Kiút

2013. április 03. 08:06

Nem tudom, mennyire igaz, hogy elaludtunk, vagy pedig csak a történelmi folyamatok gyűrűztek be egyházunkba, reformátusságunkba is.

2013. április 03. 08:06
Székely Attila
Reposzt.hu

Az egyik, engem leginkább foglalkoztató gyakorlati kérdés: van-e stratégiánk? Tudjuk (?), hogy nagyjából hol tartunk, de tudjuk-e, hová akarunk kilyukadni? Vajon mit szeretnénk elérni? Hogyan szeretnénk látni az egyházunkat tíz, húsz év múlva? Mit kell tennünk ahhoz, hogy mindezt megvalósítsuk? Úgy hiszem, egy igazán jó stratégia megalkotásához idő kell, hiszen fel kell térképezni a meglévő helyzetet, és konkrét válaszokat kell megfogalmazni. Másrészt fontos lenne egyfajta társadalmi egyeztetés is az egyházon belül, hiszen nem biztos, hogy néhány kiváló, ugyanakkor elfoglalt ember egy bizottságban teljes mélységében látja a jelent és meg tudja fogalmazni a jövőt.

A stratégia kiindulópontja a marketing. Jó lenne megfogalmaznunk egy képet, megalkotni egy arculatot, melyet következetesen képviselünk, és emellett jól reklámozunk. Az én véleményem az, hogy a református egyház jelen pillanatban a múlt, a hagyomány, az idősek egyháza, ezzel együtt a fogyatkozás, az elmúlás egyháza. Pedig én azt szeretném, ha a fiatalok egyháza, a családok egyháza lennénk. Miért? Mert ők a jövőnk! Lapozzunk végig egy egyházi folyóiratot, nézzünk meg egy gyülekezeti beszámolót, vagy figyeljük meg, kik alkotják a presbiteri, nőszövetségi szervezeteket. De ennél egyszerűbbet is tudok: kik járnak vasárnap templomba? Csupa idős, ősz hajú ember, természetesen többnyire hölgyek. Fiatalok csak elvétve, mutatóba találhatók, egy újság ifjúsági oldalán, többnyire úgy, hogy körbe ülnek egy asztalt, vagy feszülten figyelnek egy előadót. (Vonzó kép, az már egyszer biztos!) Istentiszteleten alig-alig találkozunk velük, gyülekezeti háttérrel csak kevesen rendelkeznek, ám annál többen sodródnak a Golgota Gyülekezet alkalmaira. Programjaink döntő része is inkább az idősebb korosztálynak szól. (Ennek meglehetősen egyszerű oka van: ők különösebb erőfeszítés nélkül, úgyis eljönnek!) Nyilván nem arról van szó, hogy a két korosztályt szembe kell állítani egymással. Isten ments attól, hogy bárkit megbántsak azért, mert idős, és kétségbe vonjam a hitét, odaszánását, munkáját. Ha ők nem lettek volna, ha ők nem lennének, akkor most sokkal szomorúbb kép tárulna elénk. Hálás vagyok az elvégzett munkájukért, odaszánt életükért, hűségükért. A baj az, hogy amíg ők jelen vannak, a fiatalok, a családok, a gyerekek szinte teljesen hiányoznak az istentiszteletekről, a szervezeteinkből, egészében véve arról a fényképről, amit református egyháznak hívunk.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 14 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
deovolente
2013. április 14. 23:03
Ha megmagyaráznád, mit értesz magyarkodáson, sokat érnénk el vele. Ismersz embereket ezekből a szervezetekből? Ha nem, akkor minek bántod őket? Ha csak néhányat, akkor minek általánosítasz? Elég érdekes, hogy élteted Ábrahám, Izsák és Jákób Istenét, aki a keresztyének, reformátusok Istene is, közben meg gyűlölködsz. Ez szerinted nem ellentmondás? Egyébként meg nem húzzuk le a rolót, ne reménykedj, túléltünk már pár válságot, most is megbirkózunk vele - Deo volente!
kgyula
2013. április 11. 10:33
Hogy hol a stratégia? Itt: "Elmenvén azért, tegyetek tanítványokká minden népeket, megkeresztelvén őket az Atyának, a Fiúnak és a Szent Léleknek nevében, Tanítván őket, hogy megtartsák mindazt, a mit én parancsoltam néktek: és ímé én ti veletek vagyok minden napon a világ végezetéig. Ámen!" (Mt 28, 19-20) Ha ti keresitek, inkább hagyjátok abba...! :(((
kgyula
2013. április 07. 21:58
"...most jövünk csak fel igazán! :)" Az optimizmusodnak örülök, csak épp nem látom az alapját.
kgyula
2013. április 07. 21:57
OK, a fogalmak jelentése megállapodás kérdése. Ha Te stratégián az igehirdetés módszerét érted, alkalmazkodom ehhez (fenntartva magamnak, hogy a stratégia a keresztyénség terjesztése). A lényeg, hogy hirdettessék az íge, minden lehető alkalommal, és a Szentíráshoz hűen, tisztán. A "ma embere" ne azt hallja, amit hallani akar, mert attól nem lesz tanítvány. És nem kellenek idegen lelkiségből eredő módszerek, sem a rajongó lelkiség "mutatványai". Az egyháznak ezzel kellene foglalkoznia, nem támogatások után ácsingózni, képviselőinek állami és önkormányzati ünnepségek díszvendégei kötzött pöffeszkedni, valamiféle második számú államegyház státuszra törekedni, meg a hazug, PR-jellegű "ökumenikus" alkalmakra koncentrálni.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!