BBC: Megkönnyebbültek a románok – egy csapásra elszállt minden bánatuk
Egyik napról a másikra jobb helyzetbe fog kerülni a keleti szomszédunk.
A magyarországi gazdaságpolitika egészének hitelessége, az elmúlt három év áldozatainak értelme kérdőjeleződne meg, amennyiben bárki is a könnyebb utat választaná. Interjú.
„Jövőre országgyűlési választások lesznek, számít-e lazításra a kormány részéről, tekintve, hogy kikerülve a túlzottdeficit-eljárás hatálya alól, elméletileg nagyobb lesz a mozgástér?
A kormány részéről a legfontosabb a rezsicsökkentés, aminek költségei alapvetően nem az államháztartást terhelik. Emellett a nyugdíjakat bizonyára »karbantartják« majd. De más, nagy ívű lépésekre semmiképp sincs költségvetési mozgástér, miután a várva-várt föllendülés – amely húzhatná magával a magyar gazdaságot – az idén biztos nem jön el Európában. Hasonlóképp: a magyarországi gazdaságpolitika egészének hitelessége, az elmúlt három év áldozatainak értelme kérdőjeleződne meg, amennyiben bárki is a könnyebb utat választaná.
Miközben monetáris és reálgazdasági mutatóink tekintetében javulás figyelhető meg, az EU-val politikai téren továbbra sem konszolidálódott a viszonyunk. Ennek van hatása a magyarországi gazdasági folyamatokra?
Sajnos igen. A helyes, kívánatos válasz az lenne: más a politika, más az üzlet. De az Európai Unióban – és még inkább a választás előtt álló tagállamokban – összekötődnek a kérdések. Nem egyszer ugyanazok a személyek vesznek részt egy-egy ország belpolitikai életében és az uniós fórumokon. Fontos ezért, hogy lehetőség szerint törekedjünk két dologra. Egyfelől, ahol nem muszáj, ne keressük a konfliktust, mert egy sor gazdasági és értékrendi kérdésben ez úgysem kerülhető el, másrészt ha már kialakult a vita, azt lehetőleg ne a sajtón keresztüli üzengetésekkel próbáljuk megoldani. Nem tilos a legmagasabb szinten sem a »no comment« válasz – az Egyesült Államoktól, Németországig gyakorta élnek vele. Pedig rájuk nem is érvényes, hogy a vitában rendszerint ők lennének a gyengébb fél.”