Identitásváltás helyett: magyarnak maradni

2013. augusztus 05. 11:19

Nem hiszem, hogy mi értékesebbek, de azt sem, hogy rosszabbak lennénk a Gondviselés előtt, mint bármely más nemzeti közösség vagy nemzetrész.

2013. augusztus 05. 11:19
Mózes Szabolcs
Új Szó

„A szerepek viszont néha összekuszálódnak, gondoljunk csak Esterházy János esetére. A szlovákiai magyar identitást építeni kívánók számára a két világháború közötti kisebbségi magyar politikus ideális személyiség lehetne – elsősorban nem a tevékenysége miatt, hanem azért, mert vele elkezdhetnék megtölteni a még üres szlovákiai magyar panteont. Ezért is furcsa, hogy a magukat nemzetiként meghatározó közszereplők miért próbálják őt az egyébként jogos rehabilitáción túl egyfajta szlovákiai magyar politikai és társadalmi példaképpé emelni – hiszen ha magyar identitásunk mellett tartunk ki, akkor sokkal szélesebb a merítés, elég felnyitni a magyarság történelemkönyvét. Szent István, Mátyás király, Széchenyi vagy Deák nem csak az anyaországi magyaroké.

Érdem kérdése?

A megmaradás záloga tehát nem egy új nép, nemzet, identitás kitalálása, a magyarságtól való elmenekülés és elszakadás, hanem az összmagyarsághoz való közeledés. A szlovákiai magyar szókapcsolatban a szlovákiainak jelzős szerkezetnek kell maradnia, ami azt jelzi: magyarok, akik Szlovákiában élnek. Avagy: szlovák állampolgárságú magyarok. Nem »szlovákmagyarok«.

Végezetül a kérdés, melyet tanult kollégám indításként az olvasónak szegezett: miért maradjunk meg? Mielőtt belebonyolódnánk a válaszadásba, vegyük észre, hogy a felvetéssel bárkit szembesíteni lehet – nem csak egy kisebbségi közösséget. Miért maradjanak meg a szlovákiai szlovákok? Ez a kérdés ugyanolyan legitimnek tűnik, mint a »miért érdemes a megmaradásra a honi magyarság«. Pontosabban: legitimnek csak tűnik, valójában nem az. Ha az lenne, ki kellene jelentenünk, hogy vannak megmaradásra érdemtelen népcsoportok, társadalmak és kisebbségek (meggyőződésem: Ravasz Ábel sem gondolja, hogy létezne ilyen kategória). Hogy vannak jobbak és rosszabbak, értékesebbek és értéktelenebbek. Nem hiszem, hogy mi értékesebbek, de azt sem, hogy rosszabbak lennénk a Gondviselés előtt, mint bármely más nemzeti közösség vagy nemzetrész. Meg akarunk maradni, mert vagyunk. Miért ne akarnánk megmaradni, magyarként?”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 13 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. augusztus 06. 10:19
"" Identitás Az identitás jelensége azon szociálpszichológiai jelenségek közé tartozik, mely Pataki Ferenc szavaival élve: az egyik legfontosabb pszichikus közvetítő konstrukció az egyén és társadalom között.[1] Így beleilli abba a sorba, melyet a szocializáció, a normák, a társadalmi szerepek adnak, vagyis melyek az egyén és a közösség közötti közvetítéseket segítik elő. Definíció Identitás: latin eredetű szó, jelentése: azonosság. Etimológia Eredete idem, eadem, idem (I. szám 3. személy névmás ragozott alakjai)=ugyanaz, ugyanő, éppen az. A szó latin gyöke idem, mint azonos két jelentéssel bír: az egyik jelentés szerint 'X és Y azonos', a másik jelentés viszont a megkülönböztetettségre, tehát az időbeni folyamatosságra és állandóságra utal. Tartalma Az identitás az önazonosság világát adja, vagyis azt, hogy ki vagyok én, mégpedig egy sajátos állandóság, azonosság értelemben. identitás – azonosságtudat; annak tudatosítása, hogy »ki és mi vagyok«, sőt először is, hogy »én – én vagyok«. Az identitásnak fontos alkotóeleme a csoport-hovatartozás, a szűkebb értelemben vett társas identitás. A társas identitás egy csoporttal való azonosulás, tehát az »én« »mi«-vé alakítása. "" http://www.zsido.com/cikkek/lista/56/identitas http://internetmedia.komm.bme.hu/2010/12/04/nemzeti-identitas/
vizipipa
2013. augusztus 05. 16:26
"A megmaradás záloga egy erős és okosan politizáló Magyarország." Nos nem. Tudom, mások is a fentiek szerint gondolják, de tévednek. Az erős, és okosan politizáló Magyarország szükséges feltétel, de nem elégséges. A felvidékiek szándékai és tettei, aktivitása és hozzájárulása, kezdeményezései és közreműködése nélkül az erős és okos Magyarország szenvedhet bármennyit, eredmény nem lesz. A Felvidéken is meg kell érteni, kérhetnek és várhatnak segítséget. Valamihez. Valamihez, amit elkezdtek, valamihez, amit csinálnak. A semmihez nem lehet segítséget adni.
1234
2013. augusztus 05. 13:42
Jó cikk. Az a rémisztő, hogy a Ravasz féle identitásirányítás már előpattant. Amúgy csak a megfélemlítés eredménye. Nem merik normális magyar identitásukat vállalni a gyűlölködő szlovák közhangulat, társadalom előtt. Helyette kreálnak valami szlovmagy katyvaszt, hogy borogassák lelki sebeiket. A gyáva, megalkuvó vagy műveletlen felvidéki voltmagyarokkal lesz majd egyenlő az új identitás, egypár hasonleső és idióta fanatikus vezetése alatt. Újabb megfelelni akarás a szlovákok vágyainak. Amúgy ez már volt, nem is régen, úgy hívták "reszlovakizáció"! Akkor még kényszeríteni kellett a magyarokat, most már önként teszik, versengve ki lesz "ügyesebb" a magyar identitás kigumizásában.
Radio Silicon
2013. augusztus 05. 12:53
Nem bírom felfogni, hogy magyarként valaki józan ésszel vállalná, hogy egész életében inkább szlovákul beszéljen, hiszen az a nyelv egy vicc.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!