Az MSZP nélkül nem megy

2013. május 07. 09:51

A populista politika visz minket a szakadékba. Interjú.

2013. május 07. 09:51
Fodor Gábor
Fodor Gábor
NOL

A Liberálisok nevet hogy sikerült megszülni?

Egyfelől nem értek egyet azzal a sokak által szajkózott állítással, hogy a liberális szitokszóvá vált volna. Ezt a kutatások egyértelműen cáfolják. Másfelől pedig szerintem bátornak kell lenni, és fel kell vállalni a szabadelvűséget. Pártunk bemutatásakor is ezt próbáltuk világossá tenni. Eötvös József, Deák Ferenc, Kossuth Lajos, Bibó István, Göncz Árpád, Václav Havel, Bill Clinton, Barack Obama, John F. Kennedy arcképe látható a plakátjainkon egy-egy idézettel és a felirattal: »Ő liberális. És te?« Ezzel éppen arra utalunk, hogy próbáljuk meg végre tisztázni az értékvilágunkat. Hogy legyen világos: ők a szellemi elődeink, ők a hagyományunk. Az a program is, amit vitára bocsátottuk, amely Együtt érző liberalizmus munkacímen fut, éppen a befogadásról szól, ami egy liberális pártnak természetes velejárója kell hogy legyen. Nem gondoljuk magunkat megmondóembereknek, nem mi mondjuk meg, mi az igazság, de szilárd értékrendet képviselünk. Ezt a kis kitérőt azért tettem, mert ezért is választottuk a Liberálisok nevet. Mi úgy gondoljuk, hogy eddig kevés volt a liberalizmus Magyarországon. Szemben azzal, amit Bajnai Gordon vagy Schiffer András állít, akik elutasítják az elmúlt húsz évet, mi úgy gondoljuk, hogy nem a piacgazdaság, a parlamentáris demokrácia és nem általában a rendszerváltás kudarca miatt jutottunk ilyen mélyre. A populista politika visz minket a szakadékba. A rendszerváltás utáni első évtized egyebek mellett azért volt sikeres, azért is voltunk még éllovasok a régióban, mert meghatározó volt a liberális gondolat. A második évtizedben ez elfogyott, teret nyert mindkét oldalon a populizmus, az ország pedig sereghajtóvá vált. (...)

Említette ezt az »együtt érző liberalizmust«. Kifejtené? 

A liberalizmus számtalan hagyományból táplálkozik. A magántulajdon és a szabad verseny védelme mellett ebbe a szolidaritás és az elesettekről való gondoskodás is beletartozik. Elég, ha itt Göncz Árpád vagy Solt Ottilia szellemi örökségére utalok. Egyvalamiben azonban minden liberális egyetért: olyan országot képzelünk el, amely a mindenre kiterjedő állami kontroll helyett az egyéni és közösségi szabadságra épül. Hiszünk abban, hogy emberi jogaink eleve adottak, azokat nem az államtól kapjuk. Ma a baloldali pártok is a jóságos, problémamegoldó állam képét festik fel, amely, ha akarja, leszorítja a tojásárakat is. Ez veszélyes tévút. A vitaanyagunkban húsz pontban foglaltuk össze, hogy az egyes területeken milyen változtatásokat látunk szükségesnek, hogy több legyen az egyén szabadsága, és ne az állam döntsön helyettünk. Azt is valljuk, hogy a feléledő horthyzmussal és kádárizmussal szemben a liberalizmus képes hatékony alternatívát felmutatni.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 52 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
hátakkor
2013. május 08. 13:19
A mai tömegdemokráciák lényegükből eredően populisták. Aki ezt nem érti, nem fogadja el - bár akár demokratának hívhatja magát - az hív létre elitista, liberálisnak mondott gittegyleteket, mert ők jobban tudják, mint a választók, vagy TGM egyenesen szovjetek alakítására buzdít, igaz egy sem alakult az ő egyszemélyes népi bizottságán kívűl.
hátakkor
2013. május 08. 13:16
"Az MSZP nélkül nem megy" Persze gGbikának. De az országnak jól menne nélkülük..
peninsulavaldes
2013. május 07. 15:09
el vagy te tévedve
GáborGábor
2013. május 07. 13:58
"Az MSZP nélkül nem megy" - írja fodor gábor... ezt sajnos nem tudom, de azt bizton állítom, hogy az MSZP-vel 100%-os biztonsággal nem fog menni!!! Ott, ahol továbbra is olyan emberek csinálják a politikát, mint szanyi, lendvai, meg kovács lászló, vagy hogy az újabb titánokról se feledkezzünk meg gurmai zita, török zsolt, és gúr nándor, nos olyan emberekkel nem mennek a dolgok... de, ha az előbbi "briliáns" névsor nem lenne elég fodornak, akkor a majálisban meghirdetett együttműködés jegyében még olyan kiválóságokkal is bővülni fog a szellemi paletta, mint gyurcsány, schmuk andor, szóval gáborunknak lesz honnan meríteni, a szellemi know-how adottnak látszik...:))) ui.: csak érdekességként, fodor gyakran emlegeti orbán pálfordulását az egyetemi évekhez képest... jó lenne, ha önvizsgálatot tartana, mert ha emlékezetem nem csal, akkor ő legalább akkorát - ha nem nagyobbat -fordult, amikor a korai antikommunista retorikából ma ezen emberek között keresi a szövetségeseit... (volt párt, kisz, és szakszervezeti vezetők között...) vagy ez is csak a szokásos kettős mérce??? Orbánnak a félfordulat sem megengedett (mert Orbán a liberalizmusából valóban sokat leadott, ahogy egyébként majdnem mindenki a kor előrehaladtával) de legalább nem a kommunistákkal kollaborál, míg az szdsz, mszp, csapat 180 fokos fordulata "teljesen természetes", nekik megbocsátható, hogy 4 év alatt összeálltak a posztkomcsikkal (szdsz), illetve a kommunizmus cenzoraiból, elvtársaiból a tőkés társadalom legnagyobb zászlóvivőivé váltak (mszp)... ennél már csak az undorítóbb, ahogy a korábbi kommunista, gyakran Izrael ellenes zsidó újságírók egy pillanat alatt Izrael állam feltétel nélküli támogatóivá, és nem egy esetben roppant érzékeny, megélhetési zsidóvá váltak... Amivel sajnos lejáratják az ügyet, a saját egzisztenciájuk biztosítása érdekében...
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!