Minden a növekedésen áll vagy bukik

2013. március 25. 08:27

Az elmúlt két és fél év egyensúlyjavító lépései csak akkor kapnak értelmet, ha lesz növekedés. Interjú.

2013. március 25. 08:27
Varga Mihály
Portfolio.hu

Két hete foglalta el új pozícióját, új szerepét. Melyik az, amelyik testhezállóbb vagy csábítóbb: kint Tokióban az IMF-közgyűlésén a szőnyeg szélén állni vagy a nemzetgazdasági miniszterség? 

Mind a két pozíció lehet kellemetlen, illetve kellemes - attól függően, hogy a munkának milyen eredménye van, másrészt hogy a hazai és nemzetközi gazdasági környezet, ami körülvesz bennünket, hogyan változik. A két dolog összekapcsolódik, nem tudnám szétválasztani az egyes nemzetközi pénzügyi intézményekkel való párbeszédet a nemzetgazdasági miniszteri poszttól. Alapvetően most kerül minden a helyére. Időleges megoldás volt a kormány részéről, hogy az Európai Bizottsággal és a Valutaalappal egy külön miniszter vezesse a tárgyalásokat. Mindig adottságként fogom fel a pozíciót, nem úgy, hogy büntetőszázadba kerültem. Van egy munka, amit tisztességgel el kell végezni. Az emberen múlik, hogy ebből mit tud kihozni. 

Korábbi pozíciójának elég kötött volt a mandátuma. Megfogalmazódott-e ilyen típusú konkrét mandátum a mostani feladatkörön belül? 

Volt több hosszabb beszélgetésem is a miniszterelnök úrral, ezért tisztában vagyok azzal, hogy milyen feladatokat kell megoldanom. Ebben az évben nagyon fontos feladat, hogy a túlzott deficit eljárás alól ki tudjunk kerülni, talán még ennél is fontosabb, hogy a gazdasági növekedést el tudjuk indítani, és vannak kisebb pénzügyi, adózási korrekciós feladatok is. A gazdaságpolitika két legfontosabb feladata egyébként a növekedés elősegítése és az egyensúly megtartása. Ez körülbelül 20 éve érvényes a magyar gazdaságra és gazdaságpolitikára. 

Épp azt az egy feladatot nem említette, amit a miniszterelnök korábban hangsúlyozott, nevezetesen a devizahitelesek ügyét. 

Én a fontosabbakat emeltem ki, természetesen számos más feladat van ezek mellett. A pénzintézeti rendszer magyar tulajdonú részének az ösztönzése, segítése, a pénztárgépek bekötése - és ezekhez hasonlók. Persze a devizahitelesek ügye kiemelkedik ezek közül, mert ennek nagyon sok gazdaságpolitikai leágazása van. Ez is része annak a kérdésnek, hogy a növekedés milyen mozgásteret ad a gazdaságpolitikának. Mindent ide vezetek vissza. Az elmúlt két és fél év egyensúlyjavító lépései csak akkor kapnak értelmet, ha lesz növekedés. A devizahitelesek megsegítésének is csak akkor van értelme, ha a növekedést nem veti vissza. Elsősorban tehát a növekedés beindításán kell dolgozni, és mellette megoldani a kisebb ügyeket.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 38 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
kjkj945
2013. március 25. 12:26
http://s1.images.www.tvn.hu/2008/11/30/19/46/www.tvn.hu_7046a54715cef410f46d749b4370388d.jpg A rendőr a farkára fogja a stukkertés mondja állj vagy lövök! :))
OmegaMale
2013. március 25. 11:01
"Minden a növekedésen áll vagy bukik" Nehéz téma ez, mert nem állhat ki Varga és * nem küldheti el a bozótos sunyiba azokat, akik foglalkoztathatnának még egy embert és mégis inkább zsebre tették az adókedvezményüket * nem küldheti a rákba azokat, akik csak dafke nem dolgoznak-keresnek többet az új szabályok révén, mercsak * nem oszthat taslit azoknak, akik diplomával a zsebükben valami nyolcosztályos zabhegyező tevékenységet végeznek, mert nem mernek szembe nézni a szakmájuk kihívásaival (vagy eleve piacképtelen a szakmájuk) * nem hozhatja szóba, hogy sokkal többet dolgozhatnának, ha egyesek felfognák, hogy soha senki nem ígérte, hogy mindenki azt dolgozhat, amit akar Kurva álomvilágból az embereket felverni, na ezzel nem lehet választást nyerni
balint60
2013. március 25. 10:21
Valóban "minden a növekedésen múlik" és az is igaz, hogy "stabilitás, kiszámíthatóság, átláthatóság, konszolidációs gazdaságpolitika" elengedhetetlen feltételei a növekedés beindulásának. Csak arról nem beszél Varga, hogy pontosan az Orbán-kormány gazdasági ámokfutása következtében jött létre a rögtönzések, a kiszámíthatatlanság és átláthatatlanság szövevénye, amely stagnálás kilátású recesszióba döntötte a gazdaságot. Arról sem ejt egy szót sem, hogy az Orbán-kormány számolta fel a gazdasági növekedés forrásait az irracionális különadókkal és az elcseszett egykulcsos szja/adójóváírás megszüntetése kombinációval: nincs hitelezés, nincs beruházás, nincs belföldi fogyasztás, csak az autógyártás tartja fenn az exportot, a kormány a demokratikus közösség páriája - ugyan mitől is indulna be és válna tartóssá a növekedés? Nos, a közhelyeken kívül erre nem kaptunk választ.
Viktus
2013. március 25. 10:14
Fidesz-szekta A szektás politikát azonban a Fidesz járatta csúcsra az elmúlt három évben. Orbán Viktor ugyanis kormányprogrammá tette a számok nélküli közgazdaságtant, a nemzetközileg elismert mutatók ignorálását és a kritikák letagadását. Nemzetközi leminősítés? A hitelminősítők magukat járatták le! Nemzetközi felháborodás az alkotmánymódosítások miatt? Nem is olvasták az alaptörvényt, az egész csak a sértett multik játéka! Rosszul működő katasztrófavédelem? Százhúsz százalékon teljesítettünk! Gyengül a forint? Alaptalan spekuláció! Növekszik az államadósság? Ugyan, nem is! Nincs gazdasági növekedés? Magyarország sosem volt még ilyen erős! Aki pedig mindezeket elhiszi... nos, arra tényleg csak azt tudjuk mondani, hogy valószínűleg úgy hisz Orbán Viktorban, mint egy vallási vezetőben szokás, ugyanis a Fidesz elmúlt három éve nem adott arra alapot, hogy bármelyik hasonló kijelentésnek józanul hitelt adhassunk. http://velemenyvezer.blog.hu/2013/03/25/az_uj_kozep_akik_nem_kernek_a_politikai_szektakbol Ennyi.
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!