Nemzetközi mozgásterünk sose volt ilyen tágas, mint az előttünk álló időszakban
...illetve jó esély mutatkozik a háború lezárására, az új gazdaságpolitika pedig komoly növekedést és béremelkedést fog hozni az előttünk álló esztendőben.
A túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére tett javaslat az EU számára is politikai siker.
„A Magyarországgal szemben fennálló túlzottdeficit-eljárás megszüntetéséről szóló javaslatot, természetszerűen, elsődlegesen a magyar kormány tekinti gazdasági és politikai sikernek. Ez vitathatatlan, hiszen a tény önmagában igazolja a konvencionális válságkezeléstől eltérő magyar lépéseket, továbbá, az elmúlt három év magyar gazdaságpolitikáját is. Mindenképpen van tehát e javaslatnak egy olyan üzenete, melyet a magyar kormány politikai értelemben jól kiaknázhat, és egyértelmű sikerként kommunikálhat.
Azonban én amellett szeretnék érvelni, hogy a túlzottdeficit-eljárás megszüntetésére tett javaslat legalább ilyen fontos eredmény az Európai Unió számára is, és ebből a szemszögből is egyértelmű sikerként értékelendő a döntés. Több ok is a fentieket támasztja alá.
Elsőként az a tény, hogy Magyarország mindent megtett azért – akár népszerűtlen intézkedések politikai kockázatát is felvállalva –, hogy elérje az EU által kitűzött 3 % alatti költségvetési hiányt, ami azt mutatja, hogy az EU sikeresen tudta egy tagállam gazdaságpolitikáját a saját érdekei szempontjából befolyásolni. Azaz, a tagállamok gazdaságpolitikai megregulázására kialakított intézményes (a gazdaságpolitikák összehangolása, túlzottdeficit-eljárás, a Kohéziós Alapból járó támogatások részleges felfüggesztése stb.) és informális mechanizmusok (folyamatos politikai nyomásgyakorlás az EU intézményeinek több szintjén) hatékonyan működtethetők. Ez különösen azért lehet fontos, mert számtalanszor érte már az a vád az Uniót, hogy nem képes hatékonyan cselekedni, képtelen valójában megvédeni és érvényesíteni az uniós érdekeket az egyes tagállamok fegyelmezetlen belpolitikájával szemben. Továbbá, ez a siker még inkább felértékelődik, ha azt is figyelembe vesszük, hogy egy olyan tagállammal szemben alkalmazták hatékonyan az előbbi mechanizmusokat, melynek egyes lépései kifejezetten a tagállami mozgástér tágítására és az uniós korlátok elkerülésére vagy gyengítésére irányultak.”