Túl a Rubiconon

2013. augusztus 30. 07:20

Úgy tűnik, Barack Obama mindent megtesz azért, hogy igazolja azokat a szkeptikusokat, akik szerint az amerikai elnök Nobel-békedíja elsietett.

2013. augusztus 30. 07:20
Stier Gábor
Stier Gábor
MNO

A történelem tehát ismétli önmagát. Az ifjú Bush kalandorságába belefáradt világ egyértelműen jobb stílusban, mosolygósabban, de lényegében ugyanazt kapja Obamától, mint elődjétől. Hiába, Amerika érdekei változatlanok! S ez akkor is elkeserítő, ha tisztában vagyunk azzal, hogy az amerikai elnök nincs könnyű helyzetben. Óriási nyomás nehezedik rá a hadiipari lobbi és a republikánusok részéről, s lépéskényszerbe került azzal is, hogy a demokrácia és az emberi jogok felkéretlen védelmezőjeként megelégelte a szíriai vérontást.

Csakhogy az embertelenségre, az értelmetlen vérontásra adott válasz nem kerülheti meg a nemzetközi jogot. Az ugyanis nemcsak morálisan elfogadhatatlan, de mint a közelmúltban már láttuk, kiszámíthatatlan folyamatokat indít el, s tovább destabilizálja az amúgy is bizonytalan térséget. Szíria esetében például valószínűsíthető, hogy kiterjedt regionális válsághoz vezet, s még a háború exportja sem kizárt. S akkor még nem beszéltünk arról, hogy a nemzetközi jog ismételt arcul csapása újabb szög a mégoly rosszul, de azért mégiscsak működő világrend koporsójába. Felelős politikusok részéről megengedhetetlenek ugyanis az olyan kijelentések, amelyek nyíltan semmibe veszik az ENSZ-t, s annak határozata nélkül is elképzelhetőnek tartják a Szíriával szembeni katonai beavatkozást. Washington Londonnal és újabban Párizzsal karöltve ugyanis csak gyengíti a globális biztonságot azzal, ha a világ többpólusúvá válásáról tudomást nem véve önkényesen dönt, megkérdőjelezve az elfáradt, de mégiscsak létező nemzetközi fórumok létjogosultságát. Nem riogatásképpen, de meg kell jegyezni, hogy a helyzet ugyancsak emlékeztet a múlt század harmincas éveire, amikor egy másik, feltörekvő hatalom negligálta a Népszövetséget. Ez a folyamat oda vezet, hogy a magát a jogrend egyedüli letéteményesének tekintő ország megkerüli szövetségeseit is, hiszen most például már a NATO is a partvonalon kívülre került, ezt követi majd a G20-ak és a G8-ak negligálása, amelynek végén az Egyesült Államok és Kína kettőse oszthatja a kártyákat.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
obsit0s
2013. augusztus 30. 09:27
Az USA évek óta tervezi Szíria "megregulázását". Amihez csak egy indok kellett. Hát nem érkes, hogy mikor veti be valaki a vegyi fegyvert? A hangsúly a "valakin" van.
Nick Holgerzson
2013. augusztus 30. 09:17
Semmiféle tabu ledôlésérôl nincs itt szó... Az agent orange: Vietnam mérge, made in usa.
MacElek
2013. augusztus 30. 09:04
Új világrend van kialakulóban. Szép lassan minden átrendeződik. És most minden éber ország a helyét keresi abban. Nem pedig a régit erőlteti, ami elmúlóban van. Mi itt, a "lenyugvó félhold" árnyékában jobb ha már helyezkedünk. Nem a törököket kell kísérgetnünk budaivárnézésre, vagy a habsburgokkal kézen fogva világháborúba kezdeni. Itt sajnos sose volt érzék rá, hogy mikor kell kiszállni. Most.
kunbella
2013. augusztus 30. 08:50
Rogozin elvtárs, jó elvtárs.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!