Ilyen az IMF valójában

2013. augusztus 09. 09:52

Ismét dúl a hamis beszéd az IMF-től még 2008-ban felvett hitel előtörlesztésével kapcsolatban.

2013. augusztus 09. 09:52
Boros Imre
Magyar Hírlap

Időközben azonban a globális tőke nemcsak az IMF-et szállta meg, de bőséggel megtalálta segítőit a »segélyre« szoruló országok komprádor rétegeiben is. Talán nem véletlen, hogy hazánkban az IMF-»segélyt« mind a négy ízben (1981, 1988, 1995, 2008) posztkommunista-neoliberális kormányzatok kérték, amelyek könnyű szívvel és feltáruló karrierívet maguk előtt látva fogtak a »rendszerváltásba«. Ezeknek a „segélyeknek« köszönhetjük, hogy gazdaságunk az elmúlt negyed században gyakorlatilag nem nőtt, sőt a hazai felhasználású jövedelmek (a GNI) a rendszerváltás előtti szinten toporognak. Az IMF-»segélyből« pedig két ízben éppen a polgári kormányzatok léptek ki, legutóbb éppen a 2010-es választások után.

Az IMF »segélyhivatal« nagyvonalúan gondoskodik a célországokban működő vezető komprádorokról. Simor András esetében még havi nyolc és fél milliós bére is nemzetközi vezető témává nőtte ki magát. Ettől féltették az MNB függetlenségét. A vezető komprádoroknak nemzetközi dicsfény jár, sokszorosára erősített hazai médiakísérettel. Bokros és Surányi évekig fürdött a pénzügyi álompárosnak kijáró rivaldafényben. Rájuk is kiterjed a teljes immunitás, bármit is tettek vagy éppen mulasztottak. Arról még beszélni is tabu, és természetesen politikailag nagyon inkorrekt. (CW bankügy, bankkonszolidációk, jegybanki adósságcsere vagy éppen manapság a devizahitelek valós természete stb.) Komprádorainkat mindig is várja egy jól fizető nemzetközi állás, ha a hazai szédítés már eredménytelen, magasra tör az elégedetlenség.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 94 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Berecskereki
2013. augusztus 09. 15:02
:-) ;-) Szerintem az állításod nézőpont és ülőpont kérdése. Amennyiben a fejlett országok nézőpontjából és ülőpontjából vizsgáljuk, akkor ezen országok gazdaságának a fenntarthatóságát szolgálja. Erre bizonyíték mindazon országok története, ahova az IMF betette a lábát, majd a kezét is.
Tündér_Lala
2013. augusztus 09. 14:46
Tehát: Az IMF éppen hogy nem a fenntartható gazdaságot szorgalmazza. Erre példák a délamerikai de a dékeurópai országok is és Románia, ahol csupa olyan intézkedést "javasolnak" a pénzért, de méginkább a hitelminősítők és a sajtó támogatásáért, amelyek lehetetlenné teszik az adott ország gazdasági talpra állását. Mert értékeiket és profittermelő cégeiket eladatják velük és így az azok által termelt haszon távozik az országból, mert a megszorítások nyomán a fizetőképes kereslet drasztikusan esik és így a meglevő cégeik is csak exportra termelhetnek, mert olyan pénzügyi konstrukciókat találnak ki, amely mindenáron történő eröltetése bizonyos pénzügyi köröknek hatalmas hasznot hoz, miközben az adott ország költségvetését elképesztő hiányokba kergeti az ország polgárai számára lényeges előny nélkül. Összességében az IMF mindenféle érdeket szolgál, csak az adott ország költségvetésének és polgárainak érdekét nem.
Toportyán tiszteletes
2013. augusztus 09. 12:52
Ezek a narancsokosok idáig még semmit nem találtak el.Így aztán mindenki hülyének könyveli őket el,valahol a leghülyébb alatti szinten.
kamasuka
2013. augusztus 09. 12:30
Ez a mandin az utóbbi hetek legértelmesebb cikkajánlása!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!