Az összetorlódott idő

2013. május 07. 12:13

Az Orbán-rezsim előbb-utóbb bukni fog. Nem garantált azonban, hogy a romeltakarítást a harmadik köztársaságnál szilárdabb demokratikus rend létrehozása kövesse.

2013. május 07. 12:13
Kis János
Beszélő

„2006 őszének válsága négy súlyos, maradandó következményt vont maga után. Először is, véget vetett a lehetőségnek, hogy a harmadik köztársaság politikai közösséggé egyesítse a magyar állampolgárok jobb- és baloldali részét.

Másodszor, megbuktatta az egyetlen komoly kísérletet a szocialista párt identitásának átformálására. Gyurcsány Ferenc volt az MSZP első és mindeddig utolsó vezetője, aki a szocialisták szemébe mondta, hogy fenntartás nélkül el kell fogadniuk 1989-et, s hogy választaniuk kell Kádár és Nagy Imre között. A baloldal és az ország szerencsétlenségére erre Gyurcsány politikai hitelvesztése után került sor, amikor pártja már kihúzódóban volt mögüle.

Harmadszor, 2006 őszének válsága – s ami utána jött – végképp elidegenítette a jobboldalt a harmadik köztársaságtól; az új demokráciával szembeni ambivalencia ekkor váltott át abba a meggyőződésbe, hogy a ’89-ben létrehozott berendezkedés megérett a pusztulásra. Amikor a Fidesz, kétharmados többsége birtokában, felszámolta a harmadik köztársaságot, s a politikai rendszert szimbolikusan és intézményesen kisajátította a jobboldal számára, szellemi környezetében alig akadtak kritikusai, és ez a tény nem érthető meg a 2006-os válság, a baloldal politikai csődje nélkül.

Negyedszer, a harmadik köztársasággal való lelki szakítás indítékai közt lényeges szerepet játszott az állam – a kormány és a neki alárendelt apparátusok – gyengeségének tapasztalata. A mainstream jobboldal ezt úgy értelmezte, hogy a hatékony, erős, jó kormányzás érdekében központosítani kell a döntési hatásköröket, és meg kell szabadítani a végrehajtó hatalmat felesleges korlátaitól. A szélsőjobb ezzel ellentétes következtetésre jutott: arra ugyanis, hogy eljött az idő az állam erőszakmonopóliumának megkérdőjelezésére. Néhány év távlatából jól látható, hogy 2006 ősze hatalmas lendületet adott az egészen addig a politikai periférián tengődő szélsőjobboldalnak. A »cigánykérdés« meglovagolása mellett a Jobbik annak köszönhette sikerét – bár ugyanakkor felemelkedésének határait is az jelölte ki –, hogy folyamatos támadásokat intézett az önvédelemre és a polgárok megvédésére képtelennek mutatkozó állam autoritása ellen.

Mindent egybevetve: 2006 őszének drámája pörgette föl a folyamatokat, melyek 2010-ben a köztársaság bukásához vezettek.

A 2010 utáni rendszerátalakítást a Fidesztől balra alkotmányos puccsnak szokás nevezni. Joggal: a »nemzeti együttműködés rendszerének” elkeresztelt rezsim: merénylet az alkotmányosság elvei ellen, melyeket a ’89-es alkotmány meghonosított Magyarországon. Más kérdés, hogy erre a puccsra csak alkotmányozó többség birtokában, technikailag alkotmányosnak beállítható eljárásban lehetett sort keríteni; s még így is csak a politikai kiábrándultság és apátia körülményei közt, egy önbizalmában megrendült, demoralizált baloldallal a politikai aréna egyik térfelén, és a baloldali polgártársak vágyai, reményei és félelmei iránt semmiféle empátiát nem tanúsító jobboldallal a másikon. Kétharmados többség nélkül, az utcáról, erőszakkal soha nem lehetett volna végrehajtani. Az a puccs, melyet a baloldal 2006 őszén vizionált, nem tartozott a gyakorlati lehetőségek közé. Vizionálása azonban hozzájárult a választások után kirobbant morális és politikai válság félrekezeléséhez, s ily módon a baloldal összeomlásához, ami aztán az alkotmányosság elleni merényletet lehetővé tette.

Itt tartunk most.

Az Orbán-rezsim előbb-utóbb bukni fog, mert a mai Magyarországot nem lehet tartósan az ország egyik felét kirekesztve, egy leválthatatlan kormányzó pártra támaszkodva vezetni. Nem garantált azonban, hogy a romeltakarítást a harmadik köztársaságnál szilárdabb demokratikus rend létrehozása kövesse. Követheti véget nem érő bukdácsolás is az egyik gyenge kormánytól a másikig, miközben az ország egyre mélyebbre züllik az európai periféria bugyraiban. Feltűnhetnek új vezérjelöltek, akik a terméketlen pártharcokba belefáradt országnak azt ígérik, hogy kormányuk nemcsak szavakban lesz a »nemzeti ügyek kormánya«, mint Orbáné, mely »nemzeti együttműködésen« a jobboldal uralkodását értette, hanem átadja a múltnak a jobb- és baloldali pártoskodást, és minden jó erőt a közös nemzeti célok megvalósítására mozgósít. Akadhat az önjelölt össznemzeti vezetők közt sikeres is, aki mindkét oldal szavazótáborából hatalmas tömegeket leszakítva ismétli meg a versengő többpártrendszer felszámolásának kísérletét.

A rossz forgatókönyvek megjósolhatatlanul számosak. A jó forgatókönyvek száma korlátozott. Szilárd, jól működő többpárti demokrácia csak a jobb- és baloldali érzelmű polgárok közti politikai közösség talaján lehetséges. Erre pedig csak akkor van esély, ha a két oldal eljut egy új, a ’89-esnél nem kisebb horderejű, de annál mélyebb alapozású és ezért tartósabb megegyezésig.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 108 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2013. május 08. 09:16
"2006 őszének drámája pörgette föl a folyamatokat, melyek 2010-ben a köztársaság bukásához vezettek." Királyság lett?? Azért jó ilyen leninistákat olvasgatni, mint Kis János, meg TGM, stb., akik az irogatáson kívül az életben semmit nem csináltak, mert kiviláglik, h fogalmuk nincs mi történik és mi miatt történik.
hátakkor
2013. május 08. 09:10
"2006 őszének válsága négy súlyos, maradandó következményt vont maga után. Először is, véget vetett a lehetőségnek, hogy a harmadik köztársaság politikai közösséggé egyesítse a magyar állampolgárok jobb- és baloldali részét." := A baloldal amikor csak tehette rárontott a nemzetre.
Tyrker
2013. május 07. 19:47
Ez a bekezdés is érdekes: "Az ostrom alá vont baloldal elveszítette helyzetmegítélő képességét. Totális érzéketlenséget mutatott a közfelháborodás tényei és természete iránt. Nem vett tudomást a megszorító csomaggal szembeni ellenérzések erkölcsi dimenziójáról, az őszödi beszédről pedig kizárólag abban az összefüggésben volt hajlandó gondolkodni, hogy mire akarta ráébreszteni Gyurcsány pártjának képviselőit, kétségbeesetten hárítva a kérdést, hogy mit üzent a beszéd a választóknak, akiknek a miniszterelnök köteles lett volna, de nem tartotta fontosnak számot adni két év hazugságairól és a „trükkök százairól”."
packó_
2013. május 07. 17:39
- nem 2006-ban lett válság, hanem 2004. december 5-énkezdődött - Magyarországon nem magyar állampolgárok élnek, hanem ez a MAGYAROK hazája - a magyarok egy politikai közösség kb. 6.000 éve, amióta eljöttünk az Urálból vagy, Perzsiából, kinek hogy tetszik, nincs szükségünk arra, hogy az szdsz minket egyesítsen - le van szarva szociálista párt identitása, soha nem tartozott a magyarok közösségéhez, mindig bajt csinálnak, utána "önkritikát " gyakorolnak, ennek megfelelően le van szarva a Gyucsány, meg az is, hogy meg akarta reformálni őket, nincs rájuk szükség - az I. köztársaság után ti vettétek át a hatalmat (tanácsköztársaság), a második után ti vetéttek át a hatalmat (Rákosi Manó), a harmadik meg 1989-1994-ig tartott, utána ti vetétek át a hatalmat, elég belőletek, a harmadik köztársaságot az szdsz számolta fel a vélemény, szólásszabadság megsemmisítésével, ameoly bűntettben keményen benne voltál, János, - a baloldal valóban politikai csődben van, de mindig és mindig oda jutott, sajnos a hazámat is rendszeresen megával rántva - az államot a szadesz verte szét, veled együtt, jános - bazd meg jános, a fasizmust TI GYÁRTJÁTOK, mindig és mindig weimárt csináltok abból az országból, ahol vagytok - a vágyaitokat és a reményeiteket támogatom, amennyiben az nem éppen a hazám tönkretételére irányul - lehet, hogy Orbán Viktor bukik, utóbb biztosan más kerül hatalomra. DE NEM TI JÖTTÖK JÁNOS, HA ÍGY FOLYTATJÁTOK, HANEM OLYANOK, AKIK MIATT KÖVETKEZIK A FOGAK CSIKORGATÁSA. ÉN EZT NEM KÍVÁNOM, DE HA ÍGY TÖRTÉNIK, A TI FELELŐSSÉGETEK IS LESZ, A FENE EGYE MEG A SOK HÜLYE BALLIBJÉT! - Tegyétek össze a kezeteket, és adjatok hálát az Isteneteknek, hogy a középjobb van hatalmon. - természetesen lehet összefogás. legutóbb 2004. december 5-e lehetett volna ennek az ünnepe. Miután ezt elszalasztottátok, várjatok egy kicsit. Az anyátok pics...-t!
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!