Észak-Koreában nem sokkal lehet rosszabb a helyzet, mint a pokolban – bár a hit szerint istenfélő, erényes élettel az utóbbira való jutást azért el lehet kerülni. Észak-Koreában születni viszont nem választás kérdése: ahogy az sem, hogy utána egy életen keresztül szenvedni kíván az ember, vagy esetleg helyben megpróbálkozik egy szebb élet megteremtésével.
Ha a platóni ideatant nézzük, az észak-koreai vezetés eredménye mindenképpen rendkívüli: a barlangon belül leástak hat láb mélyre, a lakosság számára pedig ott játsszák árnyjátékukat arról, mit is jelent szerintük erre a világra születni.
Olvasom a hírt, hogy Kim Dzsong Un kivégeztette volt barátnőjét, és a hányinger kerülget, pedig a dolog sava-borsáig, a lényegéig még el sem jutottam. „A kivégzést végignézették a halálraítéltek családjaival is, akiket ezután munkatáborba küldtek, mert Észak-Koreában a családtagokat automatikusan bűntársként kezeli a törvény.” – közli a cikk, és mint egy halálhírről az elhunyt ismerősétől értesülő ember, próbálom a megfelelő szavak segítségével kifejezni érzéseimet, természetesen hamisan és sikertelenül. „Ez borzasztó”, „ez rettenetes” – ugyan már. A bestialitásnak erre a szintjére már nem lehet, nem is kell szavakat keresni. Miközben cinikusan-keserűen tehetnénk hozzá: még jól is jártak, végül is nem maguknak kellett büntetésből főbe lőniük gyermeküket.
Kim Dzsong Un volt barátnője, a rendszert dalaiban dicsőítő, Kitűnő Lószerű Hölgy címmel egy szürreális slágert megalkotó Hjon Szongvol nyilván még a kivételesebb helyzetűek között élhetett: pletykálják, az új vezér szeretője is volt férjhez adása után, és még popkarriert is befuthatott a földi pokolban. A többségnek ennyi sem adatik meg, csak a csendes munkálkodás, és a remény, hogy nem végzik ők is egy meszesgödörben, esetleg munkatáborban.
Emberi ésszel nehéz lehet a kivégzéseknél, a jól szervezett, törvényes népirtásnál sátánibbat elképzelni: Kimék rendszere persze a rokonokra kirótt büntetéssel minden elképzelést messze túl tudott szárnyalni. Abban az Észak-Koreában, ahol nemrég még azt is letagadták, hogy élnek ott mozgássérültek, közel hat évtizede lehet „békés körülmények” között irtani, meggyötörni a lakosságot. Polgárháború, az nincs: ez pedig még pokolibbá teszi az egészet. A halál, a gyötrelem így az „átlagos” hétköznapok része: az emberalatti életet kell normálisként elfogadni.