Begyűrűzik-e a ciprusi válság?

2013. március 21. 12:49

A Cipruson állomásoztatott pénzek egy részét nem tisztességes eszközökkel szerezték; a szigetországról sokaknak a pénzmosás jut az eszébe.

2013. március 21. 12:49
Martin József Péter
tagokvagyunk

„A bankunió második és harmadik pillére (egységes betétbiztosítási rendszer és szanálási mechanizmus), ha majd egyszer megvalósul, a ciprusihoz hasonló helyzeteket lenne hivatott kezelni. Ha már működne a bankunió, fel sem merülne a bankbetétek megsarcolása, hiszen az uniós szolidaritáson, vagyis a gazdagabb tagállamok (főleg Németország) befizetésén alapuló közös alapok rendelkezésre állnának. Nem véletlen, hogy a pénztranszfer szempontjából »ártatlan« közös bankfelügyelet létrehozásáról szóló egyezség után a bankunió e további elemeiről nyögvenyelősen – és ki tudja, mikor – születik meg a döntés.

Másfelől nézve viszont találhatunk jó néhány érvet az egyszeri ciprusi bankbetétadó bevezetése mellett. Először is, ha a csődtől mentő csomag (16 milliárd euró) teljes összegét a szigetország csak külföldi pénzből teremti elő, akkor az államadósság fenntarthatatlan magasságba hágna. Másodszor, a ciprusi adók messze az uniós átlag alatt, a betéti kamatok és a pénzügyi beruházások hozama viszont messze a felett találhatók. A Bruegel brüsszeli kutatóintézet szerint 2013 januárjában Cipruson a lekötött betétekre 4,5 százalékos kamatot fizettek, míg Németországban csupán 1 százalékot. Vagyis, nem ördögtől való a német, és általában az észak-európai közvélemény azon követelése, hogy ebből a pluszhozamból valamennyivel a ciprusiak is hozzájáruljanak saját megmentésükhöz. Már csak azért is, mert – harmadszor – a Cipruson állomásoztatott pénzek egy részét nem tisztességes eszközökkel szerezték; a szigetországról sokaknak a pénzmosás jut az eszébe. Vagyis, mondják az unió északi államaiban, miért is kellene a szigetország banki tőkeveszteségeit nekik finanszírozniuk, amikor harmadik országból (sokfelől, de jelentős részben Oroszországból) érkezett kétes pénzek nyomán duzzadt fel ennyire a bankrendszer?!

A patthelyzetben a megoldás egyelőre nem látszik, valamiféle kompromisszum – a kisbetétesek pénzére kirótt adó visszavonása és/vagy az orosz finanszírozás belépése – valószínűsíthető. A szigetország számára a legrosszabb forgatókönyvnek az tűnik, ha ellenőrizetlen, vagyis a hitelezőkkel nem koordinált csőd formájában hagyja el Ciprus az euróövezetet.”

az eredeti, teljes írást itt olvashatja el Navigálás

Összesen 19 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.
Sorrend:
krisztoforo48
2013. március 21. 17:09
Még mondja valaki,hogy Brüsszel nem Moszkva.Igaz nem is,rosszabb annál! http://www.portfolio.hu/vallalatok/energia/azonnali_penzbuntetest_vetne_ki_brusszel_harom_tagallamra.181517.html
Soma
2013. március 21. 16:25
Az EU elszúrta. Illetve: Ciprus bankjait megtömték a verejtékes munka gyümölcsével. Görögországot kisegítette az EU, erre Ciprus vett egy csomó görög államkötvényt. Csak halkan: Ciprus ugyanúgy 2004-ben lett EU-tag, mint mi, majd 2008-ban tagja lett az euró-zónának. Mert az EU nagyszerű szakemberei odafigyeltek. Mire?????
gross
2013. március 21. 14:57
A meghatározó nyugat-európai államok nagy része már régóta zabos Ciprusra - persze nem feledhetjük el, hogy a szigorúság elsősorban a közelgő német választásoknak köszönhető. Sokáig áltatták a németeket, franciákat (görög PASOK-os támogatással), hogy a sziget újraegyesítését célzó Annan-tervet majd valahogy elfogadtatják a lakossággal. A csatlakozási szerződések ratifikálását követően azonban a vezető politikai erők a görög-ciprusi oldalon azonnal élesen ellene fordultak, mondván, hogy tagként jobb feltételeket tudnak elérni. A 2004-es népszavazás így kudarcba is fulladt. Az eset természetesen rendkívül kínos volt az EU-nak, akik a töröket korábban nyugtatgatták. Ciprus azóta is szerzett pár kellemetlen napot az EU-s diplomáciának török viszonylatban, megszeg jónéhány EU-s jogszabályt. De ami a legbosszantóbb, hogy gyakorlatilag teljesen nyíltan az európai (és orosz) adócsalók menedékeként jelenik meg. Hozd ide a pénzed, és ne fizess a német államnak! Ezek után természetesen igen kevés barátja van a fontos helyeken.
fofo
2013. március 21. 14:51
Azt hiszem a Gyurcsány-Bajnai ballib parlamentje gondolkodás nélkűl megszavazta volna azt, amit a görög parlament most elutasított. Elhiszem, hogy a pénzek nagy rész bűnös eredetű, de kérdem én a Svájcban pihentetett pénzek nem?
Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!