Világméretű összeomlás: akadoznak a Meta alkalmazásai
Sok felhasználót érint a probléma: nem működik a Facebook, az Instagram és a Threads sem.
Bajnai köré tömörült a bukott SZDSZ prominenseinek jelentős csoportja. Interjú.
„– A Facebook közösségi portálon a napokban arról írt bejegyzésében, hogy Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az ATV-n, Kálmán Olga műsorában világosan kifejtette, hogy nem kívánják a »gazdaállat« szerepét még egyszer eljátszani az SZDSZ-szel (pardon Bajnaiékkal). Kifejtené részletesebben ezt a bejegyzését?
– Szívesen, de először azt szeretném tisztázni, hogy mi is az alapvető különbség a facebookos »megjegyzés« vagy »hozzászólás«, illetve egy újságban megjelenő véleménycikkben kifejtett álláspont vagy interjú között. Az internet és a hagyományos médiafelület között egyre nagyobb a különbség. A Facebookon igazán csak az lehet sikeres akár belpolitikai, akár közéleti témákban, aki röviden, célratörően, »ütősen« fejti ki az álláspontját. Saját tapasztalatom az, hogy a felhasználók rövid »megjegyzéseket« szeretnek elolvasni. Mivel ezek az olvasók nagyon sok helyen megfordulnak az interneten, szörfölnek egyik oldalról a másikra, eleve nincs idejük és kedvük hosszú tartalmakat olvasni. Emellett a facebookos »fan táborok«, rajongói közösségek sokkal zártabbak, mint az írott sajtóban. Pillanatok alatt kiközösítik, letiltják azokat a felhasználókat, akik más értékrendet képviselnek. Ebből persze nemcsak az következik, hogy nem szeretnek a másik oldallal szimpatizálókkal chatelni, hanem az is, hogy sokkal jobban értik az úgynevezett »kódolt beszédet«. Ha valaki ezt jól használja, akkor sokkal tömörebben ki tudja fejteni a véleményét, természetesen csak a saját tábora részére. Az ön által idézett mondatom is egy olyan kódolt mondat volt, ami mögött sokkal több a tartalom, mint amire még a hozzám hasonló politikai beállítottságú felhasználók is gondolhattak.
– Mire gondolt pontosan?
– A jobboldali szimpatizánsok számára első hallásra egyértelműen az volt az üzenetem, hogy a Bajnai-féle társaság hasonló szerepet kíván eljátszani az MSZP mellett, mint egykor az SZDSZ. Erre több jelből is lehet következtetni. Az egykori SZDSZ-es Konrád György, a balliberális értelmiség megmondóembere a szárszói beszédében elég egyértelműen kiállt a Bajnai-vonal mellett. A második érvem, hogy Bajnai köré tömörült a bukott SZDSZ prominenseinek jelentős csoportja. A harmadik jel szerint az Együtt 2014 ugyanolyan agresszivitással lép fel a szocialistákkal szemben, mint korábban, az MSZP–SZDSZ-koalíciók idején a liberálisok. Ez a miniszterelnök-jelölti vita kapcsán is mindenki számára egyértelmű lehet. Emögött ugyanaz az álláspont húzódik meg, ahogy 1994-ben hallhattuk, hogy az SZDSZ nélkül a kommunista utódpárt Nyugaton nem rendelkezik a megfelelő elfogadtatással. Most egyértelműen látszik, hogy Bajnai tábora meg sem közelíti az MSZP szavazótáborát, de ennek ellenére erőszakos – előválasztási praktikákba csomagolt – módon maguknak követelik a miniszterelnök-jelölti posztot. Mivel a támogatottságuk messze elmarad a szocialistákétól, csak egy módon irányíthatják az MSZP-s »gazdaállatot«, mégpedig úgy, hogy ha meg tudják maguknak szerezni a közös miniszterelnök-jelölti pozíciót. Ezt egykor az SZDSZ már eljátszotta Medgyessy Péterrel. Persze akkor sem jött be a húzásuk, hiszen végül Medgyessy az SZDSZ ellen fordult, olyan kijelentéseket tett velük kapcsolatban, amelyek miatt villámgyorsan le kellett váltani. A facebookos »kódolt beszédem« idáig a jobboldali tábor számára egyértelmű volt, erre a közösségi oldal »rövid üzenetes« rendszere elég is. Amire viszont a Facebook nem alkalmas – ezért hiszek az írott sajtó továbbélési esélyeiben –, hogy olyan tartalmat is kifejthessünk rajta keresztül, amely a »kódolt beszédnél« előremutatóbb információkat is tartalmaz.”