magyar politikai kultúra kellően torz, így sokan a kormány világnézetét jobboldalinak nevezik, holott európai mércével mérve gyökeresen más. Az EU ellen nem törzsi, nacionalista szabadságharcot kell folytatni, mert Magyarország érdekeit éppen a minél mélyebb és hatékonyabb integráció szolgálja. Egyedüli pártként a szabadpiac, a szabad vállalkozás és a szabad kereskedelem feltétlen hívei vagyunk. Emellett a jó minőségű közszolgáltatásokat nyújtó, kisméretű, korlátozott és tisztakezű állam mellett tesszük le a voksot.
A miniszterelnök szerint a kampány a rezsicsökkentésről szól. Önök a »rezsiharc« melyik frontvonalán állnak?
A rezsicsökkentés az egyik legkárosabb, leginkább populista és az országot hosszú távon is rendkívül negatívan érintő lépés. Minden formájában. Ha egy kormány politikai alapon rögzíteni kívánja az árakat, az egy újkommunista felfogás romboló megnyilvánulása. Az eredmény az lesz, hogy a közüzemi vállalatoknál sem beruházás, sem munkahely nem lesz. Venezuelában ugyanezt csinálták: ott már áramkimaradások vannak, mert pótlóberuházások sincsenek, viszont felélik az eddig befektetett tőkét. Ez azután a gazdaság minden más területén a növekedés és a foglalkoztatás akadálya lesz. Ráadásul szociálisan kifejezetten káros, hiszen az árcsökkentés leginkább a gazdagoknak kedvez. Ha a kormány célja valóban a társadalmi igazságosság fokozása lenne, akkor rászorultsági alapon adna pénzügyi támogatást vagy akár egyfajta rezsicsekket. Ennek a kirívóan káros intézkedésnek egyébként már most is az egész társadalom fizeti meg az árát szektorális és más adók formájában.”