Az biztos, hogy ezúttal a határon túli magyarok szerepet vállalhatnak Magyarország politikai jövőjének alakulásában.
„Legalább egy alkalommal mindenkinek érdemes ellátogatni a tusnádfürdői nyári szabadegyetemre. A rendezvény mára igazi fesztivállá terebélyesedett, a csodaszép környezetben öt napon át tízezrek tombolnak az esti koncerteken, s a remek helyi italok jóvoltából egy megfelelő pillanatban még a medvetáncoltatás sem kizárt. (…)
A rendezvényt záró kerekasztalon Orbán Viktor mellől például hiányzott Traian Basescu államfő. Elsősorban erdélyi közönsége előtt a miniszterelnök azt igyekezett röviden bemutatni, mit és miért is csinált kormánya az elmúlt három évben. Téves elképzelésnek nevezte, hogy az uniót sújtó jelenlegi válság ellenszere maga az Európai Unió és intézményei lennének, a megoldást a nemzetállamok, így a németek, magyarok, románok jó válaszaiban látja, ezeken múlik az unió válaszának sikeressége. Az erőforrások elvonására irányuló nagyhatalmi politikával szembeszálló, a szuverenitás ilyen formában való megőrzését előtérbe helyező politika egyébként nyitott fülekre találhat Erdélyben, s egész Romániában. Bukarestben is egyre több elemző szól a pénzügyi kiszolgáltatottságról, a valutaalap által diktált zsákutcáról, így kifejezetten pozitív lehet a fogadtatása a bejelentésnek, miszerint Magyarország a nyár végéig visszafizeti IMF-hitelét.
Immár tény, Orbán Viktor lehetséges szavazók előtt is beszélt Erdélyben, s itt nyilván nem azokra gondolunk, akik Magyarországról ruccantak át Tusnádfürdőre. A könnyített honosítás révén eddig több mint 484 ezer honosítási kérelem érkezett, a beadványok több mint kétharmadát erdélyi vagy Erdélyből elszármazott magyarok nyújtották be. Azt még nehéz megjósolni, hány új, határon túli magyar állampolgár fog regisztrálni, majd szavazni a jövő évi megméretésen, az viszont biztos, hogy ezúttal ők is szerepet vállalhatnak Magyarország politikai jövőjének alakulásában. Még akkor is, ha ez majdhogynem jelképes szerepvállalás, hiszen a csupán pártlistákra voksoló külhoniak két, esetleg három képviselői mandátum sorsáról dönthetnek. Ez egy megméretés döntő befolyásolásához kevés, a nemzeti összetartozás erősítéséhez viszont éppen elég.”