Közel-Kelet: a bizonytalanság bizonyossága

2013. augusztus 28. 09:55

Nem olyan biztos, hogy a most formálódó egyiptomi katonai diktatúra valóban az iszlamizmus ellen harcol.

2013. augusztus 28. 09:55
Techet Péter
hvg.hu

„Nem olyan biztos, hogy a most formálódó egyiptomi katonai diktatúra valóban az iszlamizmus ellen harcol. Így megszilárdulása sem feltétlenül Európa érdekeit szolgálja.

A katonai diktatúra mellett nem csak liberálisok vagy kopt keresztények álltak ki, de – most tessék megkapaszkodni! – az überiszlamista, extrém radikális szalafisták is. Ö mögöttük szaud-arábiai pénzek állnak. A Muszlim Testvériséget inkább Katarból nézték jó szemmel, a szaudiaknak egy szalafista hatalom jobban tetszene. Ö ellenük pedig ma senki nem harcol.

A katonai diktatúra tehát nem szekuláris célokból mozdította el a Muszlim Testvériséget, mert akkor nem kötött volna koalíciót az egyiptomi tálibokkal, a szalafistákkal. Ezért elsietett »iszlámfasizmus« elleni harcként bemutatni az egyiptomi puccsot, bár Michael Fleischhacker, osztrák újságíró is elismere, hogy az »iszlámfasizmusnak« a zsarnokság ma az alternatívája. A liberálisok és a keresztények így megint két szék közé eshetnek.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 10 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
MacElek
2013. augusztus 28. 10:42
Európa érdekét ma leginkább az aktuális európai vezetés nem szolgálja.
Locassen
2013. augusztus 28. 10:34
Szűzmáriaidesanyám, nem lehetne, hogy csak olyanok írjanak külpolitikai cikkeket, akik a változatosság kedvéért értenek is hozzá? Vagy legalább eltöltenek 10 percet azzal, hogy a neten elolvassák az idevágó értelmes cikkeket és abból összeollóznak valamit 1. A szalafiták nem egyöntetűen támogatják a puccsot: az al-Gama al-Iszlamíja, vagy a Vatan Párt a Testvériség pártját fogták, míg az al-Núr és az al-Daavi a hadseregét. A korábbi szalafita elnökjelöltet, Hazem Abu Iszmailt pedig a puccs után ugyanúgy letartóztattak, mint az MT vezetőit. 2. És ez utóbbi kettő párt lehet, hogy csúnyán ráfázott erre a döntésre, a legutóbbi hírek szerint ugyanis a hadsereg azt tervezi, hogy betiltja az iszlamista pártokat. De még ha tovább is működhetnek, a hadsereg által elkövetett atrocitások miatt igencsak megcsappant a népszerűségük, és könnyen a lószerszám rosszabb végén találhatják magukat. Arról már nem is beszélve, hogy a Morszi-féle kormányban való részvételük is eléggé diszkreditálja őket. 3. Végül az al-Núron belül is megosztottságot szült a döntés, rengetegen hagyták el a pártot és több képviselőjük is lemondott, mert nem tudnak azonosulni a döntéssel. Összefoglalva azok a szalafiták, akik a hadsereg mellé álltak, könnyen lehet, hogy csúnyán ráfáznak erre, de hogy érdemi befolyást nem fognak rájuk gyakorolni, az elég bizonyosnak tűnik. http://world.time.com/2013/08/20/after-crackdown-on-islamists-egypts-salafists-may-now-regret-support-for-the-military/ http://www.cfr.org/egypt/dim-prospects-egypts-salafis/p31127
MacElek
2013. augusztus 28. 10:12
„Nem olyan biztos, hogy a most formálódó egyiptomi katonai diktatúra valóban az iszlamizmus ellen harcol. Így megszilárdulása sem feltétlenül Európa érdekeit szolgálja." Ki az az Európa?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!