Agent Ungur sorozatunkat befejező zárszava.
A magyar-szlovák viszony nem teljesen az, mint amikor elkezdtük sorozatunkat Vhailorral. (Pontosabban Vhailor kezdte el, mert az ő alapötlete, munkája és kitartása nélkül az egészből nem lett volna semmi. Köszönet!) A konfliktusokból mintha mindkét fél igyekezne kihátrálni: Orbán Viktor nyilvánosan dicséri Szlovákia eredményeit; Robert Fico szerint „nyugodt a viszony”; Lajčák szlovák külügyminiszter szerint pedig „ma már elképzelhető, hogy Szlovákia és Magyarország kiegyezzen a Benes-dekrétumok ügyében”.
Sajnos azonban egyet kell értenem a kollégával, hogy az enyhülés egyes jelei nem fognak tavaszt hozni. Úgy, ahogy a korábbi „enyhülések” sem. Ennek oka nem a XIX. századi magyarosításban – amit nem tagadunk; de elfogadhatatlannak tartjuk, hogy ne a kor európai kontextusában vizsgáljuk és démonizáljuk; és nem is az 1938-39-es erőszakos magyar fellépésben keresendők. A magyar elit kétségtelenül sokszor ostoba volt, a harmincas évek végén különösen; de annak okát, hogy a szlovák nemzetépítési folyamat ennyire magyarellenes irányba ment el, nem lehet Budapesten keresni.
Évszázados gyűlölködés nincs a két nemzet között. 1848-49-ben sokszorta több szlovák harcolt a magyar oldalon, mint az osztrákon; de még 1918-19-ben is nem belső folyamat, hanem külső hódítás, a cseh invázió okozta, hogy a két nemzet traumatikus módon szakadt el egymástól olyan határok mentén, amelyek kódolták a XX. század összes szlovák-magyar konfliktusát. Az eredendő bűn tehát Prágáé, azé a cseh politikáé, ami minden józan mértéket félredobva messze túllépett az etnikai határokon. Rendkívül igazságtalan az 1920-as határ is, de elképzelhetjük, milyen lenne ma a magyar-szlovák viszony, ha a cseh hódítók eredeti terveinek megfelelően Sopron, Kőszeg, Szombathely, Esztergom, Visegrád, Vác, a Börzsöny, a Mátra, a Bükk és Miskolc is Csehszlovákiához (Szlovákiához) került volna és Magyarország pedig „Budapestből, (…) és a Puszta színmagyar részeiből tevődött volna össze, összesen mintegy 5–6 millió lakossal”.