„Örök szerelem, ettől nem lehet elszakadni” – így vallott a visszatéréséről a Mandinernek az olimpiai bajnok
Szász Emese a decemberi országos csapatbajnokságon a gyermekei előtt léphet ismét pástra.
Az elmúlt két és fél év egyensúlyjavító lépései csak akkor kapnak értelmet, ha lesz növekedés. Interjú.
„Két hete foglalta el új pozícióját, új szerepét. Melyik az, amelyik testhezállóbb vagy csábítóbb: kint Tokióban az IMF-közgyűlésén a szőnyeg szélén állni vagy a nemzetgazdasági miniszterség?
Mind a két pozíció lehet kellemetlen, illetve kellemes - attól függően, hogy a munkának milyen eredménye van, másrészt hogy a hazai és nemzetközi gazdasági környezet, ami körülvesz bennünket, hogyan változik. A két dolog összekapcsolódik, nem tudnám szétválasztani az egyes nemzetközi pénzügyi intézményekkel való párbeszédet a nemzetgazdasági miniszteri poszttól. Alapvetően most kerül minden a helyére. Időleges megoldás volt a kormány részéről, hogy az Európai Bizottsággal és a Valutaalappal egy külön miniszter vezesse a tárgyalásokat. Mindig adottságként fogom fel a pozíciót, nem úgy, hogy büntetőszázadba kerültem. Van egy munka, amit tisztességgel el kell végezni. Az emberen múlik, hogy ebből mit tud kihozni.
Korábbi pozíciójának elég kötött volt a mandátuma. Megfogalmazódott-e ilyen típusú konkrét mandátum a mostani feladatkörön belül?
Volt több hosszabb beszélgetésem is a miniszterelnök úrral, ezért tisztában vagyok azzal, hogy milyen feladatokat kell megoldanom. Ebben az évben nagyon fontos feladat, hogy a túlzott deficit eljárás alól ki tudjunk kerülni, talán még ennél is fontosabb, hogy a gazdasági növekedést el tudjuk indítani, és vannak kisebb pénzügyi, adózási korrekciós feladatok is. A gazdaságpolitika két legfontosabb feladata egyébként a növekedés elősegítése és az egyensúly megtartása. Ez körülbelül 20 éve érvényes a magyar gazdaságra és gazdaságpolitikára.
Épp azt az egy feladatot nem említette, amit a miniszterelnök korábban hangsúlyozott, nevezetesen a devizahitelesek ügyét.
Én a fontosabbakat emeltem ki, természetesen számos más feladat van ezek mellett. A pénzintézeti rendszer magyar tulajdonú részének az ösztönzése, segítése, a pénztárgépek bekötése - és ezekhez hasonlók. Persze a devizahitelesek ügye kiemelkedik ezek közül, mert ennek nagyon sok gazdaságpolitikai leágazása van. Ez is része annak a kérdésnek, hogy a növekedés milyen mozgásteret ad a gazdaságpolitikának. Mindent ide vezetek vissza. Az elmúlt két és fél év egyensúlyjavító lépései csak akkor kapnak értelmet, ha lesz növekedés. A devizahitelesek megsegítésének is csak akkor van értelme, ha a növekedést nem veti vissza. Elsősorban tehát a növekedés beindításán kell dolgozni, és mellette megoldani a kisebb ügyeket.”