Lejárt idő

2013. augusztus 04. 11:06

Orbán szerint Magyarország az Unióval szemben csak úgy lehet haszonélvezője a változásoknak, ha a nyugati demokrácia helyett az erős, autoriter etatizmust választja.

2013. augusztus 04. 11:06
Friss Róbert
NOL

„A második világháború után a válasz az akkori világ kihívásaira az egyre szorosabban egységesülő Európa volt. Orbán most azt mondja: ma nem az Európai Unió, nem a brüsszeli bürokrácia fogja meglelni az érvényes megoldást, mert az csak nemzetállami alapokon, a nemzetállamok válaszainak összességeként születhet meg. Ez teljesen értelmezhetetlen volna még akkor is, ha tudnánk, mit gondol a kormányfő nemzetállamnak a XXI. században (nem tudjuk), hiszen az unió (az intézményrendszer) politikáját – legnagyobb kerékkötőként a tagállamok vétójával – maguk a nemzetállamok határozzák meg. Az apparátus csak azt képes elég gyenge hatásfokkal érvényesíteni – lásd éppen a magyar példát –, amit ők jóváhagynak. Maga Európa pedig éppen annyira egységes és erős a világban, amennyi szuverenitásukról a tagállamok a közösség javára lemondanak, és annyira gyenge, amennyire a tagállamok külön utakon bóklásznak.

A magyar kormányfő saját robogását félti ettől az egységtől, ragaszkodik nemzetállami válaszának jogához és igazságához, mert úgy gondolja, hogy az ország csak úgy lehet az unióval szemben, akár egymagában »haszonélvezője és nem kárvallottja« a változásoknak, ha a nyugati demokrácia helyett az erős, autoriter etatizmust választja. Ez alapozza meg »elméletileg«, hogy a nemzetnek miért is kell szabadságharcot vívnia senkitől sem veszélyeztetett szuverenitásának megőrzéséért, ez magyarázza, miért viselkedik maga is nagyhatalmi allűrökkel a világgal szemben.

Mindez kevés volna azonban, ha nem támasztaná alá a miniszterelnök materiális érvekkel. Szerinte a nagyhatalmak ma sem tesznek mást, csak agresszívan – bár a civilizáció, az erény és az értékek leplében – maguknak vindikálják az erőforrások felhalmozásának jogát, legyen az nyersanyag vagy tudás. Az a kormányfőnek eszébe sem jut, hogy nem feltétlenül egy ország nagysága, hanem egy társadalmi berendezkedés egyéni és közösségi szabadságfoka lehet olyan erő, amely termékenységével a materiális és humántőkét magához vonzza.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 43 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
balbako_
2013. augusztus 04. 18:50
Kun Béla szintén arról hablatyolt a nemzetállamok kora lejárt és bele kíván omlani a Szovjetunióba, a nagy Lenin valagába. Azóta is ez kuruttyolják a kriptokomcsik, csak mos nem a SZU. az EU a cél. A gyengébbek kedvéért a hatalomért seggcsere.
Text adósság
2013. augusztus 04. 16:15
Szerintem meg eljárt az idő a Maszop-NOL felet, módfelett eljárt! Már rikkancsok sincsenek, hogy kiáltsák: Friss újság! Prutty!
nyugalmazott tanár
2013. augusztus 04. 14:48
"egy társadalmi berendezkedés egyéni és közösségi szabadságfoka...amely termékenységével a materiális és humántőkét magához vonzza." vagyis a totális liberalizmus diktatúrája. Ügyes... Akkor inkább maradjon távol. Jó messze.
kuwiq
2013. augusztus 04. 12:23
Legyen erős az elvtárs, a nyugati demokráciákban is az vezeti az országot, aki több szavazatot kap. Nincs külön eredményrontó kompenzáció beépítve, ha netán valaki 2/3-dal nyerne. Nyugati demokráciákban is korlátozzák a dohányhoz jutást. Sőt, a kiadható taxis- engedélyek számát. Van, ahol keményen korlátozzák az alkoholhoz jutás lehetőségét is... A britek például az eurót be se vezették, és népszavazásra bocsátják magát az EU-hoz tartozást is. Ők ne lennének európaiak, meg demokraták? Így megy ez, csak ti vergődtök itt posztkomcsi partra vetett halakként, akikre a gazdáik időnként locsolnak némi vizet.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!