Jobbkezek

2013. március 02. 09:57

Orbán ünnepelhet. Most már minden jelentős intézmény az övé. Emberei elfoglalták a fontos pozíciókat. Ahogy előre eltervezte.

2013. március 02. 09:57
Sebes György
Sebes György
Népszava

És I. Viktor még büszkén ki is jelenti, hogy »a jegybank független«. És még azt sem átallja hozzátenni, hogy »a függetlenségét nem szabad megkérdőjelezni«. És csak ezután teszi hozzá, hogy »ezért csak egyetlen lehetőség van arra, hogy a jegybank képes legyen a gazdaságpolitika egészében elhelyezni a működését«. Kormányzati embert kell oda helyezni. Meglepőnek persze mindez egyáltalán nem nevezhető. Hiszen Matolcsy már decemberben is arról beszélt, hogy a hazai pénzügyi rendszernek a kormány és a jegybank erős szövetsége adhat »jelentős biztonságot«. Ha pedig valaki nem értett volna a szóból, annak elmondta, »olyan jegybanki vezetés lesz, amelyik stratégiai partneri viszonyban áll a kormánnyal«.

E stratégiai partneri viszony legkitűnőbb letéteményese pedig nem lehet más, mint Matolcsy György. Hiszen ő már a Fidesz 1998-as választási gazdasági programjának is egyik fő kidolgozója volt. Nem különben a 2010-esnek.

Amikor tehát Orbán hatalomra került, a háttérben mindig ott volt Matolcsy. 2010-ben pedig már az előtérben is. Igaz, akkor őszre úgy látszott, pozíciói meginganak, még a gyakran jól értesült Magyar Nemzet is arról írt, hogy »Fogyóban a levegő Matolcsy György körül«. A miniszterelnök azonban szokatlanul erőteljesen állt ki mellette. Közölte, »nem tud senki sem mondani olyan összeget, amelyért a jobbkezemről hajlandó lennék lemondani.« S valóban, a gazdasági miniszter hozzánőtt főnökéhez. Igazából nem is lehet tudni, hogy a híressé - vagy inkább hirhedtté - vált unortodox gazdasági lépések melyikük agyában fogantak meg. Szimbiózisban igyekeztek tönkretenni a gazdaságot, ami az Európa és az unió elleni szabadságharcnak neveztek. Neves közgazdászok sűrű bírálatai sem tántorították el őket a kigondolt és többszörösen kudarcokhoz vezető útról. Matolcsy mindezt »óriási bravúrnak«, valamint sikertörténetnek látja, s véleményét nyilván osztja a miniszterelnök is, ha senki mást nem látott alkalmasnak, hogy a jegybank elnökévé tegye. Igaz, megjegyezte, ez a legkevésbé kockázatos döntés. Értse mindenki úgy, ahogy akarja.

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 145 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
Justicia
2013. március 03. 00:40
Ha próbára akarod tenni egy ember jellemét, adj neki hatalmat. Lincoln mondta anno, de ő nem volt diktátor, sőt. Friss hír a fideszfanoknak: a legújabb kutatások is azt bizonyítják, hogy a másokon való uralkodás úgy szétzilálja az agyat, mint a kábítószerek vagy a homloklebenyt károsító betegségek.
fofo
2013. március 02. 19:07
Visszafoglalták! Érted? VISSZAFOGLALTÁK! Sajnos még nem minden helyet, mert többek között a bíróságokban még ott lapulnak a balliberálisok, és keményen dolgoznak a politikai és gazdasági bűnözők felmentésén.
puszika
2013. március 02. 17:54
Értem én Sebeském,nem írhattok mást a Népszavában.Azért néha/nagyon néha/nem hiányzik az újságírói etika?
leech
2013. március 02. 17:00
Hát elképesztőek ezek a fidesznácikok igaz-e Sebes elvti . Mi az ,hogy nem Békésit nevezte a jegybank élére ? Hogy-hogy nem Bajnai a pénzügyminiszter ? Miért nem Kuncze van a belügy élén ? Szanyit kellett volna a vidékfejlesztési, Lendvait a kormánykommunikáció ,Bolgár urat a külügy és Elqrót a kancellária élére ! Elképesztő ez az Orbán , hogy a saját embereit nem löki félre , igaz-e Sebes elvti ??
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!