Mit kezd Obama Észak-Koreával és Iránnal?

2013. április 12. 17:33

Észak-Korea látványosan demonstrálja saját nukleáris pusztító kapacitását. A neokonok szemében valamiért mégis Irán az első számú ellenség.

2013. április 12. 17:33
Ordosz Műhely
Alfahír

„Míg Iránban sokat támadott és vitatott rendszer uralkodik az 1977-es iszlám forradalom óta, addig Észak-Koreában a föld talán legvéresebb, legembertelenebb kommunista diktatúrája tombol. Irán nyitott a külvilágra, ebben csak az éppen ellene hozott embargó nehezíti. Észak-Korea ezzel szemben tökéletesen zárt ország, amelyből a rettenetek híre is csak szivárogni tud emiatt. Ami a biztonságra jelentett veszélyt illeti, a különbség még nagyobb. Míg Irán soha egyetlen országot sem támadott meg, és atombombával is csak az országot elpusztítani akarók szerint rendelkezhet (még szerintük is csak a jövőben, esetleg), addig Észak-Korea látványosan demonstrálja saját nukleáris pusztító kapacitását. A neokonok szemében valamiért mégis Irán az első számú ellenség, amelynek okát egészen máshol kell keresnünk.

Vitájuk immár egyre kevésbé arról szól, hogy megdöntse-e az Egyesült Államok a két országban fennálló rendszert, hanem arról, hogy mikor. Vannak mérsékeltebbek, mint Robert S. Litwak, aki »Kívülálló országok« című, most megjelent könyve kapcsán azt ajánlja Obamának, hogy a II. világháború utáni időszak amerikai diplomatájának, George F. Kennannak a politikáját követve »egy rossz lehetőségből a legjobbat« próbálja kihozni. »Csakhogy lehet e diplomáciai megoldásokkal kísérletezni, amikor mindkét ország túljutott azon a szakaszon, amikor még meg lehetett volna akadályozni, hogy atomfegyverhez jussanak?« – teszi fel a kérdést.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 20 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
magnamater
2013. április 13. 11:06
Amerikában arról folyik a vita, megdöntsék é a rendszert Iránban és Észak Koreában.Úgy tűnik, nemcsak e két államot pécézték ki, Orbán ellen is van némi kifogásuk - ott változtatják meg a rendszert, ahol csak akarják.
Pollux
2013. április 12. 23:36
Látom, már van itt minden. Szokásos összeesküvés-elméletek, legendák emberevő amcsikról, ami kell... Egyébként a válasz: ad1: az USA ikertornyait olyan terroristák rombolták le, akiket az arab/muszlim térségből pénzeltek. ad2: minden Iránnal kapcsolatot történés azonnal érinti az USA kapcsolatát az összes muszlim állammal, amelyek a Föld népességének a negyedét teszik ki. Észak-Korea veszélyes, de a nemzetközi helyzet szempontjából csak egy kullancs. Abban a pillanatban, hogy megtámadják a szomszédukat, vagy az USÁt, rakéták ezrei lövik ki 12 órán belül az összes stratégiai pontjukat. Persze van kockázat, hiszen ott van Dél-Korea, ott van egy polgárháború lehetősége, de mindez egy relatíve kis területre korlátozódik és ha jár is némi költséggel és nemzetközi konfliktussal, alapvetően egy kezelhető probléma minden esetben. Viszont mint fentebb is írtam, egy összeütközés Iránnal automatikusan azt jelenti, hogy Indonéziától Suriname-ig minden muszlim állammal megromlik az egyesült államok viszonya, ezernyi terrorista aktivitása nő meg, több atomfegyverrel rendelkező országgal kerülnek háborús helyzetbe, vagy legalábbis feszült lesz a kapcsolatuk. Nem egészen mellesleg Irán egy nagy, erős és befolyásos ország, akár egy háború, akár egy utána következő konszolidáció olyan energiákat emészt fel, ami súlyos dollármilliárdokba és emberéletek tízezreibe kerül. Dióhéjban EZÉRT fontosabb az iráni konfliktus az Észak-koreainál.
Öreggyula
2013. április 12. 21:41
Mit kezdene??? Semmit, max tanácsot kér a magyar nagy, mit nagy legnagyobb vezirtől! Viktor a nép megmentője lesz, aki előveszi a kettő ászt és pikk-pakk olyan tanácsot ad, hogy 2-3 ezer év múlva már újra lakható is lesz a Távol-kelet...:)
Akitlosz
2013. április 12. 20:11
Az egyszerű megoldás erre a roppant értehetlen helyzetre az, hogy a kiválasztott népnek Irán szúrja a szemét, nem pedig Észak-Korea. Nem tudom, hogy Észak-Korea valaha is lövöldözni fog-e, de ha igen, akkor sem Izraelre. A nagy háborúzó amerikát pedig melyik ország irányítja? Hát ugyan nem Dél-Korea, ráadásul a déliek nem akarnak háborút. Ha bukna az északi rendszer, akkor a déliek nyakába szakadna egy az övékével emgegyező mérető elmaradott ország, aminek a felfejlesztése jó ideig felemésztené az erőforrásaikat. Másrészt Kína sem lenne valami barátságos ország, ha a határaira amerikai katonák vonulnának fel.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!