„Dühös vagyok a németekre” – elszabadultak az energiaárak Svédországban
Nem kellett volna bezárni az atomerőműveket a miniszterelnök szerint.
Nem Európával van ugyanis baj. Az európai együttműködés jelenlegi intézményével, az Európai Unióval van probléma. Interjú.
„– Nem tart attól, hogy ha ilyen gyorsan követik egymást az Európai Unióban (EU) az események, egy októberben kiadandó önéletrajzi ihletésű kötetbe éppen a legfrissebbek nem férhetnek már bele?
– Szerintem az unióval éppen az az egyik legnagyobb baj, hogy – udvariasan fogalmazva – meglehetősen nehezen reagál mindarra, ami a világban történik. Kétlem, hogy bármiről lemaradnék a kézirat lezárása miatt.
– Sokan épp ezért komoly várakozással tekintenek a jövő késő tavaszi uniós választások elé, mert úgy látják: sorsdöntő lehet az EU életében.
– Magam is úgy vélem, hogy gyökeres fordulatra van szükség az Európai Unió működésében, ezért ilyen jelentőségű európai választásokat régóta tartottak a földrészen. Nem Európával van ugyanis baj. Európa több ezer éve elég jól elboldogul a történelem megpróbáltatásai közepette. Az európai együttműködés jelenlegi intézményével, az Európai Unióval van probléma. Költői túlzásnak tartom, hogy egy alig több mint fél évszázados szervezet egyenlőségjelet tegyen önmaga és az európai kontinens teljes anyagi és szellemi öröksége közé.
– Brüsszel azonban nagyon is határozottan juttatja kifejezésre mindenkinek, aki nem akceptálja az elgondolásait, hogy ki az úr a háznál.
– Pedig mindaz, amit előbb említettem, azért is visszatetsző, mert Európa több ezer éves zsidó-keresztény gyökereire való hivatkozást, az európaiság szellemi-morális tartópillérét nem volt mersze az uniónak az alkotmányos szerződésének tervezetébe beemelni.”